Švédský král přijíždí do Česka s vědeckou delegací

Karel XVI. Gustav je patronem Královské technologické mise s cílem rozvinout spolupráci států v IT, nanotechnologiích či medicíně.

Jeho výsost Karel XVI. Gustav každoročně předává Nobelovy ceny, nyní se dvakrát setká i s českým premiérem, aby hovořili o vědě a výzkumu. Nejen při slavnostní večeři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeho výsost Karel XVI. Gustav každoročně předává Nobelovy ceny, nyní se dvakrát setká i s českým premiérem, aby hovořili o vědě a výzkumu. Nejen při slavnostní večeři. | foto: © REUTERSČeská pozice
Jeho výsost Karel XVI. Gustav každoročně předává Nobelovy ceny, nyní se dvakrát setká i s českým premiérem, aby hovořili o vědě a výzkumu. Nejen při slavnostní večeři.

Bez velkých fanfár a ve skrytu vědecké delegace příjíždí do České republiky švédský král Karel XVI. Gustav. Důvěrnou informaci potvrdily ČESKÉ POZICI tři nezávislé zdroje, které si pochopitelně nepřály být jmenovány.

Král Karel XVI. Gustav, jenž vládne skandinávské zemi od roku 1973, bude v Česku od dnešního úterý 8. května do 11. května jakožto patron švédské Královské technologické mise (RTM) s cílem rozvinout výzkumnou spolupráci mezi oběma státy. Švédsko patří do světové technologické špičky. Hlavními tématy jednání jsou tři odvětví: informační technologie, nanotechnologie a medicína.

Premiér Nečas se s královskou delegací setká z titulu své funkce předsedy vládní vědecké rady„Pan premiér Petr Nečas se s delegací setká z titulu své funkce předsedy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Mítink se koná ve středu ve 13:00 hodin v pražském Lichtenštejnském paláci,“ sdělil ČESKÉ POZICI zdroj blízký vládě. Další příležitost pohovořit s králem Švédska bude mít premiér Nečas ve čtvrtek, neboť byl pozván na slavnostní večeři s královskou delegací. Ta se koná v Černínském paláci. Celou akci pořádá Švédská královská akademie inženýrských věd (IVA).

S akademiky i šéfy koncernů

Na královskou technologickou misi, v níž jsou zástupci velkého byznysu, ale i vědecké sféry a předseda zmíněné akademie, se Švédové vydávají takřka každý rok – v roce 2010 zamířili do Číny, v roce 2009 do Španělska, dva rok předtím do Ruska a v roce 2005 do Indie. „Aktivní účast Jeho Veličenstva umožňuje návštěvu firem a výzkumných institucí, které jen zřídkakdy otevírají dveře zahraničním návštěvám,“ uvádějí oficiální stránky IVA. Tyto mise se konají již od roku 1984.

Nyní se té cti dostalo i Česku. „Je to velká pocta pro český výzkum, že se Švédsko, tato vědecky a inovativně enormně vyspělá země, snaží posílit kontakty u nás,“ říká další zdroj ČESKÉ POZICE.

Vedoucím delegace RTM je Leif Johansson, dlouholetý prezident a CEO koncernu Volvo, jenž od loňska působí na vysokém postu v telekomunikační společnosti Ericsson. Úkolem je zhodnotit možnosti spolupráce s Českem, se zemí, která má dle Švédů podobnou průmyslovou a výzkumnou tradici.

Šance pro inovativní byznys?

V současnosti je u nás zastoupeno na 200 švédských firem, z nových zemí Evropské unie je Česko druhým nejvýznamnějším švédským obchodním partnerem. I to je důvod, proč se v královské delegaci objevují byznysové špičky: například šéf firmy SAAB Hakan Buskhe, zástupci Volva, ale i univerzit ze Stockholmu, Lundu a švédské výzkumné rady. Na středu je plánováno setkání se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Tým, v němž příjíždí i šestašedesátiletý švédský panovník, bude s Nečasem diskutovat o budoucnosti ČR v globalizovaném světě, jak budovat znalostní ekonomiku a také jaké je současné zaměření světové vědy a výzkumu. Z dokumentů, jež má ČESKÁ POZICE k nahlédnutí, vyplývá, že tématem hodinové schůzky s premiérem bude rovněž diskuze o realizaci Národní politiky vědy, výzkumu a inovací na roky 2009 až 2015.

Populární král Karel XVI. Gustav vystudoval univerzity v Uppsale a Stockholmu, když se věnoval historii, sociologii, politologii, finančnímu právu a ekonomii. Věda je navíc i jeho zálibou, k níž se hrdě hlasí. Jeho Výsost se každoročně ocitá v záři kamer i vědeckých úspěchů, neboť předává prestižní Nobelovy ceny za vědecké disciplíny.