Diskuse k článku

Střední Evropa včetně České republiky by mohla mít lepší značku

Ekonomický i technologický vývoj pokročil do 21. století, ale systémy státu zaostávají, říká v rozhovoru Peter Stračár, šéf společnosti General Electric pro střední a východní Evropu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

K78a48r50e92l 89P73l42í20h98a43l 2989395328961

Re: To se mi snad zdá

Stát neumí hospodařit => vydá dluhopisy => vytvoří se inflační prostředí => inflační navýšení výdajové strany příštího rozpočtu + přerolování splatných dluhopisů => více dluhopisů a zpátky na začátek. Tedy inflace jde bankám na ruku a tyto nemají zájem o inflaci utrženou z řetězu, protože ta vede k nestabilitě ekonomiky a to nechce nikdo. Islámské státy mohu získané USD použít k rozvoji vlastních ekonomik a začít konečně něco produkovat a přestat být závislými. Současný stav jim patrně vyhovuje, protože nechat stříkat ropu a syčet plyn ze země, koupit si zlaté trubky do palácových WC, sbírky Ferrari a hromady zbraní je pohodlnější, než si namáhat mozky ekonomickými otázkami a myslet na blaho a budoucnost svého lidu. Je zajímavé, že "inflační" USD trápí především země, které mají surovin plno a moc se tam nepracuje.

0/0
3.8.2015 16:33
Foto

Tatana

Re: To se mi snad zdá

Jenže to chce domyslet důsledky. Banky a stát nemají zájem o inflaci. Mnoho islámských států má příjmy v inflačních USD. Z hlediska islámu se jedná o dlouholetou ekonomickou válku, podporovanou válkou skutečnou.

To, co v minulých stoletích probíhalo lokálně - zadlužená společnost  "uvolnila ventil" pomocí pogromu, je vystřídáno "preventivním ničením nepřítele". Dobrým příkladem je Kaddáfí - banky plné peněz, relativně vysoká životní úroveň, převzdělaná mladá populace v zemi s nedostatečnou infrastrukturou v kombinaci s různými omezeními dovozu moderních technologií - smrtící koktejl. Moc pěkná poznámka nakonec - Sorbona + další university ve Francii a VB se společně vehementně ohradily proti jakékoli revizi přijatých peněz z Libye.

Před listopadem 89 to fungovalo - služby nakupovali v RVHP a přebytky utráceli v ES, teprve zničení RVHP uvolnilo ventil "sankcí" .

0/0
3.8.2015 10:29

J. Křivan

Re: To se mi snad zdá

Věděl jsem, že islámské bankovnictví neuznává % ale jen poplatky. Tohle je podrobnější. Děkuji.

0/0
1.8.2015 14:03
Foto

Tatana

Re: To se mi snad zdá

Navýšení dluhu není vyjádřeno v % / rok, ale celkovou částkou, kterou musí dlužník v dané lhůtě splatit.

Takže nemůže nastat situace, kdy se % během splácení mění. Dlužník zná přesně podmínky od začátku placení až do konce. Proto roste popularita muslimských bank ve VB a Francii.

0/0
31.7.2015 10:22

J. Křivan

Re: To se mi snad zdá

Tatano, poučte nás, Váš Šmudla.

0/0
30.7.2015 14:53
Foto

Tatana

Re: To se mi snad zdá

Dříve byla lichva přesně definována, mám pocit že okolo 5 % / rok. I tak měla spousta dlužníků problém dluh splatit, protože neuměli svůj majetek zhodnotit o víc než 5 % / rok. Když lidí v problému bylo hodně a problém prorostl do horních pater společnosti, následoval pogrom na Židy a dluhy "se vyřešily", zbylí Židé byli z oblasti vykázáni.

Za pár let se problém "posunul" o kus vedle, prchající Židé z jiné oblasti rádi přišli do míst, odkud byli vyhnáni předtím.

Dnes nemáme "konkrétní Židy" , ale nadnárodní banky - a podívejte se, jaké zisky mají mateřské banky a jejich dceřinné filiálky u nás.

A porovnejte to s islámským bankovnictvím, kde je úrok zakázán, přesto banky fungují a prosperují. V čem je fígl?

Hledej Šmudlo, výsledek stojí za to.

