Symbolické: Bývalý ředitel Novy Železný sponzoruje Zemana

Vladimír Železný přispěl deseti tisíci korunami. Vztahy z časů opoziční smlouvy nestárnou.

foto: © ČTKČeská pozice

Dar kdysi nejmocnějšího českého mediálního magnáta Miloši Zemanovi je symbolický. Nikoli proto, že Vladimír Železný, někdejší ředitel TV Nova, přispěl „pouhými“ 10 tisíci korunami. Především bychom totiž měli bychom totiž vzpomenout na časy, kdy v zemi fungovala symbióza největších politických stran, ODS a ČSSD, a nejsledovanější televize. Strany opoziční smlouvy měly v Nově a jejím zpravodajství důležitý pilíř.

Právě do období mezi lety 1998 a 2002 spadá začátek sporu mezi Železným a společností CME, investorem Novy. Spor, který stál český stát nejen dobrou pověst (CME zaplavila americké deníky varováním, že Česká republika není bezpečným místem pro investice), ale kvůli prohrané mezinárodní arbitráži také bezmála 11 miliard korun. Arbitrážní zpráva tehdy konstatovala, že mediální rada najmenovaná opozičněsmluvními politiky „pracovala ruku v ruce s Železným“.

Spolupráce Železného s největšími politickými stranami měla i o něco levnější, leč neméně pozoruhodné formy. Kvůli nevídané agitaci v legendárním pořadu Volejte řediteli bylo s Novou zahájené řízení o odebrání licence k vysílání. Za podivných okolností bylo však ukončeno. A jak upozornil Erik Tabery v dokumentu Vládneme, nerušit, i zpravodajství Novy bylo k ODS a ČSSD více než příznivé. Televize také zuřivě propagovala deník Super, který byl s Novou částečně personálně propojený a který podle tehdejších informací fungoval jako předvolební noviny ODS a Václava Klause.

Kořeny symbiózy byly hluboké, zastavme se u podstatného impulsu z roku 1997. Nova odvysílala nepravdivou zprávu o Klausově vile ve Švýcarsku. Tehdejší premiér oznámil, že televizi zažaluje o 100 milionů korun. Jenže dva týdny před volbami v roce 1998 došlo k mimosoudnímu vyrovnání, jehož podmínky zůstaly neveřejné. Nova se omluvila, zpravodajství začalo fungovat ve prospěch ODS a občanští demokraté si umravnili svého člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petra Štěpánka, jenž předtím praktiky Železného a porušování mediálních zákonů kritizoval.

Pro všechny tyto vzájemné službičky exprezident Václav Havel bývalého ředitele Novy označoval rovnou za „třetí stranu opoziční smlouvy“...

P.D. ... To ovsem mnohe vysvetluje. 14:14 17.1.2013
Jakub Kalenský Re: Ano... A teď proč nejde klesnout níž?! 13:41 17.1.2013

Počet příspěvků: 41, poslední 19.1.2013 04:43 Zobrazuji posledních 41 příspěvků.