Tisk peněz a rostoucí inflace v USA oslabují dolar

Americká politika nízkých úroků bude pokračovat pravděpodobně po zbytek roku 2011. Vypadá to však, že příliš nezabírá.

Šéf Fedu Ben Bernanke vystoupil poprvé historii na tiskové konferenci, aby vysvětlil měnovou politiku centrální banky. Trhy ho pozorně sledovaly, překvapení se však nekonalo. foto: © ReutersČeská pozice

Šéf Fedu Ben Bernanke vystoupil poprvé historii na tiskové konferenci, aby vysvětlil měnovou politiku centrální banky. Trhy ho pozorně sledovaly, překvapení se však nekonalo.

Středeční zasedání americké centrální banky bylo dominantní událostí na finančních trzích v uplynulém týdnu. Tolik očekávané vystoupení jejího šéfa Bena Bernankeho přineslo jako obvykle neměnný obraz. Fed bude nadále vykupovat státní dluhopisy, tedy tisknout dolary dle plánu do konce června. Politika nízkých úrokových sazeb bude pravděpodobně pokračovat po zbytek roku 2011.

Dopad expanzivní měnové politiky na americkou ekonomiku je však zatím rozporuplný. Čtvrteční zveřejnění údajů o vývoji HDP za první čtvrtletí tedy bylo spíše zklamáním. Americká ekonomika meziročně vzrostla o 1,8 namísto očekávaných dvou procent.

Tempo, jímž dolar oslabuje, částečně připomíná první polovinu roku 2008 před finanční krizí Zájem o českou měnu byl minimální, což se projevilo na nízkých objemech obchodů. Vůči euru koruna zpočátku týdne mírně posílila, a poté se prodávala lehce nad hranicí 24 korun za euro bez výraznějších výkyvů. Obchodování s dolarem bylo o poznání živější. Americká měna v  týdnu dále oslabovala a rychle se přibližovala k hranici 16,20 koruny. Tempo, jímž dolar v současnosti oslabuje, částečně připomíná první polovinu roku 2008. Tehdy americká měna za šest měsíců přišla o čtyři koruny a cena ropy atakovala hranici 150 dolarů za barel. To, co se poté stalo, všichni známe a následky pociťujeme dodnes.

Dat z české ekonomiky bylo v uplynulém týdnu málo a jedinou významnější statistikou bylo zveřejnění konjunkturálního průzkumu za duben. Podle něj se celková důvěra v domácí ekonomiku meziměsíčně opět snížila – již čtvrtý měsíc v řadě. Za pokles může především nálada v podnikatelské sféře, což je tristní, protože firmy mají obecně lepší odhad budoucího vývoje ekonomiky než domácnosti.

V průmyslu, klíčovém odvětví českého hospodářství, se v příštích třech měsících očekává mírné zpomalení tempa růstu výrobní činnosti i mírné snížení zaměstnanosti. Poptávka v domácí ekonomice je stále slabá a v nejbližších měsících nelze očekávat zlepšení.

Dokud nepadne Řecko…

Zasedání Fedu se v eurodolarovém páru promítlo dalším posilováním evropské měny. Euro se dostalo až k hodnotám 1,485 dolaru a je téměř na úrovni konce roku 2009. Dolar však ztrácí na všech frontách. S tím, jak zelené bankovky oslabují, zároveň roste cena zlata i ostatních komodit, ropu nevyjímaje.

Problémy eurozóny se nyní přesouvají do pozadí. Euro však není v jednoduché pozici a výbuch může přijít co nevidět. Spouštěčem by bylo opět Řecko, pokud by přistoupilo k restrukturalizaci dluhu. To se pravděpodobně stane, ale je otázkou, za jak dlouho. Do té doby má euro prostor k dalšímu posilování a korekce na eurodolarovém páru by měly být využité k nákupu evropské měny.