0/0
30.7.2015 10:59

J. Křivan

Příliš mnoho teorie, pro odlehčení jeden starý sovětský vtip

Z Moskvy se do malé zapadlé vesnice vrátí místní žid1. Přivezl novinku, rybí konzervu, kterou, tam koupil tehdá za jeden rubl. Jak už to bývá, nabídl jí židovi2 za dva rublíky. Konzerva začala putovat v místní židovské komunitě, až jí žid10 koupil za rublíků 10. Nebylo už komu mezi svými prodávat a tak jí nabídl ivanovi za 11 rbl. Příští den přiběhl rozezlený ivan s tím, že konzervu otevřel a že je opravdu zkažená. Rozzuřený ivan vyběhl na žida10 ale ten mu po upřímném leknutí všechno vysvětlil: “Ivane, udělal jsi osudovou chybu proč jsi tu konzervu otvíral ta přeci není k jídlu, ale na kšeft“. Pokud někdo zareaguje budou jako pokračování jednoduché kupecké počty o socializaci ztrát a privatizaci zisku.

0/0
29.7.2015 15:13
Foto

K30a42r19e94l 14P31l59í30h14a69l 2649605358771

Re: To se mi snad zdá

Nemá smysl si stěžovat, že banky si od ČNB půjčí za méně, než za kolik samy půjčují ostatním. Tak jako tak úroky končí v bankovním sektoru a klientům může být zcela jedno, zda přistanou v rukou akcionářů obchodních bank, zůstanou v trezoru ČNB (stažení z oběhu = utlumení inflace) nebo se vyvedou do státního (to ale není běžný případ). Proto tady všem, kteří mluví o banksterech jako příčině všeho zla, píši, že pokud se jim nelíbí úvěrová expanze (a následná inflace), mají po své vládě žádat rozpočtovou zodpovědnost. Zlatý standard byl šidítko, protože poměr krytí se politicky ohýbal. Zisk bank z měnových směn dělá zhruba kolem 20 mld. Kč ročně. Celkový zisk bankovního sektoru se pohybuje někde kolem 60 mld. Kč ročně (po zdanění). Není to málo, na druhou stranu v poměru zisku k nákladům byli ještě donedávna (dnes už mají konkurenci) králi telefonní operátoři - 1:1! . Zajímavé je, že u těch to lidem nevadilo.

0/0
29.7.2015 12:12
Foto

Tatana

Re: To se mi snad zdá

Strach z deflace je zakodován přímo do systému. ČNB "půjčí" komerčním bankám za 0% a 0 RPSN.

Banky "půjčí" za x% + y % RPSN. Definice lichvy neexistuje. Potom je zde "cvrček" = zisk banky z převodu měn.

Z každého EURA v bance je to kurs "prodej - nákup". /je fajn se podívat, jaký kurs prodej/nákup mají etablované banky a jaký např exchange/, tento zisk by banky musely odepsat při přechodu na EURO.

A na to všechno se musí vydělat.

Ta požadovaná 2 % je to, o co si stát "ulehčí", protože když je "inflace" 2 %, tak to vůbec nemá nic společného s tím, že Vám o 2 % narostou příjmy, ale stát vám 2 % sebere z Vašich příjmů formou zvýšení zdravotního + sociálního pojištění + Vám to omílá furt dokola, aby jste si uvědomil, že chyba , že nedokážete vydělat víc , než loni, je jen a jen na Vás.

Ti, co jsou placeni z rozpočtu pochopitelně chtějí ta 2 % + něco navíc.

0/0
29.7.2015 10:24
Foto

K33a78r97e73l 94P57l61í41h11a55l 2479665978251

Re: To se mi snad zdá

Budu muset více nastudovat dějiny ekonomických krizí. Pak bych mohl již konečně pochopit, odkud se bere ten strach z deflace. Odtud jsou zavedena ta dvě inflační procenta. Hospodaření státu na sekyru ČNB vyhovuje - dochází k úvěrové expanzi a jejím prostřednictvím se samočinně naplňuje inflační cíl, aniž by se ČNB nějak namáhala. Koukal jsem na vývoj HDP nominálně i reálně. Za rok 2014 byl reálný HDP na úrovni roku 2008. Za léta 2008 až 2012 se dluh státu zvětšil o 60 % (shodou okolností vychází to na 600 mld), což se promítlo do peněžního agregátu M1 - fyzické oběživo a běžné vklady na požádání. Tedy prožráno.

