Tendr na správu tunelů pražského okruhu: Nesplnitelný úkol pro ŘSD?

Zakázku získala firma Eltodo EG, z vítězství se však zatím radovat nemůže. Někteří konkurenti se obrátili na ÚOHS kvůli zmatečnosti soutěže.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Zdá se, že vybrat v otevřené soutěži firmu, která bude mít na starosti správu tunelů pražského okruhu, je pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nesplnitelným úkolem. Již příprava problematického tendru, který byl jednou zrušen a podruhé se o 60 dní prodloužila lhůta pro podání nabídek, byla jedním z důvodů odvolání provozního ředitele ŘSD Jiřího Veigerta. Nejnižší cenu v tendru požadovala za zajištění služeb firma Eltodo EG. Ze svého vítězství se však zatím radovat nemůže.

ŘSD v soutěži obdrželo devět nabídek, z toho sedm uchazečů nejprve vyloučilo – především kvůli nesplnění požadovaných referencí. Do finále se proto dostaly nabídky s nejnižší a s třetí nejnižší požadovanou cenou. Oba soutěžící patří do skupiny Eltodo. Cenou 106 milionů korun porazilo Eltodo EG svou dceru Eltodo dopravní systémy. Dle informací ČESKÉ POZICE byli sice později do soutěže „vráceni“ dva další zájemci, ale na konečném pořadí to nic neměnilo.

Dle zdrojů ČESKÉ POZICE se však ani tímto krokem záležitost nevyřešila. Někteří účastníci tendru se totiž obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a údajně napadli tendr kvůli zmatečnosti.

Soutěž byla poprvé vypsána již loni na podzim. Jenže den před otevíráním obálek bylo zjištěno, že krabice s dokumentací jednoho z uchazečů není dobře zabezpečená. ŘSD tendr zrušilo, aniž by otevřelo obálky s nabídkami. Letos byla soutěž vypsána znovu.
V první soutěži měli uchazeči doložit referenci z tunelů kategorie TA. Tyto tunely musejí mimo jiné splňovat minimální délku 500 metrů. Výjimkou je tunel Valík, který je kratší, ale spadá to kategorie TA. Ve druhém tendru byla stanovena podmínka, že soutěžící musejí doložit referenci ze správy tunelů o délce minimálně 500 metrů. Po zveřejnění výběrového řízení obdrželo ŘSD řadu dotazů a na jeden z nich, který se týkal právě zmiňované reference, odpověděl zaměstnanec ŘSD nejednoznačně.
Bývalý provozní ředitel ŘSD Veigert považoval za optimální variantu, i přes určitá rizika, že se soutěžící kvůli nejasnostem obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v tendru pokračovat dle stanovených podmínek a ukončit soutěž koncem dubna. Bývalý generální ředitel ŘSD David Čermák ale rozhodl jinak. Prodloužil lhůtu pro podání nabídek o 60 dní, tedy do 28. června.

ÚOHS nemá stanovené lhůty, dokdy musí o stížnosti soutěžících rozhodnout. ŘSD řeší situaci tak, že postupuje v režimu jednacího řízení bez uveřejnění a prodlužuje smlouvu se společností, která správu tunelů pražského okruhu zajišťovala doposud, tedy s firmou Eltodo EG. Ta jen od začátku loňského roku až doposud uzavřela smlouvu s ŘSD v jednacím řízení bez uveřejnění pětkrát, naposledy na konci srpna. Předpokládaný termín trvání kontraktu byl stanoven na konec ledna příštího roku.