Tak už i Škromach aneb ČSSD hledá prezidenta

Na to, že si ČSSD oficiálně v poklidu vybírá z dua Dienstbier-Švejnar, je kolem sociálně demokratického kandidáta docela rušno. 

Sociálně demokratická půda je hotovou líhní prezidentských kandidátů. Řeč už není jen o Jiřím Dienstbierovi (ČSSD) a Janu Švejnarovi, potažmo o Miloši Zemanovi (SPOZ), ale dokonce už i o Zdeňku Škromachovi (ČSSD). Svědčí o tom silná témata sobotních médií, jež nadále řeší, kdo bude a nebude kandidátem sociální demokracie. 

Deník Právo přinesl rozhovor s Jiřím Dienstbierem, jenž vynaložil značné úsilí, aby své konkurenty tvrdými slovy a bez obalu odstřelil. Uvedl, že Jan Švejnar svou nerozhodností kandidovat za oranžové zřejmě přijde o nominaci ČSSD. A zadruhé (nikoli bez jistého znechucení) vyloučil, že by za sociální demokraty měl kandidovat čestný předseda Zemanovců Miloš Zeman.

Se Zemanem zase přinesl rozhovor deník MF Dnes, ve kterém expremiér mimo jiné parafrázoval slova někdejšího úřednického ministra financí Eduarda Janoty, že šéf ČSSD Bohuslav Sobotka byl nejhorším ministrem financím. To nevypadá, jako by o podporu straníků z okruhu předsedy sociálních demokratů zrovna stál. Ostatně senátor Vladimír Dryml už mezi svými kolegy ze Senátu sehnal deset podpisů potřebných k nominaci do prezidentské volby a Zeman už teoreticky může nasadit do boje celé své charisma. 

Naprosté překvapení se urodilo na Parlamentních listech, které přinesly informaci, že by v prezidentských volbách za ČSSD prý mohl kandidovat hodonínský senátor Zdeněk Škromach. Nu, a Škromach to nevyloučil. „Člověk slyší spoustu různých názorů. Jak už jsem řekl dříve, myslím, že teď jsou před námi volby do krajů a Senátu, pak má smysl vést vážné debaty o kandidátech na prezidenta. Všechno chce svůj čas.“ K tomu patří jen otázka, zda Škromachova kandidatura by byla důkazem hojnosti vhodných kandidátů z okruhu nejsilnější levicové strany, či naopak důkazem jisté nouze.

Na to, že si ČSSD v poklidu vnitrostranické demokracie oficiálně vybírá z dua Dienstbier-Švejnar, je kolem sociálně demokratického kandidáta docela rušno. Mimochodem, jestliže Janu Švejnarovi sociálně demokratický dres příliš nevoní a celkem otevřeně to naznačuje, nemusí to být pro ČSSD bezbolestné. Oranžoví nejenže možná přijdou o jednoho z dosavadních favoritů (dle předvolebních průzkumů) prezidentské volby, ale hlavně je to poškozuje před těmi voliči, kteří z nějakých důvodů právě Švejnarovi věří.