Téměř poplašná divadelní zpráva

Radiožurnál zbytečně vyděsil pražskou kulturní obec. 

Na Radiožurnálu si spletli čarodějnice s aprílem. Dnes v ranních zprávách zazněla pro pražskou divadelní obec téměř poplašná informace: už v červnu chce pražský magistrát vypsat výběrová řízení na šéfy Divadla na Zábradlí a Ypsilonky.

Ačkoli zněla příznivě část reportáže, v níž radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) ujišťoval, že má podmínku, aby se jména přihlášených a koncepce, s nimiž se na ředitelské posty hlásí, neutajovala, jak to dosud bylo běžné, pro divadelní veřejnost to po ránu byla studená sprcha.

Po bouřlivě komentovaných a kritizovaných výběrových řízeních v Divadle Komedie a Divadle na Vinohradech, by nové soutěže působily jako výsměch

Červnový termín by totiž znamenal, že magistrát opět nevzal na vědomí opakované výhrady, že vypisuje výběrová řízení na vedení kulturních organizací nekoncepčně a hlavně na poslední chvíli. Po bouřlivě komentovaných a kritizovaných výběrových řízeních v Divadle Komedie a Divadle na Vinohradech, by nové soutěže působily jako výsměch. Magistrát totiž stále nemá jasnou koncepci, jak s příspěvkovými divadly do budoucna naloží, zda je bude transformovat na neziskové organizace, kdy a za jakých podmínek a za těchto okolností tedy ani neví, jaké zadání by měl budoucím ředitelům uložit.

Naštěstí byly „rychlé, přesné a spolehlivé“ zprávy Radiožurnálu jen rychlé, ale nepřesné a nespolehlivé. ČESKÉ POZICI své záměry radní Václav Novotný upřesnil. Červnový termín prý na dotaz Radiožurnálu uvedl pouze jako hypoteticky nejbližší možný. Realisticky však možnost vypsání konkursů v tak krátké době vyloučil.

Zato potvrdil, že požádal ředitele magistrátu Martina Trnku, aby se pokusil výběrová řízení odtajnit a změnit magistrátní předpisy pro jejich průběh tak, aby utajované byly pouze osobní údaje, které jsou chráněné ze zákona. Má to však háček: nový postup musí být vhodný nejen pro kulturní organizace. Po schválení zastupitelstvem by měl platit pro všechna výběrová řízení, která magistrát vypisuje. A tak ke změně může vést ještě hodně dlouhá cesta.

Další novinkou, o níž radní Novotný uvažuje, jsou pravidelné konkursy, v nichž šéfové příspěvkových organizací, budou muset, například po pěti letech, své posty obhajovat. To by mohlo zatuchlý vzduch v pražských divadlech, kde mají ředitelé smlouvy na dobu neurčitou a někteří z nich jsou ve funkci i dvacet let, konečně trochu vyvětrat.

V rozhovoru s ČESKOU POZICÍ vyslovil Novotný ještě jednu provokativní myšlenku: možnost, že by, neboť mu to funkce umožňuje, jmenoval ředitele bez konkursu a výběrové komise, zato po důkladné úvaze, sám. Jeho argumenty jsou logické: „Ať si do komise najmenuji kohokoliv, stejně je to moje odpovědnost, kterou mi nikdo neodpáře. Když vyberu špatně, voliči mi to spočítají.“

Takovým řešením by se radní spolehlivě vyhnul jak potížím se změnou předpisů pro výběrová řízení, tak spekulacím o účelově najmenovaných komisích. Svou volbu by mohl zcela veřejně a otevřeně zdůvodnit a obhájit sám. Tomu se říká frajeřina. 

Počet příspěvků: 1, poslední 1.5.2012 06:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.