Tajná schůzka: Hašek jde prezidentovi na ruku

Miloš Zeman sezval v den voleb do Lán vrcholné představitele ČSSD, na Sobotku zapomněl.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Povolební jednání jsou vždy provázena tajnými schůzkami a konspiračními teoriemi, které z nich pramení. ČESKÁ POZICE zaznamenala hned první z nich. V sobotu večer těsně po sečtení výsledků všelidového hlasování se na večeři s prezidentem Milošem Zemanem sjeli vrcholní představitelé ČSSD. Chyběl však předseda strany, jež utrpěla volební vítězství, Bohuslav Sobotka.

Podle informací ČESKÉ POZICE byli na poradu do Lán svoláni jihomoravský hejtman Michal Hašek, volební manažer strany a plzeňský hejtman Milan Chovanec, vlivný jihomoravský sociální demokrat Jeroným Tejc, blízký prezidentův muž Zdeněk Škromach a jihočeský sociální demokrat Jiří Zimola.

Tajná večeře bez obsahu

Že do Lán nebyl pozván Bohuslav Sobotka, se někteří účastníci utajené večeře dozvěděli až na místě. Tématem hovoru samozřejmě byly výsledky předčasných voleb, které nedopadly drtivým vítězstvím levice, jak se predikovalo, sociální demokraté se zřejmě nebudou moci vyhnout spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše. „Nejednalo se o jmenování konkrétního člověka premiérem, jen se rozebírala nastalá situace. Bylo překvapení, že Sobotka chyběl, ale pozvání prezidenta se zkrátka neodmítá,“ řekl ČESKĚ POZICI jeden z účastníků schůzky.

Jak tedy schůzku číst? Začala hra Miloše Zemana o to být nadále hlavním politickým hybatelem v zemi. Jde mu o to zdržovat jmenování premiéra a nové vlády co nejdéle. V mezičase pak co nejvíce oslabit postavení Bohuslava Sobotky v sociální demokracii a zároveň se pokusit rozkulačit co nejvíce získaného politického kapitálu vítěze voleb - hnutí ANO.

Podrobnosti plánu naleznete v článku:

Hašek sehraje a rád pro Zemana roli rozkladného elementu ve vlastní straně. Až tento úkol splní, prezidentova náklonnost k němu skončí.

V této hře je mu Michal Hašek dobrým spojencem. Jeho rivalita se Sobotkou se Zemanovi hodí. Také proto dle zdrojů ČESKÉ POZICE ze sociální demokracie byl jedním z hybatelů včerejší tajné schůzky právě Hašek. A Zeman jeho touhy porazit uvnitř strany svého soka Sobotku dokáže mistrně využít. Příjezd účastníků na tajné jednání má údajně natočený Česká televize. Sobotka tak dostane vzkaz, že s ním rozhodně Zeman nepočítá.

Ostatně v Otázkách Václava Moravce Zeman se zřejmým despektem prohlásil, že „z médií se dozvěděl, že předseda ČSSD jej žádá o přijetí na Hradě, čemuž prezident rád vyhoví. Zřejmě počátkem týdne“. Čti Bohuslave: Haška jsem sám pozval, ty se musíš připlazit s žádostí.

Notabene Sobotka už trochu strčil Zemanovi hlavu do oprátky sám, když prohlásil, že pokud se mu nepodaří sestavit vládu, uvolní předsednický post. Zeman udělá vše pro to, aby Sobotka neuspěl.

Budou předčasné volby?

ČESKÁ POZICE si jen dovolí na závěr svůj vlastní tip. Hašek sehraje, a rád, pro Zemana roli rozkladného elementu ve vlastní straně. Až tento úkol splní, prezidentova náklonnost k němu skončí.

Zemanovi totiž bude nejvíc vyhovovat, že u moci zůstane Jiří Rusnok a jeho vláda. Když kabinet svých přátel udrží Miloš Zeman do března, může se mu podařit rozložit ČSSD i ANO natolik, že Češi půjdou k volbám ještě jednou, a to v původním řádném termínu – v květnu 2014. Zatím to ale vyvrací. „Největší nesmysl řekl předseda strany Zelených, když prohlásil, že na jaře je možné jít znovu k předčasným volbám. To pokládáte voliče za takové hlupáky, že by se rozložení sil za nějaké tři měsíce měnilo,“ uvedl v České televizi. Označil takový scénář za selhání všech politiků, včetně sebe samotného.