Švýcaři naplnili varování a zafixovali kurz franku

Opatření švýcarské centrální banky vyvolalo na finančních trzích tsunami, část investorů se vrátila k dolaru. Koruna mírně oslabila.

Malá alpská země uprostřed Evropy vyvolala v úterý dopoledne na finančních trzích vlnu tsunami. Šok přišel poté, co Švýcarská národní banka (SNB) zveřejnila, že nastavuje minimální směnný kurz franku vůči euru na hodnotu 1,20 CHF a je připravena tuto hranici bránit nákupem zahraničních měn v neomezeném množství. To, o čem SNB informovala počátkem srpna, tedy že zafixuje kurz k euru, se tak částečně uskutečnilo. Frank je v současnosti na pomezí volně plovoucího a pevného kurzového režimu.

Z globální ekonomiky v uplynulém týdnu přicházela řada důležitých informací. Německý ústavní soud potvrdil, že finanční garance poskytnuté Řecku nejsou protizákonné. V případě dalších půjček se již ale německá vláda pro příště neobejde bez souhlasu členů rozpočtového výboru Spolkového sněmu.

Ve čtvrtek zasedala Evropská centrální banka (ECB). Spíše než na zveřejnění hlavní úrokové sazby se čekalo na následnou tiskovou konferenci, respektive na to, jak se ECB postaví k dalším nákupům španělských a italských dluhopisů. Tyto informace nakonec ECB neposkytla. Naopak snížila prognózy ekonomického růstu pro tento i následující rok. To ostatně v týdnu provedly i další instituce jako Mezinárodní měnový fond a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Koruně se dařilo smíšeně. Vůči euru nejprve v pondělí oslabila. Ve zbytku týdne stagnovala a obchodovala se v pásmu 24,30 až 24,50 Kč za euro. Česká měna se zatím s přetrvávající nervozitou na trzích vyrovnává dobře. Vůči euru neoslabuje a udržuje si poměrně nízkou rozkolísanost. Pokud se nestane nic mimořádného, měla by koruna v následujícím týdnu zamířit směrem k hranici 24 Kč.

Vůči dolaru česká měna utrpěla poměrně významné ztráty a dostala se na nejslabší hodnoty od konce března. Americká měna posilovala kvůli pokračující nervozitě na trzích. Část investorů se také přeorientovala na nákup dolaru po zásahu švýcarské SNB. V pátek odpoledne se dolar obchodoval kolem 17,70 koruny. Výrazně ztratil polský zlotý, vůči němuž si koruna vytvořila nové historické maximum.

Z domácí ekonomiky přišla řada makroekonomických dat. Ta dopadla smíšeně, žádné výrazné překvapení se nekonalo. Domácí ekonomika rostla meziročně o 2,2 procenta, což je méně než prognózovala Česká národní banka. Dech začíná docházet českému průmyslu, klíčové složce domácího HDP. Meziročně sice vzrostl o 4,4 procenta, jeho dynamika se ale snižuje. Průmyslová výroba je navíc tažena téměř výhradně zahraniční poptávkou, což je patrné z růstu hodnoty nových zakázek - ty domácí klesly o 9,4 procenta. V permanentní krizi je stavebnictví. Míra nezaměstnanosti v srpnu zůstala na úrovni 8,2 procenta. Absolutně se počet uchazečů o práci meziměsíčně snížil o 4049 osob.