Superžena Bradáčová a schůzka s Paroubkem. Co však Reflexu uniklo?

Že je Lenka Bradáčová nekompromisní a cílevědomá žalobkyně, víme dávno.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Reflex s nejnovější obálkou zabodoval. Severočeská státní zástupkyně Lenka Bradáčová zahalená v koženém oblečku s nekompromisním pohledem a titulkem „Superžena“ dává tušit, že se redakce časopisu pokusila ukázat severočeskou státní zástupkyni, jež plní poslední týdny přední stránky novin, v poněkud odlišném světle než jako neohroženou protikorupční bojovnici. Sympatický počin, jenž nepostrádá vtip a má ambici bořit společenské mýty.

Jenže. V článku o Bradáčové s titulkem „Paní černobílá“ se čtenář nedozví kromě životopisných dat, pracovních aktivit a několika nevyzdrojovaných informací nic nového. Lépe řečeno, dozví se to, co již všichni víme — Bradáčová je nekompromisní a cílevědomá žalobkyně, jež razancí, jakou jde za svou kariérou, mnohdy připomíná spíše mužský archetyp.

V momentě, kdy by mohla přijít kýžená katarze a čtenář by mohl dosáhnout svého druhu uspokojení, že nic není černobílé a že i Bradáčová například doložitelně pracuje na politickou objednávku, přichází zklamání. Opakují se totiž jen recyklované informace, které na ženu, kvůli jejímuž zamýšlenému jmenování na post vrchní státní zástupkyně v Praze měl dle některých spekulací padnout ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, nenabízejí žádný nový pohled.

Typické je v tomto ohledu nařčení, že si v létě 2010 Bradáčová řekla o post nejvyšší státní zástupkyně bývalému šéfovi ČSSD a možnému premiérovi Jiřímu Paroubkovi, čímž chtěla „vyšoupnout“ Renátu Veseckou. Dodejme, že za Vesecké proslulo Vrchní státní zastupitelství v Praze, jež dozoruje nejvážnější korupční kauzy v zemi, nepěknou přezdívkou „vrchní státní zametačství“.

Ani s ČSSD

Redaktor Reflexu Bohumil Pečinka na téma zmíněné schůzky píše: „K čemu tam došlo, vědí jen oni dva. Paroubkovo okolí to hodnotilo jako slib budoucí loajality a nabídku nastartování politicky motivované akce typu Čisté ruce jako v éře Marie Benešové. Bradáčová se hájí tím, že se s Paroubkem sešla jako prezidentka Unie státních zástupců, i když neodpovídá na to, proč analogicky nevyhledala představitele také jiných stran.“

Lenka Bradáčová ke schůzce s Paroubkem: „Jediný, kdo na moji žádost nereagoval, byl tehdejší šéf ODS Mirek Topolánek.“Problém však je, že přesně tyto tři věty nesedí. Na schůzce Paroubka s Bradáčovou byl přítomen i další člověk. „Tam skutečně padala slova jen o chystaných legislativních změnách,“ řekl letos v červnu Lidovým novinám účastník setkání a poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Paroubek zase prohlásil, že jde o paranoidní představu, že by mezi ním a Bradáčovou probíhala nějaká spolupráce.

Tolik účastníci schůzky. Důležitější však je, že se Bradáčová nesešla pouze s lídrem ČSSD. „Jednali jsme tehdy, matně si to pamatuji. Šlo o směr, jakým se mají ubírat státní zastupitelství,“ řekl totiž LN šéf Strany zelených Ondřej Liška. A Bradáčová dodala, že se sešla i s komunisty. „Jediný, kdo na moji žádost (o schůzku – pozn. red.) nereagoval, byl tehdejší šéf ODS Mirek Topolánek.“ Spojenectví s Paroubkem a ČSSD nezní příliš logicky ani kvůli kauze zadrženého hejtmana Davida Ratha, kterou Bradáčová dozorovala. Pozdějšího prominentního představitele sociálních demokratů do strany přivedl právě Paroubek.

Podobně jako Reflex se o Bradáčovou v červnu otřel premiér Petr Nečas, jenž v MF Dnes rovněž upozornil, že se scházela s Paroubkem. Jako by redaktor týdeníku dal na názory rozšířené mezi částí občanských demokratů, kterým se nelíbí Bradáčovou prosazovaná reforma soustavy státních zastupitelství...

Ani s ODS

Budeme-li se snažit sledovat politické nitky, z textu o Bradáčové se v Reflexu zcela vytratila jedna podstatná skutečnost: kromě medializované kauzy Davida Ratha rozjela například vyšetřování rozkrádačky eurodotací na severu Čech, v němž hrál důležitou roli Petr Kušnierz, šéf Regionálního operačního programu Severozápad, exnáměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) a poslanecký asistent Jiřího Šulce (ODS). Mimochodem právě v den vydání aktuálního čísla Reflexu ústecká soudkyně Kamila Elsnicová poslala Kušnierze nepravomocně na sedm a půl roku za mříže za to, že po žadatelích o dotace chtěl 1,7 milionu korun jako úplatek...

Slova o nezkušenosti Bradáčové jsou potom k pousmání. Není to tak dávno, kdy se jako státní zástupkyně podílela na zatčení dvou soudců v Litoměřicích kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Bradáčová reagovala na článek v Reflexu v rozhovoru pro server Aktuálně.cz: „Jsem státní zástupce, musela jsem vědět, že se mnou budou chtít některé skupiny vypořádat. Takže to musím snést. (...) Je to takový bezprecedentní atak na státního zástupce, který kdy byl. Tohle není kandidatura na žádný politický post, tohle je rozhodnutí o obsazení funkce ve veřejné sféře, o které rozhoduje někdo jiný a neovlivní ho voliči. Moc tomu nerozumím.“

Počet příspěvků: 16, poslední 13.7.2012 11:12 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.