Diskuse k článku

Temná předpověď nejbližší budoucnosti Země aneb Jak zpomalit vývoj

Svou zpovědí v dokumentárním filmu Život na naší planetě chce britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough motivovat lidi, aby se stali součástí přírody, obnovili biodiverzitu a nastolili udržitelnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kucirek 23.11.2020 11:53

To vsechno co se tady pise, vime asi vsichni a je to pravda. Otazkou je co je toho pricinou, co nas k takovemu pocinani zene. Ja bych rekl, je to kapitalisticky system, neustaleho rustu, maximalisace zisku, nekonecne spotreby vselijakych produktu, bez kterych se klidne muzeme obejit. Kontejnerove lode prevazeji z jednoho kouta sveta do druheho vselijake produkty, ktere se daji z 90% zrejme za vysi cenu vyrobit na miste spotreby. Proc ne kdyz by meli nekolikanasobnou zivotnost a setrili tak zdroje planety. Jenze takove pocinani je jed na nas hospodarsky system a nikdo se neopovazi o tom uvazovat. Co stim?

J. Václavík 25.11.2020 20:33

Příčinou je liberalizace společnosti - tedy osvobození - od mravního zákona. To je vše.

Z. Klouček 22.11.2020 21:52

Základní příčinou je bezpochyby přemnožené lidstvo. A ruku v ruce s tím civilizační pokrok, a to nejen technický a technologický, ale třeba i lékařský či společenský (lidskoprávní). Jsme jako kobylky a čeká nás i jejich osud.

J. Paleček 22.11.2020 22:55

No zrovna my nejsme ty přemnožené kobylky, i při tom ovšem toho prožereme víc než si zasloužíme. Třeba k nám budou přírodní zákony shovívavější. Možná ne.

P. Čech 23.11.2020 9:53

Koho máte na mysli pod pojmem "my"? Nás, Čechy a nebo nás, lidské jedince? My, lidští jedinci přemnožení jsme a to, zdá se, že více než ty kobylky.

J. Paleček 25.11.2020 23:13

"My" to je především naše civilizace bílého muže, kde plodnost na jednu ženu je o hodně menší než 2. Tady to máte i s hezkým obrázkem.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plodnost#/media/Soubor:Fertility_rate_world_map_2.png

L. Kašparová 22.11.2020 13:28

Čím začít? Politikou jednoho dítěte, konkrétně ve všech zemích na jih od Středozemního moře a jeho zeměpisné šířky. A všude jinde děti nejvýš dvě. Mimochodem, měli bychom za politiku jednoho dítěte vkleče blahořečit zlé, tyranské Číně. Jinak by nás na Zemi teď bylo nejspíš přes deset miliard. A kam si myslíte, že se takový počet asi má prostě fyzicky vejít?

P. Čech 22.11.2020 16:46

Což o to "vejít se". Na planetu se vejde mnohem více lidí. nebudou ovšem mít co pít a co dýchat O potřebě energie nemluvě. A politika "jednoho dítěte"? Mejen na jih od Středozemního moře, ale v š u d e .

P. Čech 21.11.2020 13:08

Planeta Země a její příroda má svá obecná pravidla, jimiž se řídí Je to totiž živý organismus. Pokud se uvnitř tohoto systému vyskytne parazit, který jej chce využívat jen k vlastnímu prospěchu (i neřízeným rozmnožováním) planeta a příroda se logicky brání. I ta obrana však má svou limitu. Pokud se nějaký živočišný či rostlinný druh i tomuto vymkne, hrozí jediné. Zánik života a možná i planety Země. V současné době tím nejhorším parazitem je živočišný druh drze nazývaný homo sapiens sapiens. Lépe by bylo používat označení homo non sapiens. Za posledních 55 let rostl počet lidských jedinců geometrickou řadou. Bude-li to takto pokračovat, potom se konce století člověk nedožije. A to v tom lepším případě, pokud sebou do pekla nevezme i ostatní živočichy a rostliny.

J. Paleček 21.11.2020 13:57

Bohužel máte pravdu.