Ťokovi se nelíbí smlouvy s Kapschem. Obrátí se na policii.

Ministr dopravy Dan Ťok chce, aby policie prověřila deset let staré dodatky ke smlouvě s Kapschem o provozování mýtného systému. Kapsch se případnému prošetření nevzpírá.

Mýtné brány a Kapsch. foto: Reprofoto

Mýtné brány a Kapsch.

Ministr dopravy Dan Ťok podá trestní oznámení kvůli dodatkům ke smlouvě o provozování mýtného systému rakouskou firmou Kapsch. Deset let staré dokumenty spadají do éry ministrů Milana Šimonovského a Aleše Řebíčka. Podle současného šéfa resortu jsou nevýhodné a dnešní vládě citelně komplikují jednání o budoucnosti výběru dálničních poplatků v následujících letech.

„Rádi bychom, aby ovlivnění původní smlouvy dodatky vyšetřila policie. Jsou v nich věci, které jsou z dnešního pohledu opravdu zvláštní,“ řekl včera Ťok.

Připravované trestní oznámení bude mířit na neznámého pachatele. „Nechci říct, kdo to způsobil, já to nevím,“ zdůvodnil ministr. „Stalo se to v roce 2006, je tedy nejvyšší čas to prošetřit,“ doplnil.

„Systém je nekompletní“

Letos v březnu to bude deset let, co smlouvu na dodávku systému pro výběr mýtného podepsal lidovecký ministr Šimonovský. V červnu 2006 pak s Kapschem uzavřel první z kritizovaných dodatků. V něm bylo sjednáno, že stát nebude vlastníkem několika důležitých součástí systému elektronického mýta.

„Stát místo kompletního systému, který si objednal, dostal systém nekompletní, podotýkám, že za stejnou cenu, a zásadním způsobem se zvýšila závislost mýtného systému na externích dodavatelích,“ tvrdí dnes Ťok.

Druhý kontroverzní dodatek podepsal Aleš Řebíček. Kapschi umožňuje stavět další mýtné brány na všech zpoplatněných komunikacích, jež do konce roku 2017 obdrží stavební povolení.

O rok později podepsal už nový ministr Řebíček (ODS) druhý kontroverzní dodatek, který Kapschi umožňuje stavět další mýtné brány na všech zpoplatněných komunikacích, jež do konce roku 2017 obdrží stavební povolení. Tedy i po vypršení původního desetiletého kontraktu, jehož platnost je do konce letoška.

Podle generálního ředitele Kapsche Karla Feixe má každý právo podat trestní oznámení, pokud má podezření ze spáchání trestného činu. Jeho firma si žádných problémů není vědoma. „Ať se to ale klidně znovu všechno prošetří. V uplynulých deseti letech byl totiž mýtný tendr, smlouva i její dodatky předmětem desítek zkoumání, jak ze strany ÚOHS, parlamentní komise, soudů, Evropské komise či nejrůznějších kriminalistických týmů, a to bez jakýchkoliv podstatných závěrů,“ řekl LN Feix.

Desetiletá smlouva s rakouským konsorciem na konci roku vyprší. Ministerstvo dopravy proto chystá výběrové řízení, z něhož vzejde nový dlouhodobý provozovatel. Podle Ťoka zmíněné dodatky komplikují život úředníkům, kteří připravují tendr.

Vyhlášení veřejné soutěže je stále daleko, což hraje do karet Kapschi, s nímž doprava prodlouží smlouvu o dva roky, aby získala čas na přípravu řádného tendru. Objevují se ale hlasy, které varují, že pokud doprava zadá pokračování mýta současnému správci napřímo, může se dočkat zásahu antimonopolního úřadu.

„Tendr na poradce (k mýtu) za 52 milionů byl zrušen z toho důvodu, že není časová tíseň. Nevím, jestli můžeme spoléhat na to, že soutěž za miliardy zrušena nebude,“ varoval šéf poslanecké frakce opoziční ODS Zbyněk Stanjura.

Ťok ale míní, že tendr bude v pořádku. „Jde o to, jakým způsobem celou záležitost posoudí ÚOHS, ale jsem přesvědčen, že je tady naléhavý důvod, aby se tu konalo tímto způsobem, a ne jiným,“ uvedl ministr.

