Diskuse k článku

Středoevropská mocnost by možná zabránila nacismu a bolševismu

V první polovině roku 1918 se státy Dohody odklonily od programu středoevropské federace a přiklonily se ke „cordon sanitaire“ neuhájitelných států, z nějž vznikla i Československá republika.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Dobře napsáno

Čtyřnárodní monarchie je myšleno Češi, Slováci, Maďaři a Rakušáci. Spekulovat o pravděpodobných názorech a síle vlivu některých tehdejších odpůrců tohoto modelu, šovinistů a nacionálních fanatiků nemá dnes asi význam, protože se to těžko ověří. Koneckonců, co se stalo, stalo se, a Evropská unie snad v budoucnu vyzraje do kvalitnější podoby, která tuto původní alternativu vlastně v sobě obsáhne.

0/0
12.11.2018 12:12

L. Kašparová

Re: Dobře napsáno

Čtyřnárodnostní monarchie? Čili Němci,Maďaři, asi Chorvati - a kdo dál? Soivinci? Češi totiž měli od rakouských Němců slíbenou germanizaci, ať válka dopadne jakkoli. No a Slováci podle Maďarů nebyli lidé, platilo heslo "Slovák není člověk", takže ti by čtvrtou národnost těžko tvořili...

0/0
12.11.2018 11:54

Dobře napsáno

Děkuji za kvalitní a fundovanou analýzu a podnět k zamyšlení se.. Samozřejmě rozpad Rakouska -Uherska byl nejspíše zbytečný a neužitečný. Dnes tu mohla být kultivovaná a silná čtyřnárodnostní monarchie s vyspělou demokracií a současně hlubokými křesťanskými tradicemi. Věřím, že i TGM jako hypotetický nelegitimní potomek Habsburků (což už nikdo asi nedokáže, ani nevyvrátí - jen snad kdyby se podařil test DNA), tuto variantu původně uvažoval. A nemuselo ani dojít k 2. světové válce a s ní spojeným tragédiím.

0/0
8.11.2018 14:27

Re: *

Hloupá reakce na zcela samozřejmý dějinný fakt, doprovázená navíc urážkou úctyhodného politika v respektovaném věku, který na rozdíl od jistého "permanentního pomočence" na Hradě této zemi neubližuje.

0/0
8.11.2018 14:19

Chtěli jsme z RU a přišel Hitler.

To si Češi neuvědomili, že RU nás také chrání? A také jsme z RU zdědili 9. nejvyšší úroveň na světě a to přece nesvědčí o nějakém útlaku. Že kamuflování našich národnostních poměrů vymyšlením neexistujícího "československého národa" se nám vymstí, bylo dost zřejmé. A vymstilo se to celé Evropě a světu. Získali jsme nakrátko ČSR, ale pak okupaci a válku. Teď jsme žádnou vysokou úroveň nezískali a svět nás má rád tak, že vůbec a dělá vše pro to, abychom si nemohli vyskakovat. A tak opět úpíme, i když politici ne.

0/0
5.11.2018 18:20

Re: Autorovo tápání

Autor se současnou prognózou pouze nezabývá, možná ji uvedl jinde. Fenomen "mocenského vakua" po rozpadu RU zpracoval kvalitně. Při vyjednávání v r. 1918 si měl svět lépe uvědomit, že to mocenské vakuum nesmí vzniknout a hráz proti komukoliv, kdo by chtěl stř. Evropu ovládnout, je třeba vybudovat. Takto se do toho mocenského vakua nacpal Hitler a následně Stalin. Ano, vybudovat stabilní a silný euroasijský systém nutné je, ale se slovanskou vzájemností je problém, protože nejsilnější slovanské útvary Rusové, Poláci a Ukrajinci vůbec nemají nakročeno ke spolupráci a spíše jsou v trvalé opozici. A bez Ruska a prozření Slovanů to prostě nepůjde.

0/0
5.11.2018 17:30

K. Stržanovský

Jeden nedostatek

Celá teorie o zadržování komunismu a nacismu Rakousko-Uherskem má jednu trhlinu. A tou je předpoklad, že by ten stát zůstal demokratický. Možné to je, jisté ne.

