Tobogánem za vyšší produktivitu

Firmy vytvářejí útulnější a kreativnější pracovní prostředí. Trend, který na západě započaly nadnárodní IT firmy, se dostává i do Česka.

Zlepšení pracovního prostředí údajně zvýší produktivitu práce přibližně o patnáct procent. Ilustrační foto. foto: © ReutersČeská pozice

Zlepšení pracovního prostředí údajně zvýší produktivitu práce přibližně o patnáct procent. Ilustrační foto.

Stůl, židle a počítač už nestačí. Firmy se snaží vytvořit pro zaměstnance útulnější a kreativnější pracovní prostředí. Trend, který na západě započaly IT společnosti, se pomalu dostává i do Česka. Za západní Evropou či Spojenými státy ale stále zůstáváme značně pozadu.

Mezinárodní realitní společnost  DTZ představila studii, která se zaměřila na pracovní prostředí ve firmách. Z analýzy vyplývá, že místnosti s herními konzolemi, velkoryse zásobené lounge, relax zóny nebo kouty pro domácí mazlíčky již nejsou výsadou jen velkých technologických firem. „Největšími vizionáři v řešení a vybavení prostor jsou stále IT firmy. Jednak mají dostatek financí, jednak se snaží pracovníky motivovat a udržet. Proto se setkáváme s požadavky na bary, akusticky odhlučněné chill-outové zóny, umístění kulečníků, samozřejmě virtuální herny. To vše v často výstředním, designovém provedení,“ popisuje trendy Pavel Domalewski, vedoucí oddělení pronajímatelů kanceláří v DTZ.

Samozřejmě, že se řada firem stále spokojí se strohým vybavením, protože sledují hlavně efektivitu provozu a jejich cílem jsou co nejnižší náklady. I tak ale tyto společnosti vítají, pokud v administrativní budově, kde sídlí, jsou doplňkové služby či sportovní a volnočasová zařízení, tedy restaurace, fitness a wellness centra, plavecké bazény, squashové herny a školky. Součástí jednoho pražského administrativního centra je také tančírna s taneční školou.

Vinotéka či bouda pro psa

Dle makléřů DTZ mají některé firmy i neobvyklé požadavky, jako je například klimatizovaná místnost pro vinotéku nebo prostor stylizovaný do jedné ze slavných vídeňských kaváren. Ta nejvýstřednější přání prý mají manažeři či majitelé firem. „Řešili jsme již požadavky na boudu pro psa nebo zvukově izolovanou místnost pro bicí soupravu. Nic neřešitelného,“ popisuje Domalewski. Jak ale dodává, většina nadstandardního vybavení a řešení se týká pohodlí a servisu pro zaměstnance nebo návštěvy.

Pracovní prostředí v českých firmách, byť by se sebevíc vymykalo běžným standardům, se stále nemůže porovnávat s těmi, které najdeme v západní Evropě nebo v USA. Časopis Forbes sestavil žebříček deseti „cool“ pracovních prostředí. A kdo tedy zabodoval?

  1. Sídlo softwarové společnosti Epic ve Wisconsinu připomíná newyorské metro.
  2. Firma Google, která je považována za průkopníka nevšedních kancelářských prostor, umožňuje zaměstnancům, aby z vyššího patra do nižšího jezdili po skluzavce.
  3. Microsoft vybudoval prostorné relaxační zóny, v nichž jsou na stolcích umístěny velké dotykové tablety.
  4. Infosys umístil do jedné z kanceláří bowlingové dráhy.
  5. IT společnost Box umístila do svého sídla v Palo Alto houpačky.
  6. Zaměstnanci společnosti Facebook mohou relaxovat u videoher.
  7. Firma Groupon, která provozuje internetové strány, na nichž se obchodují slevové certifikáty, vsadila na moderní design využívající výrazných barev.
  8. Podobný postup zvolila i PR společnost Edelman.
  9. Firma Autodesk zapojila zaměstnance, aby se podíleli na podobě designu kanceláří.
  10. Mezi deset vybraných administrativních prostor se dostalo také sídlo společnosti Human Healthy Vending, která se zaměřuje na zdravou výživu. Neotřelé, trochu chaoticky působící prostory, doplňují zelené pohovky.   
Lepší prostředí = vyšší produktivita

Důvodem, proč společnosti vytvářejí pracovní prostředí, kde mohou zaměstnanci relaxovat nebo sportovat, není jen to, že si to prostě mohou dovolit. Britský list The Guardian se odvolává na výzkum společnosti Ambius z roku 2009. Z analýzy vyplývá, že 62 procent amerických zaměstnanců by dle svého tvrzení bylo více motivovaných, pokud by jejich zaměstnavatelé zlepšili pracovní prostředí. Zhruba čtvrtina zaměstnanců označila své pracovní místo za pochmurné a depresivní.

Jedna z diplomových prací na britské University of Exeter, na níž upozorňuje i studie společnosti Ambius, uvádí, že zlepšení pracovního prostředí zvýší produktivitu práce přibližně o patnáct procent. A pokud se zaměstnanci budou moci sami zapojit do vytváření pracovního prostředí, může se produktivita zvýšit až o třicet procent. Nechce se věřit, že by ty skluzavky, bowling či herní konzole tak zabíraly.

Počet příspěvků: 2, poslední 28.8.2013 08:36 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.