Ceska Pozice

Ten správný tmel pro velkou koalici v Praze: dividendy

Jednání Rady hlavního města Prahy o vyplácení dividend Pražských služeb ukázalo, jak příkladně souručenství ČSSD a ODS funguje.

Reakce prvního náměstka pražského primátora Karla Březiny (ČSSD) na nevyplácení dividend Pražských služeb během jednání Rady hlavního města Prahy byla dynamická. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Reakce prvního náměstka pražského primátora Karla Březiny (ČSSD) na nevyplácení dividend Pražských služeb během jednání Rady hlavního města Prahy byla dynamická.

Společenství ODS a ČSSD v Praze vládne teprve několik měsíců, přesto připomíná nejhorší časy velké koalice v režii Václava Klause a Miloše Zemana. Jednání Rady hlavního města Prahy o vyplácení dividend Pražských služeb ukázalo, jak příkladně to funguje. Ve stejném duchu se odehrálo i dosazení politiků obou stran do dozorčí rady této firmy, v níž Praha vlastní téměř 77 procent akcií.

Jednání rady se odehrálo 14. června, tři dny předtím, co ovládnutí minoritního podílu (18,85 procenta) v Pražských službách ohlásila Natland Group. Akcie drží prostřednictvím kyperské firmy Soranus Limited.

Stál za Soranus Limited Hrdlička?

Už základní kulisy příběhu byly od počátku samá záhada. O tom, kdo vlastní tajemnou společnost Soranus, která akcie Pražských služeb koupila loni v říjnu od PPF, nevěděl nic ani pražský primátor Bohuslav Svoboda. A neví dodnes. Přitom Soranus Limited donedávna vlastnila ještě tajemnější britská firma Nettrubino Limited. Začátkem června se ČESKÁ POZICE začala pídit, kdo za těmito firmami je. A světe, div se! Zrovna čtyři dny před valnou hromadou Pražských služeb, která rozhodovala mimo jiné o orgánech společnosti a dividendách, zástupci firmy Natland Group oznámili, že Soranus Limited koupili. Kdo jim kyperskou firmu prodal, neprozradili. A nikdo to neví. Transakci částečně financovala PPF, cena zveřejněna nebyla.

Dřívější články na téma, kdo je za kyperskou společností Soranus Ltd.

O tom, že za firmou Soranus Limited mohl být Tomáš Hrdlička, nejmocnější pražský lobbista s vlivem na některé politiky ODS a ČSSD, se hovořilo již delší dobu. Hrdlička to v reakci na dotaz ČESKÉ POZICE popřel.

Pojďme však navštívit jednání rady pražského zastupitelstva, na jehož programu bylo i téma Pražských služeb.

Náměstek přestal štěkat a zalezl do boudy

Pražské služby minulých pět let dividendy nevyplácely. Jenže když mezi akcionáři začala figurovat neprůhledná Soranus Limited, zástupci velké koalice se rozhodli navrhnout dividendy rychle vyplatit. Šlo celkem o 150 milionů korun – 118 pro Prahu, zbytek pro menšinové akcionáře. To znamená, že firma Soranus Limited (tedy Natland Group) si z valné hromady odnesla asi 30 milionů korun.

Klíčové jednání rady se podle informací ČESKÉ POZICE zadrhlo poté, co se náměstek primátora Josef Nosek, který politicky patří do skupiny primátora za ODS Bohuslava Svobody, začal ptát, zda se dividendy vyplácely i dříve a proč se zrovna letos musí k tomuto kroku přistoupit. Nosek prý dokonce navrhl, aby se dividendy nevyplácely. Když se však ČESKÁ POZICE náměstka Noska dotázala, prohlásil, že se pouze ptal, ale nevyplacení dividend prý nenavrhl.

Náměstek primátora Karel Březina zrudl a křičel, že už toho má dost a že jde o porušení koaliční smlouvy

Ať je tomu jakkoli, reakce prvního náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) na zvědavého Noska byla dynamická. Dle očitého svědka zrudl a křičel, že už toho má dost a že jde o porušení koaliční smlouvy. Primátor Bohuslav Svoboda ho konejšivě žádal, aby neodcházel od stolu, a poté svolal čtvrthodinovou koaliční poradu. Když se pak politici vrátili k jednání rady, Nosek přestal do otázky dividend rýpat a hlasování skončilo v poměru devět ku nule.

Následně politici odhlasovali pět nových členů do dozorčí rady Pražských služeb, kteří pak na valné hromadě byli také zvoleni. Do tohoto orgánu se dostal Miroslava Poche (zastupitel ČSSD v Praze 3), Boris Šťastný (ODS v Praze 10), David Zelený (zástupce starosty v Praze 13 za ODS), Ondřej Pecha (ODS v Praze 3) a František Adámek (starosta Prahy 12 za ČSSD). Dozorčí rada je devítičlenná, kromě již zmíněných pěti politiků v ní sedí jeden zástupce Natlandu a tři zaměstnanci.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.