Ceska Pozice

Tomáš Hrdlička možná zvedne kandidaturu na šéfa ODS!

Vzkaz šedé eminence pražské politiky: „Je řádný volební kongres, takže čím více kandidátů, tím lépe. To je demokracie.“

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Rebel s příčinou a neformální vůdce vzbouřené skupinky šesti poslanců ODS Petr Tluchoř konečně odkryl karty. A ukázal rovnou žolíka. Do čela strany by chtěl dle vyjádření pro iDnes.cz ministra spravedlnosti a jejího současného místopředsedu Pavla Blažka. Ten v sice krajských volbách ukázal, že coby šéf brněnské ODS není žádným politickým špílmachrem (občanští demokraté tam získali pouze jedenáct procent hlasů), ale dle Tluchoře má Blažek – v kraji přezdívaný „don Pablo“ – všechny předpoklady stát se „důstojným soupeřem Petra Nečase a dobrým předsedou ODS“.

Ministr spravedlnosti zatím říká, že proti Nečasovi kandidovat nemíní a že jeho hlavním cílem je obhájit post místopředsedy ODS. Když jsem však v pondělí 29. října spatřil Tluchořovo přání, aby se Blažek stal šéfem ODS, vybavila se mi „historka“ z nedávného rozhovoru s šedou eminencí pražské politiky Tomášem Hrdličkou. Ten mi před několika týdny vyprávěl příběh ze života:

„Povím vám ještě historku. Nedávno mi udělal radost jeden ministr, nebudu ho ale jmenovat. Měli jsme domluvenou večeři a mně se to ten den zrovna nehodilo. Tak jsem musel trochu zalhat a napsal jsem mu: ,Hele, nezlob se, nechci ti přidělávat problémy a starosti, všiml jsem si, že za mnou v autě jedou asi novináři. Neodložíme to o 14 dnů?‘ Za pět minut telefon: ‚Ty ses úplně zbláznil, schůzka platí, proč bychom se jako nemohli vidět?‘ Tak jsem mu řekl: ‚Přiznám se ti, je to trošku jinak, mně se to dneska jen nehodilo.‘ Mně udělal takovou radost, jsme dlouholetí známí a chtěli jsme jen prohodit slovo. On se zachoval lidsky. O to víc mě mrzelo, že jsem mu kecal.“

Když jsme se o dva dny později sešli, aby Tomáš Hrdlička rozhovor autorizoval, s potutelným úsměvem mě popíchl, jestli vím, kterého ministra měl na mysli. Tipoval jsem špatně. Ve skutečnosti to prý byl právě ministr spravedlnosti Blažek. Kvůli obavě, že Hrdlička účelově neříkal pravdu, jsme se zeptali Pavla Blažka, zda ho s Hrdličkou pojí přátelství. Ministr ale dodnes neodpověděl, a tudíž informaci ani nepopřel.

Hrdlička: Kandidaturu zvednu já!

Proto mě napadlo, že kdyby se situace vymkla selskému rozumu a Blažek se na víkendovém kongresu ODS stal šéfem strany – a dle ještě „divočejší“ představy posléze premiérem –, zda by si jako poradce na Úřad vlády náhodou nevybral svého kamaráda z dětství Tomáše Hrdličku. Jelikož Blažek sám zatím o úmyslu kandidovat nehovoří, zeptali jsme se Petra Tluchoře, co si o možnosti Hrdličky ve „Strakovce“ myslí.

Tomáš Hrdlička sděluje: „Klidně bych si vzal pány Blažka a Nečase jako poradce.“Zaslali jsme mu dotaz: „Vyjádřil jste podporu Pavlu Blažkovi, jehož jedním z dobrých přátel je Tomáš Hrdlička. Dokážete si teoreticky představit, že kdyby pan Blažek uspěl a třeba se stal i premiérem, že by se pan Hrdlička stal na Úřadu vlády Blažkovým poradcem? Nebo byste mu něco takového vytknul?“ Odpověď jsme zatím nedostali.

Zeptali jsme se i Tomáše Hrdličky, co si myslí o Tluchořovu plánu s Blažkem a zda by si troufl na post poradce premiéra Blažka. Odpověď? „O panu Blažkovi a jeho kandidatuře nic nevím. Je možné, že po 16 letech v ODS přijmu, respektive zvednu kandidaturu na předsedu já. A potom bych si klidně vzal pány Blažka a Nečase jako poradce. Uvidíme.“ Jelikož nás Hrdlička zřejmě podezříval, že si z něho jen „utahujeme“, ještě doplnil: „Myslím to vážně. Je řádný volební kongres, takže čím více kandidátů, tím lépe. To je demokracie.“

Během víkendu v Brně rozhodně nuda nebude.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.