Temelínský finiš ve stylu Emila Zátopka?

ČEZ příští týden oznámí předběžné pořadí uchazečů o dostavbu Temelína. Rozdíl mezi Američany a Rusy bude zřejmě nepatrný.

foto: © ISIFAČeská pozice

Výběrové řízení na největší zakázku v české historii za zhruba 250 miliard korun vstupuje do finální fáze. Podle informací ČESKÉ POZICE společnost ČEZ příští týden oznámí předběžné pořadí dvou zbývajících uchazečů o dostavbu Temelína – americko-japonské společnosti Westinghouse a konsorcia MIR.1200 ruského Rosatomu s plzeňskou Škodou JS.

Pořadí ale nebude definitivní, bude to spíše odrazový můstek k závěrečným jednáním. Rozdíl mezi prvním a druhým místem bude podle všeobecného očekávání minimální, takže hodně půjde o to, co s kým ČEZ dojedná během příštího půlroku. „Emil Zátopek také vyhrával ve finiši,“ prohlásil šéf Škody JS Miroslav Fiala.

A proč i my předpokládáme, že rozdíl mezi prvním a druhým místem bude jen minimální? Pokud chce ČEZ vytvořit tlak na oba uchazeče, aby ještě své nabídky vylepšili, bude to ta nejlepší motivace.

Technologicky by měla být obě řešení srovnatelná, velké rozdíly se neočekávají, ani pokud jde o nabízenou cenu

I kdyby ovšem ČEZ jen striktně vyhodnocoval nabídky obou uchazečů, byla by to zřejmě opět víceméně remíza. Technologicky by měla být obě řešení srovnatelná, velké rozdíly se neočekávají, ani pokud jde o nabízenou cenu.

Rosatom sice zřejmě nabídne větší podíl subdodávek českým firmám, jenže takové kritérium není v podmínkách tendru. Westinghouse je pro současnou vládu přijatelnější z politického hlediska – potažmo z hlediska „energetické bezpečnosti“ a celkové snahy omezit ruský vliv v české energetice. Jenže ani o tom se v kritériích tendru nepíše jediné slovo.

Teprve později se také ukáže, zda temelínským tendrem ještě nějak zahýbe francouzská Areva, která se po vyřazení opětovně odvolává. A stále se svým způsobem účastní „hry“ – vlastní nabídku kupříkladu prezentovala na diskusi Společnosti za bezpečný Temelín.

Jen aby úsměv vydržel…

Ani vítěz temelínského tendru ovšem nebude mít zdaleka stoprocentní jistotu, že další dva bloky jihočeské elektrárny postaví. Letos sice uzavře se společností ČEZ předběžnou smlouvu, ale na finální si ještě počká. Možná několik let, jak vyplývá z nedávného rozhovoru vládního zmocněnce Václava Bartušky pro ČESKOU POZICI. ČEZ si fakticky ponechá zadní vrátka na vycouvání, což ho bude něco stát (ať už v řádu stovek milionů korun či miliard), ale pořád to bude jen zlomek případné celkové ceny za stavbu dalších dvou bloků.

ČEZ si fakticky ponechá zadní vrátka na vycouvání, což ho bude něco stát, ale pořád jen zlomek případné ceny za stavbu dalších dvou blokůNejistot zůstává řada. Na prvním místě pochybnost, zda se podaří prosadit garanci určité ceny elektřiny z nových bloků na dvou klíčových místech: zaprvé na české politické scéně, zadruhé v Evropské komisi, která dohlíží nad pravidly veřejné pomoci. „Zlé jazyky“ tvrdí, že to je nadlidský úkol. A bez garancí ČEZ do rizika výstavby dalších  bloků zřejmě nepůjde.

Uvědomují si Američané a Rusové toto nebezpečí? Zřejmě ano. Českou nadějí je, že přesto půjdou do finále s velkým nasazením – jednoduše proto, aby nakonec nevyhrál ten druhý. Nejde totiž jen o samotný Temelín, ale o vstup na trh Evropské unie. A i když se oba hráči v Evropě poohlížejí po jiných vstupních branách, budou si snad chtít aspoň pojistit, že tou českou neprojde soupeř rychleji.

Počet příspěvků: 3, poslední 27.2.2013 07:53 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Autor

Jan Žižka

Jan Žižka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články