Ceska Pozice

Tomáš Hudeček: Žádný problém s Kalouskem nemám

Momentálně nejvýraznější tváři TOP 09 se hroutí pozice uvnitř strany. Jak se k tomu staví sám pražský primátor?

Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09). foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražská ODS zvažuje trestní oznámení na primátora Hudečka (TOP 09).

TOP 09 míří po vládním angažmá do opozice, a tak jí ve vrcholných exekutivních funkcích zbývá už jen jediný muž: pražský primátor Tomáš Hudeček. Ovšem ten dostává uvnitř své strany v posledních dnech ránu za ranou.

Nejprve neuspěl na sněmu TOP 09, kde kandidoval na místopředsedu partaje a dostal nejnižší počet ze všech kandidátů. Výrazně úspěšnější byl kupříkladu i Pavol Lukša, muž, kterého v posledních dvou volbách jeho vlastní voliči preferenčními hlasy poslali mimo zastupitelstvo kraje i Poslaneckou sněmovnu. Jenže ten má oproti Hudečkovi podporu hybatele strany – Miroslava Kalouska.

Hudečkovi se navíc postupně bortí i pozice uvnitř jeho vlastní pražské organizace. Dva dny po výprasku na celostátním sněmu klub zastupitelů TOP 09 na magistrátu Prahy vyvolal hlasování o tom, zda má Hudeček podporu své vlastní strany. A výsledek byl více než varovný – z 26 zastupitelů vyslovilo Hudečkovi podporu jen 13. Primátor Prahy nemá ani nadpoloviční podporu mezi svými vlastními lidmi.

Praha je přitom pro TOP 09 klíčovou organizací – strana zde dlouhodobě dosahuje nejlepších volebních výsledků. Pokud se spory, které se zatím pražská TOP 09 snaží držet pod pokličkou, dostanou na povrch, může to značně ohrozit její pozici pražského favorita.

ČESKÁ POZICE: Na sněmu to pro vás byl výprask, na zastupitelském klubu se pak ukázalo, že nemáte ani nadpoloviční podporu ve svém klubu. Není to kritická situace?

HUDEČEK: Na sněmu to byl protipražský a protistředočeský postup a já do něj zrovna „dobře“ zapadl. Následná volba pražského člena do předsednictva ukázala, že to nikoho moc netěší, a v jednu chvíli mu tam všichni naházeli všechny hlasy. A pak už se zase jelo ve stylu, že to už Praze stačilo, a nikdo od nás neprošel ani do výkonného výboru, ani do revizní či kontrolní komise. Šlo o společný postup nepříliš úspěšných a početných regionů. Ale to je stranická politika a já do toho zapadl.

ČESKÁ POZICE: A ten klub?

HUDEČEK: Na klubu je dlouhodobá diskuze o tom, co je třeba dělat, ty diskuze jsou od počátku bouřlivé, ale klub nakonec vždy uměl zavřít za těmito diskuzemi dveře a pak postupovat jako jeden muž. Stav je velmi podobný tomu, kdy jsem byl volen primátorem (Hudeček tehdy na zastupitelském klubu dostal 14 hlasů – pozn. red.). Ta situace je stále stejná.

ČESKÁ POZICE: Není to ale varovné, pokud klub vyvolá hlasování o tom, zda máte setrvat ve funkci primátora, a v tom hlasování nezískáte ani nadpoloviční podporu?

HUDEČEK: To nebylo o tom, zda mám setrvat jako primátor. Vždyť tu otázku si můžeme položit i jinak: Je ta situace stejná, jaká byla? No, a je.

ČESKÁ POZICE: To vás to třeba neznervózňuje?

HUDEČEK: Kdyby mě tohle znervózňovalo, tak bych tu politiku ani nemohl dělat.

ČESKÁ POZICE: Když se člověk ptá nespokojenců uvnitř vašeho klubu na jejich důvody, často hovoří o nějakých komunikačních problémech. Že se nedozvídají o vašich rozhodnutích předem, že nejsou prodiskutována.

HUDEČEK: Když to řeknu zjednodušeně, apely na komunikační problém jsou vždycky zástupným problémem. Vždycky jsem politiku dělal slušně, někdo si to může vykládat jako slabost, spoustě lidí se to může nelíbit. Ale takto to dělat budu. V rámci času, který je (i když je pravda, že ho není mnoho), se snažím veškeré své kroky komunikovat. Neuvědomuji si tohle manko.
„Vždycky jsem politiku dělal slušně, někdo si to může vykládat jako slabost, spoustě lidí se to může nelíbit“

ČESKÁ POZICE: Dávají za příklad třeba nepříliš předdiskutovaný „převrat“ z roku 2011. Nebo čtvrteční odvolání šéfa magistrátu Martina Trnky, o kterém se dočetli v médiích.

