Švédské akademické „buzny“ v průvodu hrdosti

Homosexuálové elitní výzkumné organizace Karolinska Institutet ve Stockholmu založili spolek Queerolinska. Prošlo by to v Česku?

Pod vlajkou Karolinska Institutet pochodovalo o víkendu 50 lidí. foto: © Andrea Lindström pro MedicorČeská pozice

Pod vlajkou Karolinska Institutet pochodovalo o víkendu 50 lidí.

Karolinska Institutet (KI) ve Stockholmu není žádná obskurní či úchylná škola. Naopak, patří k lídrům v medicínském výzkumu. V loňském žebříčku světových univerzit ARWU se umístila na 42. příčce, tutéž pozici zaujímá v hodnocení Times Higher Education. Přesto neměla univerzita problém vyslat pod svou typicky vínovou vlajkou své akademické členy do homosexuálního průvodu napříč švédskou metropolí.

Sobotní Pride Parade se dle místního serveru The Local aktivně účastnilo až 60 tisíc lidí, kteří přišli demonstrovat za práva lesbické, gay, bisexuální a transsexuální neboli LGBT komunity. Nechybělo mezi nimi ani pět desítek doktorandů či studentů Karolinsky. Na univerzitě již dříve založili uskupení Queerolinska, jež je dle svého webu „hlasem a duší všech homosexuálních, transsexuálních a bisexuálních studentů a zaměstnanců Karolinska Institutetu“. A světe div se, dostali ke svému vystoupení i oficiální požehnání Anderse Hamstena, rektora elitní univerzity, ze které přinesla ČESKÁ POZICE reportáž.

Dojde i na nový obor science of queers?

Události si všiml i blog Careers magazínu Science, podle nějž jde o první oficiální posvěcení svého druhu ze strany velké výzkumné instituce. „Pod vlajkou KI pochodovalo padesát lidí, přidalo se k nám mnoho zahraničních studentů. Řada lidí nám blahopřála, že jsme Karolinsku přivedli do průvodu,“ řekl novinářům Riccardo Guidi, Ph.D. student z oddělení buněčné a molekulární biologie, jenž je spoluzakladatelem spolku Queerolinska.

Podle Guidiho je úžasné, že se tak světoznámá instituce veřejně přidala k podpoře práv LGBT komunity. „Diváci byli nadšení, když nás viděli pochodovat. Museli si říkat: Pokud se k tomuto směřování lidských práv přidala i KI, musí jít o dobrou věc,“ míní Guidi.

I průvod – jako gesto – prý může pomoci otevřít lidskoprávní a lékařský diskurzNa webu Science dále vzkazuje akademickým kolegům: „Začněte s podobným hnutím i na vaší univerzitě! Ticho většiny akademiků v zásadní LGBT debatě je alarmující – s tím, že jde o instituce, které by měly být nejlepším místem ke spuštění inteligentních diskuzí a vzdělávání občanů.“ I průvod – jako gesto – prý může pomoci otevřít lidskoprávní a lékařský diskurz.

Queerolinska, která patří jako odnož ke studentské asociaci Medicinska Föreningen, chce dokonce vážně hovořit o výzkumném oboru science of queers, který by odhalil vliv hormonů na chování nebo pochopení dědičných faktorů, jež vedou k homosexualitě. „Nyní Queerolinska hledá podporu u profesorů Karolinska Institutetu. Od centra genderové medicíny jsme získali prostředky na organizování sympozia... Doufáme, že debaty na toto téma povedou k porážce strachu z homosexuality a zaženou nepříjemné pocity, které mají vůči LGBT kultuře i velmi vzdělaní lidé. Věda nám s tím může pomoci,“ dodává Guidi.

Memento: Putna na Prague Pride

Říká to ale ve Švédsku, potažmo ve Skandinávii, která je známá svým ultravstřícným postojem k jinakosti a také bouráním pravidel – až na hranu zdravého rozumu. Třeba jako v případě, kdy v zájmu genderové rovnoprávnosti byli Švédi vyzváni, aby močili v sedě, nebo když Norky budou muset narukovat do armády...

V Česku čeká homosexuální studenty či „excentrické“ pedagogy ještě dlouhá cesta. Stačí vzpomenout, jakým „přečinem“ se v očích části veřejnosti stalo angažování Martina C. Putny na Prague Pride v roce 2011. Literární historik, jenž se netají svou homosexualitou, třímal v ruce „skandální“ plakátek se vzkazem pro člena konzervativní Akce D.O.S.T., pozdějšího úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru (který v roce 2009 na proklausovském mítinku držel ceduli s nápisem „Intelektuálové, jděte už do hajzlu“).

A prezident Miloš Zeman pak nedávno v Putnově případě otálel s udělením profesury. „Přiznám se, že neuznávám lidi aspirující na vysokoškolské pedagogy, kteří na Prague Pride drží transparent s nápisem: Katolické buzny zdraví Bátoru,“ řekl České televizi pan prezident. Pro Právo to řekl takto: „Plně respektuji právo na sexuální orientaci. Ale něco jiného je právo na sexuální orientaci, a něco jiného je pochodovat po Praze s nápisem, cituji: Katolické buzny zdraví Bátoru.“

Těžko říci, zda Zemanovi vadilo pochodování v průvodu hrdosti, ostentativní prezentace Putnovy jinakosti anebo hanlivé slovo „buzna“, které mohou použít snad jen nevychovaní idioti. Každopádně doba, kdy by třeba ctění zástupci Univerzity Karlovy či ČVUT pochodovali s mohutným posvěcením rektorátů ulicemi Prahy, a navíc zahalení v „oficiální“ růžové vlajce s karolínskou pečetí nebo dejvickým lvem s kružítkem, jen tak nenastane (letošní průvod Prahou v rámci festivalu Prague Pride proběhne 17. srpna, přičemž už přede dvěma lety se jej v notně skromnějším podání účastnil spolek ČVUT Galibi).

Počet příspěvků: 2, poslední 8.8.2013 06:04 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.