Takhle pálí poslanec Guma

Národní socialista Jiří Šlégr v rozhovoru pro MF Dnes upřímně přiznává, že nedostatečně prosazoval plán ČSSD na financování sportu.

Bývalý hokejový reprezentant a současný poslanec Jiří ‚Guma‘ Šlégr nedávno převlékl politický dres. Opustil ČSSD a s Jiřím Paroubkem se vydal budovat stranu LEV 21. V rozhovoru pro deník MF Dnes však své nové partaji příliš dobrou reklamu neudělal.

Poslanec Šlégr se v něm redaktorce Barboře Tachecí přiznává, že v Poslanecké sněmovně zatím nic neprosadil a ani dostatečně neusiloval o prosazení plánu ČSSD na financování sportu. Navzdory těmto prozatím neuspokojivým výsledkům své práce se však nebude bránit funkcím v čele vznikající strany. A rád by také kandidoval v příštím roce v krajských volbách. Neměl by se ale spíš soustředit na menší objem práce?

Co za vámi jako poslancem ČSSD stojí?

ŠLÉGR: Já klidně můžu říct, že prakticky nic. Protože jak můžu něco prosadit, když na to nemám ty finance? Od toho se to vždycky odvíjí.

Barbora Tachecí hokejistu upozornila, že je logické, že sehnat peníze je přece to nejtěžší. Podle poslance Šlégra chybí zdroje na sport zejména kvůli krizi.

V sociální demokracii jste měli plán, že by podniky s určitým kapitálem povinně odváděly peníze na sport. Kam se poděl?

ŠLÉGR: No to nevím, kam se poděl. Já myslím, že je to otázka, kterou zase chceme za národní socialisty přinést na stůl.

Jak s tím plánem sociální demokracie zacházela poté, co si ho napsala?

ŠLÉGR: Nebyla žádná odezva. Možná je to moje vina, že jsem za tím nešel.

Redaktorka Tachecí poslanci vytkla, že jako mluvčí pro sport ve stínové vládě ČSSD toto téma více „netlačil“. Šlégr na to upřímně odpovídá: „Klidně to vezmu na sebe, byl jsem zodpovědný za sport. Jestli tato záležitost nepřišla na pořad dne, je to moje chyba.“ Navzdory těmto nedostatkům poslanec Šlégr řekl, že by rád kandidoval za stranu LEV 21 v krajských volbách, které se konají za rok.

Co přesně znamená přívlastek „národní“ v názvu vaší nové strany?

ŠLÉGR: Národní pro mne... Jsem vlastenec, vždycky jsem podporoval a budu podporovat naši malou zemi, a pro mě to národní znamená, že je to jako náš národ.

Tato odpověď vyvolává dojem, že Šlégr se stále cítí být víc hokejistou než politikem či přesvědčeným národním socialistou. Zatím toho totiž pro naši „malou zemi v pupku Evropy“ dokázal nejvíce 20. února 1998 v 51. minutě semifinále hokejového „turnaje století“ na Zimních olympijských hrách v Naganu. Tehdy obránce Šlégr pomohl gólem „od modré“ české hokejové reprezentaci porazit Kanadu, díky čemuž postoupila do finále turnaje.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.10.2011 09:26 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.