Diskuse k článku

Syrská válka je cynickou hrou velmocí

Chaos na pomezí Iráku a Sýrie lze interpretovat jako další pokus o změnu společenských poměrů v obou zemích, říká v rozhovoru Petr Markvart, který v Sýrii dlouhou dobu pobýval.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Plzák

Asad je Alavita

a jako takový, příslušník sekty, která má v Syrii, když hodně, tak 10% obyvatel. Asad otec i syn vládli Syrii vždy pomocí tajných služeb a rozdělením vlivných postů výhradně na Alavity.

90% obyvatelstva dospělo k tomu, že se poměry musí změnit. Asad má smůlu, že nemá kam odejít do exilu. Chybí mu vyběr: odejít nebo se dát zavraždit, jak je v kraji zvykem.

Studovali tady snámi hoši z klanu Atasi. Všichni už jsou dávno po smrti - nebyli Alavité.

Na tak exponovaném postu jako býval pan Markvart a v tom mládí, to musel být komunista s nepředtavitelnou tlačenkou a špion k tomu.

0/0
1.10.2014 10:19
Foto

V.Hricák

Re: Asad je Alavita

Nemyslím si,že je Assad lidumil,ale jistě byl pro Sýrii lepší volbou,než současný stav.O jiných možnostech je zbytečné spekulovat.Kamkoliv západ exportoval demokracii,zavládlo bezvládí a teror mnohem horší,než ten původní.Pouze mi to navozuje otázku,zda má být tento chaos výsledný,nebo vedlejší produkt.Ať jedna,nebo druhá varianta by alespoň mne přesvědčila o tom,abych už nikde nic podobného nezkoušel.

PS

Jestli byl,nebo nebyl pan Markvart komunistou a špionem nevím,ale názory na dění v Sýrii má vcelku rozumné.Víte,aby jsme neopakovali stále stejné chyby,měli by jsme odložit ideologickou zaslepenost.Dřív byli takto zaslepení komunisté,dnes nám to,byť převrácené naruby,předvádějí současní "demokraté".

0/0
1.10.2014 15:26
Foto

Petr Markvart1

Re: Asad je Alavita

Pane Plzáku,

Pokud by 90% Syřanů dospělo k tomu, že se poměry musí změnit, Bašár Asad by již dávno nebyl prezidentem. Možná jste při svém zájmu o Sýrii zaregistroval, že letos zde proběhly prezidentské volby, v nichž Asad dostal 88% odevzdaných hlasů při 73% účasti voličů. Mantru o tom, že "Asad musí jít" opakují již od dubna 2011 (tedy dávno předtím, než mohli OBJEKTIVNĚ vědět, o co v Sýrii jde) vlivní západní politici. Kromě zmiňovaného McCaina (blízkého kamaráda vůdců Islámského státu, který řeže hlavy západním novinářům) jej pronesl i francouzský ministr zahraničních věcí Laurent Fabius a jeho americká kolegyně Hillary Clinton. Něco podobného by si nedovolil ani Hitler v roce 1938 vůči Benešovi. Kdo nebo co si myslíte, že dává všem těmto lidem (včetně Vás) právo vyjadřovat se tímto způsobem o hlavě cizího státu, s kterým jste kromě pár spolužáků neměl nikdy nic společného?

0/0
1.10.2014 16:32

R. Jackl

konečně

po dlouhé době konečně novinářský rozhovor !! Díky

0/0
30.9.2014 9:35
Foto

V.Hricák

Stále musím přemýšlet

o postoji západu k malým národům Evropy,potažmo celého světa.Uznáním Kosova a jeho následnou vojenskou podporou nám západ předvedl starý dobrý Mnichov v novém vydání.Tenkrát také stačilo Anglii a Francii k odpisu Československa pouze fakt,že v Sudetech žila německá většina.V Kosovu žije zase většina albánská .Cíl je vcelku jasný.Čím více se budou země drobit,tím více budou slábnout.Jenom v případě Ukrajiny nechtějí opakovat chybu z Mnichova,kdy na straně jedné sice oslabily Československo,ale na straně druhé posílily Hitlera.Jsou věci,které změnit mohu a věci,proti kterým nic nezmohu.A i když nemám sílu ty špatné změnit,nemusím jim radostně tleskat.

