Svědek v kauze popravy bosse Mrázka: Zemřel na přání politiků

MF Dnes informuje o výpovědi Vladimíra Petruse. Tvrdí, že František Mrázek chtěl krátce před vraždou vydírat politiky ČSSD.

V nejnovější story Jaroslava Kmenty (MF Dnes, 25. ledna 2012) nechybějí rekvizity jako nefunkční tlumič pistole, tajemné obsahy bezpečnostních schránek či výhružný dopis s patronou. Týká se starých vražd na objednávku z roku 2006, a to Františka Mrázka (25. ledna) a spolumajitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína (13. března), a mohla by odstartovat velkou politickou aféru.

V objasňování těchto příběhů se objevily nové informace v roce 2010, ale policie to doposud podle MF Dnes tajila. Vladimír Petrus, který byl odsouzen za objednání vraždy Jiřího Kubína k patnácti letům žaláře, tvrdí, že obě vraždy jsou propojené a že zná jejich důvod. Sám svoji vinu odmítá. Zatímco Kubínovu vraždu vyšetřovala pražská kriminálka, zastřelení Mrázka měl na starosti tým Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

V roce 2010 však Petruse v plzeňské věznici navštívili detektivové z ÚOOZ a Petrus do protokolu řekl: „Jsem přesvědčem, že vražda Mrázka souvisí s vraždou Jiřího Kubína. Jsem ochoten vypovědět o obsahu rozhovoru, který jsem měl s Kubínem v únoru 2006, kdy jsem se dozvěděl, že Kubín mimo jiné obchodoval s choulostivými informacemi, kdy mi bylo řečeno, jaké informace a proč dodal nebo vyměnil s Františkem Mrázkem. Jsem ochoten vypovědět, jaké informace obsahovala CD, která mi v únoru 2006 Kubín přehrál a jsem připraven sdělit svůj názor na to, kdo si vraždu Kubína objednal a proč.“

Okolnosti příběhu líčí Petrus podle MF Dnes zhruba takto: František Mrázek byl na přelomu let 2005 a 2006 ve sporu s vládními politiky o společnost Setuza. Aby podnik získal, potřeboval politiky donutit k nestandardnímu kroku. Chtěl na ně proto získat kompromitující materiály, aby je mohl vydírat. Obrátil se proto na Jiřího Kubína, který získal odposlechy a záběry z bytu, kde se jistí politici ČSSD domlouvali na tajných projektech. Kubín pak údajně CD s nahrávkami prodal Mrázkovi. Politici se však už s Mrázkem setkat nechtěli a krátce na to ho zastřelil nájemný vrah. Zajistit zmíněné kompromitující informace bylo údajně též motivem, proč byl o dva měsíce později rozstřílen u krčské restaurace Jiří Kubín.

Vladimír Petrus za podrobnější výpověď žádal záruky, že se znovu otevře vyšetřování jeho případu, ty mu však policisté poskytnout nemohli. Pokud by Petrus dále vypovídal a jeho slova se potvrdila, bylo by pravděpodobně zaděláno na mimořádný politický skandál. Premiérem české vlády byl v inkriminované době Jiří Paroubek. Kubínova agentura Lenia bezpečnostně zajišťovala byty a kanceláře, podle Petrusovy výpovědi dostal Kubín zakázku i od expremiéra Stanislava Grosse a dalších vysoce postavených politiků a byznysmenů.