Štve vás korupce? Pošlete e-mail. Rozjíždí se nová iniciativa.

Nesouhlasíte s dalším odkladem účinnosti služebního zákona? Napište poslancům, vyzývá akce „E-mailem proti korupci“. 

foto: © repro webové stránky Chameleon Charlie, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Web Chameleon Charlie upozorňuje na pokus o opětovné odložení služebního zákona a prostřednictvím iniciativy „E-mailem proti korupci“. Nabádá: „Štve vás korupce úředníků? A chcete proti tomu něco konkrétního udělat? Nyní můžete. Napište svému poslanci pomocí NapisteJim.cz, aby hlasoval proti odložení účinnosti služebního zákona.“ Podle jednoho z iniciátorů projektu Kamila Gregora prý lidé politikům odeslali již přes 500 emailů.

„ČR je jediným státem EU i bývalého východního bloku, kde služební zákon pořád neplatí. Teď je navíc pro tuto akci skvělá situace: o osudu zákona se rozhodne v jediném hlasování, takže voliči jasně uvidí, kdo z poslanců opravdu nechce korupci,“ řekl ČESKÉ POZICI Gregor k důvodům spuštění iniciativy a dodává: „Nyní dospěla první generace narozená okolo roku 1989. Řada mých vrstevníků bohužel považuje korupci za normální nástroj budování kariéry. Ale mnoho z nás si uvědomilo, že politici lžou a kradou jen tolik, nakolik jim to dovolíme svojí nečinností.“

Snahu studentů brněnské Masarykovy univerzity podpořilo už několik předsedů politických stran jako například Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL, Ondřej Liška ze Strany zelených či Jana Bobošíková ze Suverenity. Též senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a europoslanec sociální demokracie Richard Falbr. Podporu autoři projektu dále nalezli u protikorupčních iniciativ Vyměňte politiky a KohoVolit.eu , České pirátské strany a nového hnutí Andreje Babiše ANO 2011.

Jaké jsou vlastně vyhlídky služebního zákona?

  • Z hlediska potírání korupce je účinnost služebního zákona velmi důležitá. Vymezuje například kompetence mezi politiky a úředníky a stanovuje odpovědnost úředníků za veřejné zakázky. Zákon byl sepsán v roce 2002 a již čtyřikrát byl odsunut. Nyní měl být účinný od 1. ledna 2012. Jenže hrozí, že bude opět odložen. Na konci letošního září poslanci odhlasovali posunutí účinnosti služebního zákona až na rok 2015 (iniciativa KohoVolit.eu zpracovala graf, který ukazuje, jak které strany hlasovaly). Senátoři však návrh poslancům vrátili a sněmovna bude znovu hlasovat 6. prosince. S návrhem na další oddálení účinnosti zákona o státní službě souhlasilo 80 poslanců z vládní koalice (32 za ODS, 33 za TOP 09, 14 za Věci veřejné a nezařazená Kristýna Kočí), proti odložení byli opoziční strany ČSSD a KSČM a sedm poslanců vládní koalice.
  • Vláda chystá zcela nový zákon - ministerstvu vnitra dala za úkol vypracovat návrh zákona o úřednících veřejné správy, který by „měl upravovat práva a povinnosti úředníků rozhodujících subjektů veřejné správy, tedy státních úředníků, úředníků územních samosprávných celků a úředníků ostatních významných nositelů veřejnosprávní činnosti.“ Tento zákon by měl platit od roku 2013.

Počet příspěvků: 4, poslední 2.12.2011 04:22 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.