Díky,pane Houdo.

0/0
29.9.2014 6:42

ale

Rozbor

sarinu ukázal, že nešlo o žádnou ze šarží, kterou dodal bývalý Sovětský svaz do

Sýrie – ty šarže jsou evidované. Nešlo o syrský sarin. Pozdější rozbory

potvrzené Velkou Británií dospěly k závěru, že šlo o sarin libyjský.Co je to za propagandu? Preci bylo stokrate dokázáno, že Syrie, ani Lybie, žadné chemické zbraně nemaji a Rusko jim nikdy nic takového nedodalo.

0/0
28.9.2014 21:36

J. Václav 261

Pan Houda jak ho známe.

Jen tentokrát to nejsou jen banální problémy, ale něco co se týká celého světa. Petru Markvartovi věřím, nemám důvod proč ne, to že spolupracoval s STB mi nevadí, protože to dělali všichni, kteří pracovali mimo sféru tábora socializmu. Trochu mám pocit, že cítím nostalgii v jeho slovech, ale to chápu, protože orient byl pro většinu z nás něco klidného, téměř pohádkového. Bohužel je to jen jeden osamocený názor, marně oponující lavině mediálních informací, které popisují úplně něco jiného. Přesto si informace pana Markvarta zapamatuji, bude to jako trávicí koření v jídle.

0/0
28.9.2014 9:47

Re: Pan Houda jak ho známe.

Syrie byla vždy věrným spojencem Tábora Míru a budovala socialismus za vedení strany BAAS. Po pádu SSSR se stala spojencem  Ruska a Iránu a jesli skutečně měl mladý Assad snahu toto změnit jak tvrdí článek a přiklonit se k západu, tak se starým politickým a vojenským estabilišmentem, se mu to nikdy nemohlo podařít. Zvláště pokud by to ohrozilo ruskou námořní základnu v Syrii. Alavitů, kteří vládnou v Syrii je pouhých 10 procent, vetšina obyvatel jsou sunni samozřejmě jsou tam další menšiny. takže nejaká demokracie nepřípadá v úvahu, Jednak je v arabské zemi nemožná a alavité se dobrovolně moci nevzdají. A tak nebylo jiná východisko, než mit jako ochránce shijský Iran, se kterým najednou alavite tvrdi, ře jsou stejné víry i když to není úplně pravda.  Jenže tim že se Syriie stala spojencem Iranu vzvolala paniku u Turecka a Saudů, ale i u vetšiny arabských států, kteří se shia a Iranu boji. No a tak uvítali, kdyby se podařilo v Syrii zmenit vladu za sunnitskou. jenže toho využili nabožen

0/0
28.9.2014 22:09

Re: Pan Houda jak ho známe.

jenže toho využili naboženští šílenci. Irán spolu s Assadem ma dost

sil, aby tak zvaný islamský stát rozdrtil, jenže pak by se splpnil

iranský sen a stal by se panem uzemí od Perského zalivu ke Středozemnímu

moři, což je pro okolní státy a zapad nepřiatelné. No a tak se pomalu došlo k tomuto guláši v nemž se již nikdo nevyzná.

0/0
28.9.2014 22:10

Re: Pan Houda jak ho známe.

nikdy jsme mu nepodali na pomoc ruku. Tedy Assadovi. To je ovšem nepravda. Rusko nikdy Assada neopustilo a dodávalo a stale mu dodává zbraně, To samé Iran. Jesli ovšem nemyslel česko, to již zbraně do Syrie nedodává,

0/0
28.9.2014 22:19
Foto

V.Hricák

Re: Pan Houda jak ho známe.

