Taková jakoby neformální sabráž s opilým Romešem

„Nejsem na tom jako Kellner, ale něco mám,“ řekl politický podnikatel Roman Janoušek během audience udělené reportéru Kmentovi.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Když už má člověk pověst gaunera, který zákulisně řídil půlku Prahy a jako „prase“ ujel od vážné autonehody, měl by dobře promýšlet, kdy se sejde s novináři. Na to, jak bývá někdy Roman Janoušek popisován coby „inteligentní manipulátor“ nebo „lobbista“, si vede naprosto tragicky. Možná, že už ani jinak nemůže – a je v lihu skutečně neustále.

Boural opilý, s reportérem týdeníku Ekonom Jiří Pšeničkou se letos v květnu sešel rovněž lehce nametený a v dubnu vyprávěl Blesku o tom, že když byl mladý a hloupý, setkal se i s drogami, ale „tyhle věci má už dávno za sebou“.

Jak se zdá, vztah k alkoholu či jiným návykovým látkám Janoušek rozhodně ještě nevyřešil. Deníku Mladá fronta DNES, respektive jeho vrchnímu investigativci Jaroslavu Kmentovi, kývl na rozhovor – zřejmě „takovej jakoby neformální“. A je to událost! Romeš, o němž před pár dny expremiér Mirek Topolánek v témže listě řekl, že na něj „vlastně neměl“, se veřejnosti opět ukazuje jako žoviální násoska, který „nepřátelskému“ novináři hned nabízí tykání. Po vystřízlivění nad sobotním výtiskem MFD už toho možná Janoušek lituje…

Politický podnikatel sui generis

Svolil prý totiž k tomu, aby si Kmenta dělal poznámky a napsal, co uslyší – jen si to nesměl nahrávat. Pokladů proto v reportáži najdeme hodně.

„Celou dobu to byl můj kůň,“ tvrdí Janoušek o exministrovi vnitra Radku Johnovi (VV), jenž se vrací ve vydavatelském domě magnáta Jaromíra Soukupa k novinařině a který byl prý Janouškovým koněm i v době reportování na televizi Nova – „Samozřejmě,“ říká na to Romeš. O Johnovi tvrdí, že jej „podvedl“, a tak mu vrazil facku, načež se jejich cesty rozešly („Leda by měl Janoušek ruku dlouhou šest kilometrů,“ reagoval prý na to John svému guru Vítu Bártovi). Stranu Věci veřejné označil Janoušek za své dítě (jak se beztak dlouho říká).

Pražský Voldemort, jenž sám sebe označuje za „politického podnikatele, jediného svého druhu“, se během tříhodinového setkání – kam přijel po pařbě – potřeboval posílit. Objednal si šampaňské, jež si nechal otevřít takzvanou sabráží čili odseknutím hrdla šavlí. „Jen už proboha nepište, že Pavel Bém krade… Bém je všechno, jen ne zloděj,“ říká Janoušek, jenž posléze obsluze sdělí, že „má hlad“. Číšníci to pochopí. A přinesou lahvinku červeného.

Janoušek, jemuž vypadne peněženka pod stůl, patrně peníze vůbec neřeší, ač o zdrojích jeho příjmů panují pochyby. „Nejsem na tom jako (Petr) Kellner, ale něco mám,“ culí se chlapík, jehož si celá země pamatuje, jak ve srandovním svetru po najetí do řidičky opilecky blábolí.

Nehoda je citlivé téma. Jen tehdy se prý Janoušek na Kmentu oboří, ale odpovídá dál. Celá věc ho mrzí, stydí se za ni. Jednou z variant, o nichž se po Praze dosti hovořilo a jak ČESKÁ POZICE slyšela, bylo i to, že Romeš odjížděl ze schůzky (v BIS?), měl cosi s sebou a na semaforech zpanikařil v domnění, že byl záměrně autem zablokován a někdo se jej možná chystá přepadnout, okrást anebo – dokonce zastřelit. Podobně se ptá i Kmenta.

Co bylo na CD? To už se nikdo nedozví...

Janoušek souhlasně přikývne, že si něco vezl. „A víte, co jsem si to vezl?“ vyzvídá pražský politický podnikatel. „Slyšel jsem, že to bylo nějaké cédéčko a že jste ho pak při tom zbrklém útěku někde v parku rozšlapal,“ odvětí investigativec z MFD. Romeš přitakává, že je to tak, ale na otázku, co na nosiči bylo, se jen ušklíbne: „To už se nikdo nedozví…“

Čert ví, s čím asi kdysi mocný hybatel obchodoval či při čem byl nahrán, ale je jisté, že takzvaný „Systém Janoušek“, klientelistická síť, už nemůže fungovat úplně bezchybně, když je její strůjce namol krátce po poledni a „unaven“ vínem se vyzná mimo jiné z obdivu k Václavu Klausovi, jehož „má opravdu rád“, a také k zálibě filmu Piráti z Karibiku: „Jo takhle se občas vynořit, všechny pomydlit a pak zase zmizet. To by bylo krásné!“

Vynořování v médiích ale Voldemortovi krutě nevychází. Týdeník Ekonom uvedl, že po řadě žádostí o interview přišel Janoušek s krvavým šrámem pod okem, zakázal diktafon i focení a překvapil jadrným slovníkem. „Někteří spekulují o tom, že se začal léčit ze závislosti na alkoholu (i při našem setkání jsme alkoholový odér zaznamenali),“ napsal Ekonom. Teď už snad jen schází majstrštyk: vynoření se v televizní show ČT24 Hyde Park.