HUDEČEK: Převrat byl diskutovaný dvakrát na výjezdním zasedání, získal podporu všech členů klubu. Odvolání Martina Trnky, člověka spojeného se zakázkami z éry Pavla Béma, je věc, kterou celá pražská TOP 09 podporuje. Je to náš dlouhodobý zájem odpoutat se od starých pořádků. A navíc on má na kontě významná pochybení.

Kalousek a jeho muži

ČESKÁ POZICE: I z té stranické centrály lze například zaslechnout, že nemáte úplně ideální vztahy s Miroslavem Kalouskem.

HUDEČEK: Nikdy jsem neměl problematický vztah ani s Miroslavem Kalouskem, ani s Karlem Schwarzenbergem. To někdo jen dmýchá, ode mě to nikdy nepocházelo.

ČESKÁ POZICE: Tedy není to tak, že se ten převrat tehdy prováděl za jeho zády s tím, že „Praha je knížecí“?

HUDEČEK: Naopak jsem dostal pokyn, ať takhle postupuji. O čemž také věděli všichni členové klubu.

ČESKÁ POZICE: A není ani pravda, že vám měl Kalousek říkat, ať na sněmu nekandidujete na místopředsedu?

HUDEČEK: Kdyby mi Mirek Kalousek řekl, ať nekandiduji, tak bych určitě velmi přemýšlel, zda má smysl kandidovat. Nikdo mi neříkal, že nemám kandidovat.

ČESKÁ POZICE: Na magistrátu se také hovoří o velkém vlivu bývalého manažera PPF Evžena Harta na vaše rozhodování, což mají někteří členové TOP 09 také nést nelibě. Jaká je jeho pozice? Funguje oficiálně jako poradce TOP 09 nebo primátora?

HUDEČEK: V oblasti mediální komunikace s ním některé kroky diskutuji. Naposledy jsme se viděli při volbách. Ale smlouvu s ním nemám.

ČESKÁ POZICE: Takže to není tak, že má Hart chodit po Praze a vaším jménem něco dojednávat?

HUDEČEK: Mým jménem nechodí nikdo nikdy. A pokud někdo mým jménem chodí, je to podvodník.„Mým jménem nechodí nikdo nikdy. A pokud někdo mým jménem chodí, je to podvodník.“

ČESKÁ POZICE: Dělá pro magistrát bývalý Kalouskův kolega z ministerstva financí Radek Šnábl? Hovoří se o tom, že má na úřadě vyvíjet nějakou činnost v souvislosti se sporem kolem tunelu Blanka.

HUDEČEK: Své kroky v rámci případného postupu a rad právníků při samotné arbitráži jsem také konzultoval s tímto odborníkem na arbitráže, který Česku vyhrál řádově desítky miliard korun. Je to tak.

ČESKÁ POZICE: Je placeným poradcem magistrátu?

HUDEČEK: Žádné smlouvy nebo faktury v tomto směru neproběhly. A není to stejně jako u Evžena Harta někdo, kdo by za mě jednal. Když jednám, jednám sám. Ale jsem rád, že mi pan Šnábl pomáhal, jeho pomoci si vážím. Dlouhodobé poradenství s ním rozjednané nemám, ale v případě, že bude třeba, jeho znalosti využiji.

ČESKÁ POZICE: A není tedy pravda, jak jsme zaslechli z magistrátu, že by pan Šnábl dokonce vedl nějaké porady s úředníky nebo členy Rady ohledně Blanky?

HUDEČEK: Nevím o tom, že by vedl nějaké porady.

ČESKÁ POZICE: Ještě o jednom Kalouskově muži jsme v souvislosti s magistrátem slyšeli – bývalý ředitel jeho ministerského kabinetu Miloslav Müller.

HUDEČEK: V životě jsem toto jméno neslyšel.

Spalovnu nevydělíme

ČESKÁ POZICE: Už vám ministerstvo financí navýšilo kapitál kongresového centra o dvě miliardy, abyste je mohli čerpat ještě letos?

HUDEČEK: Vše by se mělo odehrát do Vánoc.

ČESKÁ POZICE: V jaké fázi je odkup minoritního podílu Pražských služeb?

HUDEČEK: Protože jde o gesci náměstka Vávry, mám zatím pouze informace, že stále směřujeme stejným směrem, tedy vykoupit minoritní podíl – tak aby byly Pražské služby stoprocentně vlastněny městem. Tedy abychom pak mohli nějakou významnou částku určenou na úklid veřejných prostranství v Praze zadávat tak zvaně inhouse, napřímo, své společnosti.

ČESKÁ POZICE: Řeší se to už druhým rokem, tak nás zajímá, zda to spěje už ke konci.

HUDEČEK: Odkup akcií ještě neprobíhá, nicméně se chystá a věřím, že proběhne v prvním čtvrtletí příštího roku.

ČESKÁ POZICE: Z byznysových kruhů lze zaslechnout, že opět ožívá plán vydělit z Pražských služeb spalovnu, což by v důsledku mohlo umožnit zadávání těch úklidových tendrů napřímo. Uvažujete tímto směrem?

HUDEČEK: O vydělení spalovny neuvažujeme.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.