Svět je připraven na energetickou revoluci

Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu uvádí, že do roku 2050 lze 80 procent poptávky po energiích pokrýt obnovitelnými zdroji.

Věda a technika předbíhají politiku. Anebo spíš politika pokulhává za vědou a technikou. Zástupci vlád Brazílie a zemí vyvážejících ropu totiž například prosadili okleštění zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) pro politické představitele. Osvícení světoví politici by proto měli studovat mnohem optimističtější technické shrnutí.

„Technická část zprávy obsahuje relevantní fakta, aby politici mohli učinit informovaná rozhodnutí v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ vzkázal ředitel sekce pro obnovitelné zdroje energie Greenpeace International Sven Teske, jeden z autorů zprávy. Je přesvědčen, že dokument vydaný 9. května v Abú Zabí bude v nejbližších letech nejdůležitější publikací v oboru rozvoje obnovitelných zdrojů.

Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) předkládá nezvratný vědecký důkaz, že obnovitelné zdroje energie dokážou pokrýt i rostoucí poptávku v rozvojových zemích, v nichž nemá více než dvě miliardy lidí přístup k základním energetickým službám. A mohou toho dosáhnout levnějším a rychlejším způsobem než konvenční energetické zdroje. Všech cílů lze dosáhnout už nyní dostupnými technologiemi.

Jako jeden z hlavních scénářů zprávy byl vybrán projekt Energetická [R]evoluce [1] – společný scénář Evropské rady pro obnovitelné zdroje energie, Greenpeace International a Německého ústavu pro letectví a kosmonautiku. Od obnovitelných zdrojů se očekává, že budou klíčovým faktorem při zmírňování změn klimatu a zvyšování dostupnosti, spravedlnosti a bezpečnosti v oblasti energetických dodávek. Ze zprávy však také vyplývá, že ve využití všech možností obnovitelných zdrojů brání významné politické překážky.

Počet příspěvků: 2, poslední 13.5.2011 11:01 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.