Symetrická válka: 0xOmar versus 0xOmer

Kybernetický prostor šance soupeřů v informační válce zajímavým způsobem vyrovnává. Není totiž jisté, kdo proti sobě stojí.

V posledních desetiletích se stále častěji užívá termínu „asymetrická válka“. Míní se tím konflikt, v němž proti sobě stojí výrazně odlišné i jinak motivované strany. Na jedné straně bývá konvenční vojenská síla, usilující o dosažení partikulárního zájmu (ať již je jakkoliv sofistikovaně maskován). Na straně druhé bývá nehomogenní soupeř bojující většinou o vlastní přežití, který si pomáhá všemi možnými prostředky, čemuž ani není divu. Ona se ani ta konvenční vojenská síla nechová zásadně jinak.

V posledních letech se stále častěji mluví o „informační válce“, potažmo až o „kyberterorismu“. Podle vysledovatelných jevů se však lze domnívat, že kybernetický prostor šance soupeřů zajímavým způsobem vyrovnává. Není totiž jisté, kdo proti sobě stojí. Kybernetický prostor zcela nivelizuje muskulaturu a bojový výcvik, výzbroj, průzkumné informace, logistické možnosti, zbrojní výrobu, technologie dvojího užití. Souboj probíhá v tak specifických podmínkách, že nic z předešlého neplatí.

Souboj v kyberprostoru probíhá v tak specifických podmínkách, že nic z předešlého neplatí

Předchozí hra byla uzavřena a karty byly nově rozdány. A jsou to jiné karty, jiná pravidla a jiná hra. Nikdo neví, kdo proti komu stojí, kolik jich je, jak jsou staří, jaké mají vzdělání, jaké náboženství vyznávají, jsou-li to muži či ženy (ať již v burkách nebo v bikinách anebo úplně bez), kouřící marihuanu, nebo žvýkající tabák, napájející se energetickým nápojem či decentně upíjející zelený čaj. Možná jezdí na vozíčku či belhají se o berlích, mají brýle se skly připomínajícími dýnka od jogurtů. Možná jsou žlutí, možná černí, možná strakatí. Nikdo neví. A přesto o sobě dávají stále více vědět.

První útok a odveta

V prvním lednovém týdnu skupina saúdských hackerů reprezentovaná „prominentním“ 0xOmarem zveřejnila na internetu detailní informace o tisících izraelských kreditních karet. Izraelské banky a někteří politici to označili za teroristický útok. Ministr infrastruktury Uzi Landau naopak hackerský útok vyhodnotil jako užitečný, protože upozornil na existující nedostatky a tlačí vládu, aby definovala příslušná bezpečnostní opatření. Největší škodu si v této souvislosti způsobil chamtivý osmnáctiletý Izraelec, který si na 0xOmarem zveřejněná čísla kreditních karet off line objednal zboží a už sedí v base.

V druhém lednovém týdnu uskutečnil izraelský hacker s nickem 0xOmer (aka „Omer Cohen“) odvetu, když zveřejnil neúplné informace o několika stech kreditních kartách převážně saúdskoarabských majitelů. Nezveřejnil ke kartám příslušné bezpečnostní kódy, protože mu prý jde pouze o varování protiizraelských hackerů, aby upustili od dalších podobných útoků. A kromě nadávek na 0xOmarovu adresu 0xOmer prohlásil, že má detailní informace (včetně plných jmen, e-mailů a adres) od tří set tisíc držitelů saúdských kreditních karet, které v případě dalších útoků zveřejní jako odvetu.

Ve skupině hackerů „Obránci Izraele“ spočívá role 0xOmera v pronikání nejvyššími úrovněmi zabezpečení. Další člen týmu s nickem „7ukk1“, který podle 0xOmera slouží ve Vojenské zpravodajské službě, se specializuje na webové stránky a zahraniční mediální relace. Třetí člen týmu je specialista na servery a čtvrtý pomáhá 0xOmerovi hledat skuliny v bezpečnostních systémech.

Druhé kolo: Izrael v defenzivě

V noci z neděle na pondělí byly napadeny webové stránky telavivské burzy a letecké společnosti El Al. Stalo se tak po předchozím upozornění, které listu Jerusalem Post e-mailem zaslal saúdský hacker 0xOmar. Webové stránky telavivské burzy se vzpamatovaly v průběhu pondělního rána, burzovní operace však nebyly ovlivněny, protože systémy nejsou propojeny. Webové stránky El Alu byly oživeny až v odpoledních hodinách. El Al přitom sdělila, že již po dva týdny si byla vědoma, že je proti ní veden počítačový útok a monitorovala aktivity 0xOmara. Podle výsledku to však nebylo mnoho platné.

V médiích se začínají objevovat jména nových kybernetických bojových subjektů. Na jedné straně „Izraelská chlouba“, na straně druhé „Noční můra“, která vyhlásila ve spojení s 0xOmarem vytvoření hackerské džihadistické skupiny a provádí nábor dalších hackerů.

Podle expertů je izraelský bankovní systém na útoky hackerů velmi nedbale připraven

A právě „Noční můrou“ byly v pondělí navštíveny First International Bank of Israel (Fibi), Israel's Discount Bank a možná i další. Banky musely ukončit veškeré externí operace a ponechaly své klienty bez možnosti využívat jejich služeb. Ostatní izraelské bankovní domy zvažují podobná opatření. Podle expertů je izraelský bankovní systém na podobné události velmi nedbale připraven, takže není vyloučen ani kolaps jeho elektronických služeb.

Vzkaz Dannymu Ajalonovi

Kybernetické útoky mají dva ze tří definičních rysů terorismu. Útočníci mají politické požadavky a pro jejich splnění si svým způsobem „berou za rukojmí“ třetí, nezúčastněnou stranu. V tomto případě působí na klienty burzy, aerolinek či bank, kteří nemají možnost tyto požadavky splnit. Do plného souladu s definicí terorismu však chybí pohrůžka násilím, což je logické, neboť jde o kyberterorismus.

0xOmar nazval své útoky kyberterorismem a v souladu s tím je doprovodil poselstvím náměstkovi izraelského ministra zahraničí Dannymu Ajalonovi. Poselstvím velmi provokativním a drzým. Náměstek prý nemusí říkat žádnému izraelskému hackerovi, aby zanechal své činnosti, protože stupidní izraelští hackeři nemají údaje ani o jediné saúdské kreditní kartě. Stačí prý, když Ajalon zůstane „STFO“.

A když Ajalon přestane 0xOmarovi hrozit smrtí a izraelské úřady se omluví za genocidu v Gaze a za masakry v táborech Sabra a Šatila, tak prý se zeslabí síla kybernetických útoků proti Izraeli.

Zdá se, že americké pokusy silou ovládnout svět, v posledku reprezentované výprasky v Iráku a v Afghánistánu, odejdou za starým tisíciletím. Teď si to začnou rozdávat v kyberprostoru nejprve semité mezi sebou, a ukážou celému světu, co nás asi může čekat.