Tip pro Václava Klause: Připravte se na australské vědce-rapery

Australští klimatologové natočili hip-hopové video o klimatických změnách, aby svět ujistili, že nejde o bohapustý výmysl.

V klipu upozorňujícím na reálnost změn klimatu se mihnou doktorandi a vědci rozličných australských univerzit. Brzy je navštíví i český prezident. foto: © YouTubeČeská pozice

V klipu upozorňujícím na reálnost změn klimatu se mihnou doktorandi a vědci rozličných australských univerzit. Brzy je navštíví i český prezident.

Změny klimatu existují! To v jasné zkratce vzkazují přírodovědci, kteří pro australský televizní kanál ABC natočili hip-hopové video. „V mediálním prostoru existují popírači i lidé věřící v klimatické změny, ale zřídka kdy se k nim vyjadřují opravdoví klimatologové,“ uvádějí mladí výzkumníci své dvouminutové video, jež je ke stáhnutí i na iTunes. Jejich dílo je prý důležitým PR vzkazem, že klima se skutečně mění a může za to člověk.

Musíme teď máknout, nebo brzo zdechnout, rapují vědciV klipu, který je určen především popíračům, vystupuje plejáda vesměs mladých vědců. Objevují se doktorandi Tim Leslie či Tristan Sasse z University of New South Wales a doktorka Ailie Gallantová z melbournské univerzity, kteří deklamují, že teď musíme „máknout, nebo brzo zdechnout“.

Ale v rap-vědeckém klipu nechybějí ani obligátní hip-hoperské fráze o madrfakrech a felaci, řečeno korektně. „My jsme vědátoří, takže pravda zde září,“ rapují hoši a dívky z Austrálie, kam shodou okolností brzy vyjede prezident Klaus a bude mluvit i o klimatických změnách.

Podle blogerky listu The Guardian píseň složili Dan Ilic a Duncan Elms za produkce Brendana Woitheho (Colony NoFi). Klip byl připraven pro půlhodinový pořad Hungry Beast na ABC, který od roku 2009 vysílá příspěvky mladých reportérů, vědců, režisérů nebo talentů z celé Austrálie, kteří mají do mainstreamové televize vnést novou šťávu.

Prezident Klaus by se s umělci mohl dokonce i setkat: vystoupí totiž mezi 20. červencem a 2. srpnem s několika projevy v Perthu, Sydney, Canbeře, Melbourne, Brisbane a městě Coolum. Ve všech svých přednáškách se zaměří na současné hrozby, které pro lidskou svobodu a přirozený hospodářský růst představují ideologie vystavěné na vyvolávání strachu před dopady tzv. klimatických změn,“ informoval web www.klaus.cz.

Urychlené rapování i v CERNu

Australští vědci nejsou v rapování osamělí. Před třemi lety zaujalo video fyziků z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě, kteří si při spouštění urychlovače Large Hadron Collider (LHC) také pěkně zablbnuli. „Tunel, co se táhne 27 kiláků pod zemí, vymyslely hlavy, který rozhýbou ty protony... LHCb kouká, kam antihmota zmizela, ALICE zase shlídne na olověný kolize, CMS a ATLAS hlídaj, zda nám něco nevznikne,“ rapují vědci, jimž se na serveru YouTube dostalo již 6 686 573 návštěv.

Je to trapné šílenství, hudební kravina anebo chvályhodná popularizace vědy, která nemusí být vůbec nudná?

Peterczech Pozor na slova raper-rapper!! :) 8:09 18.7.2011

Počet příspěvků: 1, poslední 18.7.2011 08:09 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.