Z obavy před možným zrušením tendru veřejné soutěže Stanjura navrhl, aby vláda společně s opozicí začala připravovat takové řešení, které umožní smlouvu prodloužit, ale bez rizika postihu ze strany antimonopolního úřadu. „Podle mě budou nutné legislativní kroky, které to umožní prolongovat,“ řekl exministr dopravy.

Nabídka od Kellnera

Zájem provozovat mýtný systém na zpoplatněných českých silnicích v lednu deklarovala společnost SkyToll, která už vybírá peníze za používání slovenských komunikací. Firma spojovaná s českým miliardářem Petrem Kellnerem používá satelitní systém. Čechům nabídla, že převezme jejich systém už od ledna 2017. Využila by pro něj část své technologie ze Slovenska a současný centrální systém, pomocí něhož Kapsch shromažďuje data o mýtných transakcích, by nahradila svým.

Zájem provozovat mýtný systém na zpoplatněných českých silnicích v lednu deklarovala společnost SkyToll, která je spojována s Petrem Kellnerem.

Ministerstvo dopravy se nabídkou zabývá, se zástupci společnosti několikrát jednalo. „Rozhodně to neznamená, že chceme přistoupit na jejich návrhy,“ řekl však vedoucí tiskového oddělení úřadu Jakub Stadler. Ťok nicméně nevyloučil, že rozhovory budou pokračovat. Kvůli případnému předávání systému jinému provozovateli potřebuje stát vyjednat součinnost s Kapschem. Ten uznává, že přechodová fáze není v současné smlouvě dostatečně vyřešena.

„To ale není nijak ojedinělé ani v jiných evropských zemích. Vyplývá to do jisté míry z tehdejší nezkušenosti států s mýtem na počátku tisíciletí,“ podotkl Feix.

Klíčové body jednání o budoucnosti mýta

9. června 2014 - Ministerstvo dopravy pod vedením Antonína Prachaře (ANO) vypsalo tendr na projektového manažera soutěže na mýtný systém.

17. prosince 2014 - Nový ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) soutěž na projektového manažera pro mýtný systém zrušil. Tendru podle něj nebylo třeba, navíc se v něm objevily chyby.

4. ledna 2015 - Ťok řekl, že pokud se do konce roku 2016 nepodaří v tendru najít nového provozovatele mýtného systému, vrátí se ministerstvo k dálničním známkám pro kamiony. Dodal, že smlouvy s firmou Kapsch není možné prodloužit.

17. března 2015 - MD, které se s přípravami na výběr nového provozovatele mýtného systému ocitlo v časové tísni, oznámilo, že bude v případě prodloužení smlouvy s Kapschem požadovat výraznou slevu.

26. srpna 2015 - Vláda po několika odkladech schválila koncepci k tendru na výběr mýtného po roce 2016. Prostřednictvím bran se bude vybírat do konce roku 2019, pro další desetileté období pak bude soutěž technologicky otevřená.

6. října 2015 - Ministr Ťok oznámil, že s přípravou tendru pomůže poradenská firma Deloitte; soutěž má být vypsána během prvního čtvrtletí roku 2016.

1. listopadu 2015 - Ministr Ťok uvedl, že soutěž na výběr provozovatele stávajícího mýtného systému po roce 2016 bude připravena do konce roku, a to i tehdy, pokud ÚOHS zruší přidělení zakázky na poradenství firmě Deloitte.

11. listopadu 2015 - Firma Kapsch zpochybnila harmonogram pro přípravu tendru. Podle firmy je nereálné dosáhnout dohody o předání informací k systému a spolupráci Kapsche s potenciálním novým provozovatelem do konce roku 2015.

7. ledna 2016 - Antimonopolní úřad zrušil smlouvu ministerstva dopravy s firmou Deloitte.

24. ledna 2016 - Společnost Sky Toll, která vybírá mýto na Slovensku, nabídla, že od roku 2017 převezme správu mýtného systému v Česku. Novou nabídku úřad posuzuje.

25. ledna 2016 - Ťok oznámil, že Kapsch bude pravděpodobně provozovat systém mýtného i po konci letošního roku. Smlouva by se podle ministra mohla prodloužit o dva roky, během kterých se má uskutečnit otevřené výběrové řízení na dalšího provozovatele mýta.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.