Tiskovka premiéra s eurokomisaři: takové socialistické déja vu

Vyslanci Bruselu si na Čechy došlápli kvůli chybám v systému čerpání eurodotací, navenek se však omezili na diplomatické fráze.

Mise eurokomisařů Johannese Hahna a László Andora do Prahy zatím budí rozpaky. Kdo čekal tvrdá slova na adresu Česka kvůli neprůhledným veřejným zakázkám, nevýkonném auditu a vysoké fluktuaci úředníků, kteří mají na starosti evropské dotace, byl zklamán. Projevy obou vyslanců na tiskové konferenci po setkání s premiérem Petrem Nečasem ve čtvrtek odpoledne byly uhlazené stejně jako slova ministerského předsedy.

Bezobsažné ujišťování o vzájemné spolupráci a konstruktivní kritice předčil až závěr brífinku, a to když novopečený mluvčí vlády Michal Schuster oznámil, že nebude prostor pro novinářské dotazy, protože prostě není čas. Setkání politiků s novináři na Úřadu vlády připomínalo scénu jak vystřiženou někdy z roku 1983, kdy soudruzi z NDR a Československa jednali o potřebě překonat překážky ve výstavbě socialismu a nutnosti poučit se z minulých chyb.

Brusel vůči Praze po březnovém summitu EU, kde Nečas a britský premiér Cameron odmítli smlouvu o rozpočtové odpovědnosti podepsat, citelně přitvrdilSkutečnost, že má Česko průšvih a může přijít o unijní miliardy, naznačil až komisař Hahn: „Plně si uvědomujeme, jaký dopad mají evropské peníze na český státní rozpočet. Je rozhodně rozdíl, jestli tady budou nebo ne.“

Podle dobře informovaného zdroje ČESKÉ POZICE z vlády má kritika Evropské komise (EK) vedle reálné podstaty, totiž že EK nevěří českým institucím, že s penězi zacházejí hospodárně a efektivně, i rovinu politickou. A ta souvisí s českým nepodepsáním unijní smlouvy o rozpočtové odpovědnosti. Brusel prý vůči Praze po březnovém summitu, kde Nečas a britský premiér David Cameron odmítli smlouvu signovat, citelně přitvrdil.

Existuje i druhý důvod, který nutí EK k razantnějšímu postupu vůči zemím, jež používají eurodotace na mnohdy nesmyslné a často i předražené projekty. Je jím debata o finanční perspektivě na roky 2014 až 2020. V té se vede standardní bitva mezi čistými plátci do unijního rozpočtu a skupinou zemí, která peníze v souhrnné bilanci pouze čerpá. „Chceme vyslat jasný signál čistým příjemcům evropských dotací, jako je Česko, že peníze budou k dispozici, pokud bude vytvořen systém pro jejich správné využívání,“ upozornil Hahn.