0/0
5.11.2018 10:58
Foto

Babul

*

Příští článek tohoto autora bude obsahovat tvrzení, že nebýt Američanů, tak by Němci vyhráli i II. světovou válku. Než to však napíše, může zatím přebalovat knížete.

0/0
5.11.2018 8:34

Fiktivní Rakousko

Na jednu stranu - s tvrzením, že funkční sebevědomý multinárodní stát, se kterým se jeho občané identifikují, by se ve střední Evropě žilo líp, je nutné souhlasit.

Jenomže - takový stát je fiktivní literární postavou. To bychom taky mohli prosazovat Krakonoše jako ideálního ředitele KRNAP, nebo trvat na tom, že jediný, od koho se necháme ošetřit je doktor Sova ze známého seriálu.

Skutečné Rakousko bylo vazalem Německa, státem, který nebyl schopen zásadních rozhodnutí a ve kterém většina jeho občanů vlastně nechtěla žít. (To se týká jak neněmeckých národů, tak Němců, z nichž čím dál víc chtělo žít radši v Německu, než v Rakousku).

0/0
5.11.2018 6:01

Autorovi v dobách mládí se přezdívalo

rybka studýnka, protože vždy uměl pěkně plout s proudem.

0/0
4.11.2018 22:14

J. Křivan

autorovi

"Ševče drž se svého kopyta"..

0/0
4.11.2018 11:51

J. Křivan

Re: Autorovo tápání

Pane Zvedavý, nejspíš Vás tu nikdo moc nepochválí. Ač se mně současný stav hluboce nelíbí a řadu Vašich argumentů beru, tak stavět jen na protikladech není moc racionální. Slovanství jako ideologický model pro budoucnost měl už v předminulém století své kritiky. Zkuste Slovan a Čech od K.H. Borovského a nejen tu pasáž o Ruské imperii.

0/0
4.11.2018 11:43
Foto

P95e58t24r 81J15e98ž50e79k 7334588495117

Re: Autorovo tápání

Euroatlantická parazitní dravost bez ohledu na zdroje zakrývaná fikcí svobody a demokracie představuje fatální hrozbu celé lidské civilizaci. Zuřivost, s níž se její řídící snaží udržet svůj globálně parazitní status quo, již nelze zastírat, zdroje se rychle tenčí a hrozba pro ně samotné je stále více hmatatelná. Všem historizujícím geopolitikům si proto dovolím doporučit, aby nelitovali úsilí přejít od chaotických kaleidoskopů k systémovým mozaikám, z nich teprve lze složit věrný obraz skutečnosti. Svět chce být klamán, historii píší vítězové a tí, kteří je řídí - cui bono? Co plyne ze srovnání Pax Americana a Ruského světa? Začít je možné u fenoménu Velké Tartárie. Pozor, hrozí totální sesypání se dosavadního falešného obrazu světa!

0/0
4.11.2018 10:56
Foto

P62e87t73r 44J68e42ž78e97k 7564178705937

Autorovo tápání

Dobrá analýza se pozná podle schopnosti realistické prognózy a strategie. Historické analýzy jsou zatíženy skutečností, že historii vždy psali vítězové a ti, kteří řídili běh dějin. Autor tohoto článku se pustil do analýzy bez výše uvedených vědomostí a dopouští se v textu průběžně zásadní chyby - uzavírá, kdo selhal, kdo představuje dodnes nebezpečí a komu máme být vděčni. Zejména adorace globálních finančních institucí svědčí o autorově neznalosti stavu a vývoje globálního finnančíńího systému, který je na pokraji kolapsu. Přitom systémový mechanismus dějinného vývoje má dramaticky odlišný charakter a jeho znalost umožňuje vidět aktuální rizika a formulovat záchranné strategie. Pokud má "středoevropská velmoc" nějaké racio vzhledem k nezkreslené skutečnosti a jejímu vývoji, pak pouze jako dočasné odpoutání se od nikoli německé, ale euroatlantické globálně parazitní mocenské struktury při strategickém směřování ke zdrojově stabilní euroasijské, zejména pak slovanské vzájemnosti. Euroa

0/0
4.11.2018 10:47