Švýcarský lyžařský ráj Crans-Montana vs. český magnát Radovan Vítek

Realitní byznysmen Radovan Vítek postupně získal téměř 90procentní podíl ve firmě Crans-Montana-Aminona, čímž ovládl nejdůležitější infrastrukturu lyžařského střediska. Zapsal se i do paměti jeho obyvatel a návštěvníků: mimo jiné zastavil lanovku a vleky uprostřed provozu či na dva měsíce zavřel jedné z restaurací vodovodní kohoutky.

Šéf realitního impéria CPI developer Radovan Vítek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf realitního impéria CPI developer Radovan Vítek. | foto: MAFRA
Šéf realitního impéria CPI developer Radovan Vítek.

Kamkoli se starosta alpského městečka Crans-Montana Nicolas Féraud v těchto dnech hne, všude ho oslovují místní s otázkou, jak to vypadá s jeho zápasem proti českému podnikateli Radovanu Vítkovi, začíná svůj článek v neděli 12. května respektovaný švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Realitní magnát, jehož časopis Forbes řadí na čtvrté místo nejbohatších lidí v Česku, se do paměti obyvatel i návštěvníků resortu zapsal rychle a výrazně: mimo jiné zastavil lanovku a vleky uprostřed provozu či na dva měsíce zavřel jedné z restaurací vodovodní kohoutky.

Byznysmen původem z Brna se před zhruba deseti lety přestěhoval do švýcarských Alp. V roce 2014 vstoupil do společnosti Crans-Montana-Aminona (CMA) a postupně v ní získal téměř 90procentní podíl. Ovládl tak nejdůležitější infrastrukturu lyžařského ráje a dnes má moc odstavit vleky či přívod vody nebo uzavřít parkoviště pod sjezdovkami, upozorňuje NZZ. Poprvé podle listu vypnul vodu v únoru 2018 v „jedné z osmi restaurací, které ještě nejsou jeho“. Majitel podniku, který musel problém řešit helikoptérou, NZZ řekl, že dodnes nezná důvod odstávky.

Obrovské riziko pro olympiádu

Palcové titulky si Vítek vysloužil i během loňských velikonočních prázdnin, kdy zůstaly stát lanovky i vleky, ačkoliv v resortu ještě byli lyžaři. Důvodem vypnutí bylo, že dvě lyžařské oblasti nedodržely podmínky, které s CMA dojednali jejich bývalí šéfové. Další úder přišel loni v srpnu, během světového běžeckého poháru. Šéf CMA Philippe Magistretti poslal prezidentovi organizačního výboru závodů Mariusu Robyrovi e-mail, v němž ho napadl, že zakázku na zajištění cateringu dostává po léta jedna restaurace.

Radovan Vítek představuje obrovské riziko pro zimní olympijské hry v roce 2026. Pokud kanton Wallis uspěje v boji o pořadatelství her, odehrávalo by se sjezdové lyžování právě v Crans-Montaně.

A to bez výběrového řízení a i přesto, že firma CMA nově nabízí cateringové služby rovněž a k tomu během akce obsluhu lanovek a vleků zdarma. Magistretti dal Robyrovi ultimátum: buď CMA dostane na starosti catering, nebo během závodů nepojedou vleky. V rozhovoru s novináři mluvil Robyr o incidentu velmi neochotně a nakonec uzavřel tím, že Vítek má v konečném důsledku pravdu. „Lyžařský areál mu patří. Já také nemohu vysvětlovat majiteli hotelu, že na jeho terase bude někdo jiný zajišťovat občerstvení,“ řekl NZZ.

V polovině dubna Vítek dle NZZ informoval místní radnici, že z bezpečnostních důvodů uzavře parkovací dům Signal s 269 parkovacími místy. Napsal, že na opravu nemá peníze, a požádal o příspěvek pět milionů franků. Před 14 dny radní dotaci zamítli, parkovací dům se tak může zavřít na dobu neurčitou. „Vleky budou na řadě jako další,“ odhaduje závěrem NZZ. Časopis Týden už dříve upozornil, že Vítek představuje obrovské riziko pro zimní olympijské hry v roce 2026. Pokud kanton Wallis uspěje v boji o pořadatelství her, odehrávalo by se sjezdové lyžování právě v Crans-Montaně.

Radovan Vítek

Mimo jiné čelí dvěma soudním žalobám s požadavky na odškodnění za ztrátu majetku při obchodních transakcích, na jejichž konci je vznik impéria CPI Property Group. Jedna leží v Brně, druhá v New Yorku. Mezi žalobci figurují Vítkovi bývalí obchodní partneři a přátelé Marek Čmejla a Jiří Diviš.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.