Světový závod o prvního piráta v národním parlamentu vyhráli nečekaně Češi

„Today the Czech Republic, tomorrow the world,“ shoduje se po českých volbách mezinárodní pirátská komunita.

„Today the Czech Republic, tomorrow the world,“ shoduje se v pondělí po volbách do Senátu Parlamentu České republiky mezinárodní pirátská internetová komunita. Pokud měly letošní krajské a senátní volby nějaký mezinárodní rozměr, tak jím byl překvapivý úspěch komunistů a vítězství Libora Michálka. Díky whistleblowerovi, jejž Česká pirátská strana nominovala do senátních voleb společně s KDU-ČSL a zelenými, totiž piráti vyhráli mezinárodní soutěž o to, která ze světových pirátských stran dostane svého kandidáta jako první do národního parlamentu.     

Závod odstartoval v roce 2006, když Rickard Falkvinge spustil v lednu první oficiální pirátský web a zároveň rozběhl petici za vznik švédské pirátské strany. „Navzdory všemu kamarádství pirátské strany vždy také soutěžily o to, která z nich si podrobí nové kontinenty. Poslední velká soutěž je za námi. Překvapivě ji vyhrála česká strana,“ píše populární blog TorrentFreak s tím, že až donedávna byli horkým favoritem na vítězství piráti z Nizozemska.  

„Dlouhou dobu bylo nejasné, kdo vyhraje. Ve Švédsku jsme dostali dva lidi do Evropského parlamentu, avšak velkolepě ztroskotali během národních voleb. Německo bylo s 45 lidmi v zemských sněmech horkým favoritem, volby tam však proběhnou až za rok. V Nizozemsku tamní pirátská strana propásla křeslo v parlamentu minulý měsíc o 0,3 procenta. Závod tedy vyhrála Česká pirátská strana,“ píše na svých osobních stránkách Rickard Falkvinge a gratuluje novopečenému senátorovi Michálkovi.

Jak s příležitostí naložit?

Dle místopředsedy strany Mikuláše Ferjenčíka se tím Češi zapsali do dějin mezinárodního pirátského hnutí. Mnohem důležitější prý však je, jak s novými možnostmi naloží. Ve středu by se měli všichni koaliční partneři sejít u jednoho stolu a promluvit si o budoucnosti nového senátora. Schůzky by se dle informací ČESKÉ POZICE kromě pirátů měli také zúčastnit předseda pražské KDU-ČSL Libor Galatík, za zelené předseda Ondřej Liška či případně člen předsednictva strany Matěj Stropnický a logicky i Libor Michálek.

Objevily se informace, že by Libor Michálek mohl zakotvit v senátorském klubu KDU-ČSL. S tím však piráti nesouhlasí.

Debatovat se bude mimo jiné o tom, do kterého senátorského klubu Michálek vstoupí. Již o víkendu se totiž objevily informace, že by Michálek mohl zakotvit u KDU-ČSL. S tím však rozhodně nesouhlasí piráti. Je proto docela možné, že ve Valdštejnském paláci vznikne klub úplně nový. Pro jeho vytvoření je zapotřebí nejméně pěti senátorů. Dle Ferjenčíka by se mohl jmenovat klub otevřené demokracie či klub boje proti korupci. Libor Michálek již prohlásil, že jeho jedinou podmínkou je být v klubu společně s novopečenou senátorkou, bývalou ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou, která jako nezávislá kandidovala za zelené.

O tom, že piráti Michálka jen tak nedají, svědčí i fakt, že by mu chtěli zařídit kancelář v nové pirátské centrále, která by mohla co nevidět vzniknout například na Žižkově. „Je to zatím ve fázi jednání,“ upřesnil Ferjenčík. Tento týden by rovněž měla proběhnout tiskovka ke kompletnímu vyúčtování Michálkovy kampaně, která strany společně přišla na přibližně 800 tisíc korun.

Počet příspěvků: 3, poslední 25.10.2012 03:04 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.