0/0
28.7.2015 20:59
Foto

Tatana

Re: To se mi snad zdá

Prostor si udělali politici, aby z nás dělali ještě věrší blbce.

Co je to za inflaci, ktrou uměle dělají politici tím, že zvedají platy státním zaměstnancům, potažmo sobě?

Viděl jste snad nějakého řemeslníka, OSVČ, který by si za poslední leta za práci dovolil účtovat víc?

Ale každoročně mu zvedají zdravotní a sociální pojištní, vem kde vem.

Ten růst táhnou jen předražené státní a obecní zakázky.

0/0
28.7.2015 18:34
Foto

K79a70r24e96l 46P40l35í71h42a17l 2169565178411

Re: To se mi snad zdá

S těmi doktory a souvisejícími čísly máte na mysli nějakou konkrétní skupinu? Chyba je už v samotném obecném předpokladu, co je (kromě dozoru) úkolem centrální banky - vést takovou měnovou politiku, aby byla zajištěna cenová stabilita (=inflace kolem 2%) a aby pozitivně ovlivňovala hospodářský výkon. Tyto požadavky na ČNB se promítly do Ústavy a dalších zákonů, takže ze zákonného pohledu ČNB koná svou povinnost správně. Protože je to všude stejné, tedy i v případě ECB, vzniká tím jakýsi prostor k soupeření centrálních bank, ve kterém se navzájem předhánějí, která více oslabí měnu a tím vytvoří vhodné podmínky pro své exportéry. Je to začarovaný kruh, v jehož rámci naše ČNB jistě zohlednila chování právě ECB, která již pár let "bojuje" s nevalnými výsledky evropské ekonomiky.

0/0
28.7.2015 11:33
Foto

K59a64r70e82l 62P40l28í35h22a56l 2439425678101

Abych byl férový

a vysvětlil můj postoj k názvu Česko - on je stejně neideální jako ČR. Z bláta do louže. Mně běží o to, že oba názvy nejsou vyvažovány ničím, co by tu naši historii připomínalo a vycházelo z ní - nemáme ani zemské zřízení, ani odpovídajícím způsobem kraje pojmenovány a rozloženy (nerespektují ani zemské hranice, ani regiony). Jeden se jmenuje Ústecký nebo Zlínský podle města, druhý zase Středočeský nebo Moravskoslezský v návaznosti na země. Aby byl zmatek dokonán, Středočeský neleží ani uprostřed Česka. Už i ti komanči to pojmenovali systematičtěji až na absenci Slezska. Když tu někdo vyrukuje s Českem jako s výhodným názvem ve jménu kapitalismu, aby se přitom oháněl návazností na historii, přičemž žádná objektivní návaznost tu nikde není, a dále argumentuje, že se máme stydět za slovo republika, kterou objektivně jsme, je mi z toho až smutno. Pokračování normalizace národnostního vědomí v duchu aktuálních preferencí centrální moci.

0/0
28.7.2015 10:54
Foto

Tatana

Re: To se mi snad zdá

Devalvace koruny hlavně nahrává odpůrcům Eura, kteří si myslí, že jsou lidé hloupí a neumí si spočítat 1+1.

Euro stálo +-25 Kč a každý normální člověk předpokládal, že Koruna bude růst pár let dál na nějakých 15 Kč a potom přejdeme relativně slušně na Euro, 10 000 Kč by bylo cca 660 Eur, takže i důchody a úspory by se zachránily.

Jenže páni politici utekli před zodpovědností a teď se holedbají "jaký jsem to chytrý byl, že jsem se tak tišééééééé skryl" a z řecké krize se snaží vytěžit maximum.

Vždyť už i každý hloupý doktor pochopil, že je fajn plat 3500 Eur, ale za byt nic moc zaplatí nejmíň 2300.