A nemyslíte,že měl respondent na mysli trochu jinou pomoc?Připouštím,že v tomto nelehkém období mají zbraně asi přednost.Kdyby došlo k užšímu ekonomickému sepětí ihned po nástupu Bašára,dost možná by dnes nebylo zbraní třeba.Jenomže to by musely být plány západu,potažmo USA trochu jiné,než ve skutečnosti byly.Dosadit do každé klíčové země "demokracii" vedenou zkorumpovanou,loutkovou vládou.Takovou,jakou jí máme dnes sami.Jednota a samostatnost je to,co západním loutkovodičům z finančního světa nejvíc vadí.

0/0
29.9.2014 15:23

J. Plzák

Re: Pan Houda jak ho známe.

A když tento bývalý estébák teď hraje pro Rusy? To vám nevadí?

0/0
1.10.2014 10:23
Foto

V.Hricák

Re: A co když probíhají události na Ukrajině

pod stejnou režií,jako ty v Sýrii.Vůbec netvrdím,že se rusové do ukrajinských událostí nevměšují.Spíš se chci vrátit ke kořenům událostí.Byly protesty na Majdanu opravdu spontání,nebo je někdo zvenčí živil a režíroval.Pokud je nikdo nerežíroval,kdo tam tedy poslal a zaplatil snajpery?Proč západ nezveřejnil komunikaci MH17 s ukrajinským řízením let. provozu?A jistě by jsme podobných záhad našli mnohem víc.Stejně,jako nebyl doposud uspokojivě vysvětlen sarinový útok v Sýrii a původ zbraní islamistů.Ty z armádních skladů by jim měly,vzhledem k délce a rozsahu konfliktu,už dávno dojít.Odmítám kývat hlavou,jak mi,prostřednictvím našich objektivních médií,někdo nařizuje.Kýval jsem hlavou polovinu života a dnes nám všichni tvrdí,že máme demokracii.Nebo nemáme?

0/0
1.10.2014 15:41
Foto

Lookas

STB

Jen aby bylo jasno ...

Markvart Petr

09.03.1963

Důvěrník

Centrála

Marek

35254

0/0
28.9.2014 1:58

J. Křivan

Re: STB

Pane Lookasi, je v tom článku něco špatně?

0/0
28.9.2014 10:14

Re: STB

To pro něj není důležité, on si musí plivnout, argumentů nemaje..

0/0
29.9.2014 14:54

J. Plzák

Re: STB

Ku příkladu to, že stojí jednoznačně proti Saudské Arabii a USA. Čili na čí straně? Na straně Rusů, kteří mají v Syrii vojenskou námořní základnu.

Vladnoucí třída v SA nemá nejmenší zájem na vzniku kalifátu, který by je mohl smést od moci. SA už desetiletí spolehlivě dodává Západu naftu a ne Rusům a jejich spojencům. To je z našeho hlediska také pozitivní.

Člověk musí vědět, na které straně stojí.

0/0
1.10.2014 10:30

L. Khoutová

DĚKUJEME

Marhaba pane Markvarte,jestli se nebojíte říci tuto pravdu na ČT24,bylo by opravdu dobré to lidem vysvětlit. My vás ze srdce podporujeme,protože jen tohle je skutečná pravda o Sýrii a my jsme jen obyčejní lidé,kteří tuto pravdu znají také.Vy jí navíc vysvětlujete výborně pro pochopení všech souvislostí.Děkujeme!Děkujeme!děkujeme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Máme v Sýrii část rodiny a hodně přátel.Hodně lidí nás oslovuje a na Sýrii se ptá,mají zmatek neví co si mají myslet.Většinou cítí ,že televize neříká úplnou pravdu ať už z jakéhokoliv důvodu.

