Tak pravil Topolánek... A odnesl to jen Janoušek a Bém

Škoda, že podobně sdílný jako v rozhovoru pro MF Dnes nebyl bývalý premiér například poté, co policie obvinila jeho přítele Marka Dalíka.

foto: © ReutersČeská pozice

Expremiér Mirek Topolánek, nejlepší kamarád obviněného lobbisty Marka Dalíka, ve čtvrtek 13. prosince v rozhovoru pro MF Dnes obsáhle promluvil o kauze odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma, která se týká doby jeho vládnutí. To u něho není obvyklé.

Topolánek totiž novinářům často dává vehementně najevo nezájem o politiku. Odmítá komentovat kauzy lidí ze svého nejbližšího okolí i z doby, kdy vládl. Proto jeho zpověď o vlivu Romana Janouška na tuzemskou politiku poněkud překvapila.

Od nezájmu ke zpovědi

Letos v březnu, kdy se objevily odposlechy telefonních hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma s kmotrem Romanem Janouškem, Topolánek odmítal aféru komentovat. Přitom tato kauza spadá do období, kdy byl Topolánek předsedou ODS a posléze i premiérem.

„Všechno, co jsem říkal tenkrát o odposleších, sledovačkách, komprech a podobně, jste karikovali a nezajímalo vás to. Psali jste blbosti a skvěle jste se u toho bavili. Mě to stálo kariéru uzavřenou politickým pučem a je to pro mě minulost, kterou se nemíním jakkoli zabývat. Pro ,tentokrát‘ to nezajímá mě,“ vysvětloval v březnu.  

Nyní si na vyjádření o „Mazánkovi“ a „Kolibříkovi“ čas našel a nad oběma pány se pohoršoval. Janoušek podle Topolánka fakticky ovládal nejen hlavní město, ale i důležité instituce, jako je Pozemkový fond ČR, Lesy ČR či několik ministerstev. „Byla doba, že kdybyste snad otevřel ledničku, tak z ní na vás zamrká Janoušek,“ řekl například ve čtvrtečním rozhovoru. A také v něm mimo jiné prohlásil:

  • „Nicméně já jsem tu Prahu neměl jak kontrolovat. Usiloval jsem o to, aby Praha spadala pod pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu. Což se ale nestalo. Nebyl na ně nikdy metr. Já jsem tu Prahu prostě nikdy pořádně nezvládl.“
  • „Pamatuji si na dobu, když jsem zadal, aby se vyšetřovalo takzvané Malé a Velké Švýcarsko, což bylo: Janoušek a Mostecká uhelná, a tím to skončilo, protože to někde narazilo na neproniknutelnou krustu. Bylo to neprůstřelné.“
  • „Bém byl vždycky strašně ambiciózní a fakticky to bylo celou dobu tak, že jsem mu vadil. On jen čekal na příležitost, aby mě poškodil. Mně to bylo jedno. Já jsem to nikdy nedělal. Ani vůči Paroubkům, natož svým vlastním. A to byla asi i moje největší chyba. Můj kamarád Marek mi vyčítal, že nedělám to, co dělá Petr Nečas. Že se prostě s těmi lidmi nemaže. Že dohrává ty souboje. Asi jsem byl moc hodnej.“
Falešný a prázdný?

Je velká škoda, že podobně sdílný Topolánek nebývá, když se něco nepříjemného „provalí“ třeba na lidi z jeho okolí. Například když policie obvinila kvůli nákupu pandurů jeho kamaráda a bývalého poradce Dalíka. Nebo komu patří vila v toskánském Monte Argentariu. V takových případech mlčí. Proč se tedy nyní pustil do Janouška a Béma? Dluží mu snad něco?

Lze jen litovat, že redaktor MF Dnes nevyužil situace a povídavě naladěného Topolánka se nezeptal kromě kauzy Janoušek-Béma i na aféry za jeho vládnutí. To však neučinil, a proto Topolánek vychází z rozhovoru jako „chudinka“. V době, kdy byl premiérem, totiž neměl jak temné síly „Lorda Voldemorta“ v Praze porazit.

Jak by zareagoval na otázky například o obviněném Marku Dalíkovi? Byl by stejně sdílný jako v případě Romana Janouška a Pavla Béma, nebo by mlčel jako „falešný a prázdný Topol“?