Středočeská ČSSD se zabejčila

Rozdmýchá krajská buňka ČSSD vnitrostranickou válku? Celostátní vedení se nyní zřejmě vloží do sporu kolem změn po Rathově kauze.

Zdá se, že sociální demokraty čeká turbulentní období. Středočeská organizace ČSSD se totiž „zabejčila“ a místo aby vnitrostranickou situaci po kauze Rath uklidnila, ještě více ji rozdmýchala. Přesto, že nejvyšší celostranický orgán (ÚVV) vyzval její vedení k odstoupení, krajský výkonný výbor (KVV) ve středu rozhodl, že se vzdá funkcí až poté, co tak učiní Rada Středočeského kraje složená výhradně ze členů soc-dem.

Do celé zálažitosti se nyní zřejmě vloží celostátní vedení, což by mohlo navenek vyvolat konflikty a hádky. A to sociální demokraté po „rathovském“ šoku před blížícími se volbami zrovna nepotřebují. Naznačil to místopředseda ČSSD Jeroným Tejc, který ČESKÉ POZICI sdělil: „Určitě to bude téma pro nejbližší jednání grémia. Osobně stále trvám na co nejbližším svolání krajské konference. Už proto, že se rychle blíží termín pro odevzdání kandidátních listin.“

Z usnesení středočeského krajského výkonného výboru ČSSD

„KVV na základě usnesení ÚVV vyjadřuje připravenost převzít politickou odpovědnost, odstoupit, a to za předpokladu, že tak nejprve na základě výzvy KVV učiní Rada Středočeského kraje, která nese odpovědnost za exekutivní řízení Středočeského kraje. KVV vyzývá všechny náměstky hejtmana a radní, kteří veřejně deklarovali, že v radě kraje hlasovali proti svému svědomí a nevykonávali agendu jim svěřenou, aby rezignovali na své funkce a již se o ně do budoucna neucházeli.“

Jeden z účastníků středečního jednání krajské organizace, který si nepřál být jmenován, byl z rozhodnutí svých kolegů rozčarován. Poukázal na převahu Rathovců, kteří se do hlubších změn prý nebudou hnát. Účastníci jednání údajně byli rozděleni zhruba v poměru 60 ku 40, kdy menšina požadovala odvolání vedení organizace, svolání mimořádné konference a sestavení nové kandidátní listiny pro krajské volby.

Se změnami ve středočeské ČSSD infikované Rathovou kauzou to tedy nebude tak horké. Její současný předseda Richard Dolejš ČESKÉ POZICI řekl, že pro případnou mimořádnou krajskou konferenci byly z celkových 12 okresních organizací jen čtyři. „Nejsme direktivně řízená strana a je třeba akceptovat demokratický proces rozhodování. Krajskou konferenci požadují pouze čtyři okresní výbory z celkových dvanácti. Přesto KVV vyjádřilo připravenost akceptovat doporučení ÚVV. Výzva směrem ke krajské radě byla přijata na základě požadavku některých okresních výborů. Považuji ji v daném kontextu za logickou a oprávněnou.“

Není z čeho brát

Mezi čtyřmi okresy, které nepodmínečně požadovaly mimořádnou krajskou konferenci, byla i kutnohorská ČSSD. Její předseda Jiří Havlíček ČESKÉ POZICI řekl, že vedení nezbude nic jiného, než situaci rázně řešit. „Nechci spekulovat o motivech těch, kteří pro to stanovisko hlasovali. Jedinou cestou je i nadále svolat mimořádnou krajskou konferenci.“

Potíž je v tom, že například právě kutnohorský okres je hájemstvím Rathem odstaveného politika Milana Urbana, který – ač to oficiálně popírá – nyní možná pomýšlí na svůj středočeský comeback. (Urbana před třemi lety „sfoukla“ dovolená v Monte Argentariu. Pocítil to i letos v dubnu, kdy skončil na 88. místě středočeské kandidátky.) Urban se kvůli své minulosti těžko může stát symbolem „postrathovských“ změn středočeské sociální demokracie.

V této souvislosti připomínáme slova důvěryhodného zdroje, který je dobře obeznámen se situací ve straně v tomto kraji. ČESKÉ POZICI sdělil, že ČSSD to bude mít nyní s obrodou ve středních Čechách obtížné, protože personálně prý není příliš z čeho vybírat.

ČESKÁ POZICE přinesla k tématu Milana Urbana a středočeské ČSSD článek Toskánský „pizza-boy“ chce obrodu pro středočeskou ČSSD. Opět nejde o vtip.