0/0
27.9.2014 11:40
Foto

Petr Markvart1

Re: DĚKUJEME

Vřelé díky za komentář, vážená paní Khoutová. Byl bych rád, kdyby tato zpověď dokázala alespoň trochu pomoci nešťastné Sýrii a jejím obyvatelům. Prožili jsme v ní s mojí rodinou krásných šest let života a vzpomínáme na všechny ty skvělé lidi, které jsme tam potkali. Byli mezi nimi jak sunnité, tak aláwité, křesťané i drúzové. Dodnes jsem na svých cestách po světě nepoznal tolerantnější a nábožensky snášenlivější prostředí než byla tehdejší Sýrie (a konec konců i Irák, kde jsem též pracovně strávil několik měsíců). Rozhodně budeme bojovat dál. Už žádnou další Libyi, už žádný další Irák, už žádný další Jemen!

0/0
27.9.2014 21:36

Také moc děkuji,

snad se začnou takové objektivní články objevovat častěji. Stydím se za naši (nejen) mediální sféru, zuřím na ně, že musím ztrácet spoustu času píděním se po různých zdrojích, abych si mohla udělat co nejobjektivnější názor na toto téma. A nejen toto, stejné je to i s manipulativními informacemi k Ukrajině. Čelíme největší manipulativní PR akci v dějinách. Netušila jsem v r. 89, že toto budeme zase znovu zažívat. My starší máme k tomuto zažitou pořádnou imunitu, jenže mladí, kteří to nezažili.... v tom je průšvih. V jejich naivitě, a když k ostražitosti vůči tomuto fenoménu nejsou vedeni doma... Díky bohu za internet, o ten to mají dnešní cenzoři těžší.

0/0
28.9.2014 1:50
Foto

Petr Markvart1

Re: Také moc děkuji,

Mediální manipulace byla vždy důležitou podpůrnou činností a stává se stále důležitější, úměrně k tomu, jak klesá chuť agresorů nasadit v boji svoje vlastní pravidelné armády. Spolu s politickou a ekonomickou subverzí cílové země a najatou teroristickou klakou je v současnosti jedním z hlavních pilířů novodobého válečnictví. Je to poměrně levný, dlouhodobě efektivní a těžko postižitelný prostředek. Pro mne osobně bylo nejstrašlivější zjištění, že drtivá většina našich žurnalistů vůbec neověřuje informace, převzaté od Reuters a dalších "tiskových agentur". Potom už jenom stačí, aby jedna z nich vypustila manipulativní informaci a už se lži mohou vesele šířit mediálním prostorem. A kolikrát právě Reuters lhaly o arabském jaru, Libyi, syrské krizi, Krymu, Ukrajině i letu MH17 by bylo jen těžko spočítat.

0/0
28.9.2014 6:37
Foto

V.Hricák

Re:Asi je na čase se zeptat,

kam se dostala naše slavná demokracie,když hlavní nástroj jejího správného fungování-nezávislá média,se noří do takového morálního bahna.Z morálního hlediska jsme v mnohých směrech překonali bolševíka.

0/0
29.9.2014 13:00

J. Plzák

Re: Také moc děkuji,

Novinářům nevěřím.

Mám ale proto důvěřovat estébákovi Markvartovi?

Byla by to trochu hloupá logika. Ne, to by bylo nelogické.

0/0
1.10.2014 10:34

J. Plzák

Re: Rozhodně budeme bojovat dál??!!

Kdo jako budeme? Oni, pan Markvart? A za co? Za ještě větší bordel?

0/0
1.10.2014 10:39
Foto

Petr Markvart1

Re: Rozhodně budeme bojovat dál??!!

Třeba za těch 41 dětí, které dneska nějaký západem sponzorovaný debil, naverbovaný v Kosovu nebo Čečně vyhodil před školou v Homsu do povětří, Jindro Plzáku. Za to, aby se to už nemohlo opakovat. Mezitím si můžeš dál mumlat ty svoje nesmysly o estébácích ...

0/0
1.10.2014 22:59

J. Křivan

Re: DĚKUJEME

K tomu poděkování za obsáhlý výklad se připojuji.

0/0
27.9.2014 22:07