Technologie budoucnosti se má jmenovat blockchain

Banky, vlády, ale i politici se připravují na revoluci, která má zásadním způsobem změnit svět financí – technologii, která se nazývá blockchain a která by měla přinést větší bezpečnost, protože veškeré zaznamenané operace by její pomocí měly být chráněny proti neoprávněným změnám z vnějšku.

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | foto: Shutterstock
Internetová bezpečnost – ilustrační foto.

Technologie blockchain neboli decentralizovaná databáze zaznamenávající všechny platby takzvaných kryptoměn, jako je například bitcoin, nenechává nikoho chladným. Naopak, ve světě financí je často považována za revoluci přirovnávanou svým významem k vynálezu peněz či písma.

Ostatně to je i důvod, proč do ní investují velké mezinárodní banky jako JPMorgan Chase, Citigroup či Barclays. Potenciál v ní vidí například i Londýnská burza cenných papírů a zajímají se o ni nejen vlády, ale i regulátoři. Zkrátka se dnes nenajde prakticky nikdo, koho by tato technologie nezajímala. Kromě urychlení plateb, převodů a zúčtování totiž přináší v době digitálního placení i větší bezpečnost, a tím pádem menší zneužitelnost dat. Například počátkem července podpořila nizozemská centrální banka vznik „vývojového blockchain kampusu“, kde by banky shromažďovaly a sdílely své nabyté vědomosti ohledně využití této technologie v oblasti finančních služeb. Kampus by měl přitom otevřít své brány již letos v září.

Finanční technologie

Tím ale snahy nekončí. Tento týden poradenská společnost Deloitte oznámila, že zakládá v Dublinu laboratoř, která bude zajišťovat pro regiony Evropy, Středního východu a Afriky finanční služby v rámci technologie blockchain. Cílem nové laboratoře Deloittu je vytvořit řešení, které půjde začlenit do nabídky stávajících služeb poskytovaných klientům, zohlední úsporu provozních nákladů a najde nové způsoby, jak online služby nejen nabízet, ale také je levněji a bezpečněji provozovat.

„Otázky bezpečnosti kolem blockchain systémů získávají nový rozměr. Právě mechanismy distribuované důvěry použité v technologii zvyšují zabezpečení a otevírají nové možnosti i regulatorním orgánům,“ říká Adrian Demeter, expert pokročilé bezpečnosti a ICT v Deloittu.

Podle odhadu banky Santander by blockchain systémy mohly ušetřit bankovnímu sektoru jen do roku 2022 na nákladech až 20 miliard dolarů ročně.

Jedním z důvodů zvýšeného zájmu finančního sektoru o tuto technologii jsou bezpochyby i nižší náklady, které může blockchain přinést. Podle odhadu banky Santander by blockchain systémy mohly ušetřit bankovnímu sektoru jen do roku 2022 na nákladech až 20 miliard dolarů ročně.

Nemalý kredit nové technologii přisuzují už i politici. „Blockchain bude znamenat revoluci bankovních a finančních služeb, jak je dnes známe. Dokonce si myslím, že je možné, že jednou nahradí slovo internet,“ prohlásil před nedávnem například lucemburský ministr financí Pierre Gramegna. „V době, kdy naše děti už budou mít vlastní potomky, jediným místem, kde budou moci slovo internet nalézt, budou vědecké a historické knihy.“ Ve Velké Británii pak dokonce ministerstvo práce a důchodů otestovalo letos v červnu systém, který využívá blockchainové technologie, při vyplácení dávek rovnou jejich adresátům.

„Příjemci mají na svých telefonech aplikaci, přes niž dostávají a zároveň i utrácejí své dávky,“ uvedl k tomu britský ministr David Freud. Na vyhodnocení úspěšnosti projektu je zatím brzy, ale výsledky by měly být známy už na podzim.

Největší zastánci revoluční technologie přirovnávají blockchain k vynálezu písma. To umožnilo řadě světových náboženství, včetně křesťanství, judaismu či islámu, díky zapsání jednotlivých přikázání a příběhů jejich přetrvání až do digitální současnosti.

Co a k čemu je blockchain technologie

  • Jde o decentralizovanou digitální databázi, respektive celý řetězec dat (například všech plateb).

  • Technologie se zatím využívá nejvíce při zúčtování, konkrétně jako „účetní knihy“ kryptoměn, jako je například digitální měna bitcoin, která zaznamenává všechny transakce.

  • Technologie přináší bezpečnost, protože veškeré zaznamenané operace jsou chráněny proti neoprávněným změnám z vnějšku, transakce jsou tedy ověřitelné.

  • Potenciál blockchainu nyní zkoumají nejen vlády, ale i velké mezinárodní banky, včetně regulátorů.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.