0/0
28.7.2015 10:32
Foto

K49a65r63e61l 14P34l97í49h62a88l 2469235618461

Re: Česko

Děkuji za odkaz. Jediný argument, proč mám používat název Česko, je schválení těmi, kterým to ze zákona přísluší, jak je psáno v posledním bodě a dalších bodech, které jsou důsledkem toho posledního. V bodě osm je psáno, že historie území ČR je výrazně delší, než samotná existence ČR. Jistě, tisíc let tu byly více než jedna země a proto máme České Středohoří a Moravskoslezské Beskydy. Věděl to i Hitler. Co se týče "značky" Made in, pak tuto vždy vytváří um výrobců a kvalita jejich výrobků. Změnou názvu se toto nezmění, nezačne tu jezdit více turistů a investoři více investovat. Naopak sami si pošlapáváme svou historickou kontinuitu, když účelově parcelujeme ČR na kraje, které nerespektují ani historické zemské hranice, ani kulturní regiony a to jen proto, aby se mohly cucat dotace a tak udělat korýtka pro ty, co to nedotáhli až do Prahy. David Rath, Viktor Kožený, Radovan Krejčíř, podpantoflák Petr Nečas a jeho domina - takoví vytváří naše "zeměpisné" renomé.

0/0
28.7.2015 9:18
Foto

Goeg 8890677479509

Re: Česko

Pane Urbanče, bohužel musim opět konstatovat, že vůbec nechápete, o co zde běží. Z dřívějších diskusí vím, že s vámi nemá o tomto tématu cenu diskutovat. Je to ztráta času. O žádnou změnu názvu se samozřejmě nejedná. Přečtěte si prosím tyto mýty o Czechia: http://www.go-czechia.cz, protože ty odpovídají vašim názorům a logicky je vyvrací. Možná dáte na rozumné argumenty a já věřím, že ano.

0/0
28.7.2015 4:48
Foto

K30a81r45e84l 64P13l66í95h53a57l 2679635138721

Re: Česko

Ještě dodám krátce, že tady na území ČR bylo tisíc let více zemí. Za sto let se tu tolikrát přejmenovávalo, rozdělovalo, okupovalo, aby jste nakonec přišel s názorem, že se máme zase přejmenovat jen proto, abychom se někomu, kdo zdejší poměry ani nezná a neumí najít ČR na mapě, zalíbili. Doufám, že během Vaší iniciativy o změnu názvu hodláte pracovat přednostně s názory Vašich spoluobčanů. V opačném případě by něčí pocit, že patříme mezi méně vyspělé země, byl oprávněný.

0/0
27.7.2015 21:38
Foto

K34a62r92e51l 52P94l12í17h60a25l 2179935258271

Re: Česko

Jsme republikou významově stejně jako většina vyspělých zemí světa. Mezi méně vyspělé země nás neřadí slovo republika, ale naopak nás mezi ně může zařadit hloupé a účelové předstírání, že republikou nejsme podobně, jako KLDR předstírá, že není diktaturou. Nevím, proč přestat používat nějaké slovo jen proto, že jej používá někdo, kdo nám není sympatický. Mimochodem - KLDR má i zeměpisný název, nezařadíme se přejmenováním do její společnosti?

0/0
27.7.2015 21:28
Foto

K32a88r94e91l 47P28l71í64h11a59l 2939175808491

Re: To se mi snad zdá

A aby ty investice u nás nevyšly USA zbytečně draho, devalvuje se koruna. Zisky plynou především z eurových trhů, takže devalvace koruny výhodně ovlivňuje nákladovou stranu - především pracovní sílu a zisky nechává na pokoji.

0/0
27.7.2015 17:52
Foto

Goeg 8800987849739

Česko

Největší paradox je v nadpisu. Ano, Česká republika by mohla mít lepší značku už jenom tím, kdybychom začali se jménem a používali její zeměpisné jméno tam, kde ho ostatní vyspělé země běžně používají. Česko a anglicky Czechia jsou a vždy byly perspektivně daleko lepší značkou než Česká republika. Lpění na republice v názvu nás řadí do společenství zemí jako Středoafrická republika a Dominikánská republika či Luhanská republika a Donětská republika. Měli bychom se řadit mezi vyspělé evropské země z nichž žádná nelpí na používání kostrbatého politického názvu za všech okolností - tj. v běžné mluvě či psaném projevu v mateřštině a ostatních jazycích, především v angličtině. Praktičnost Česka už Českou republiku válcuje doma a snad se k tomu časem dopracuje i pan Žižka a začně dávat Česko i do nadpisu svých článků. Je opravdu na čase.

0/0
27.7.2015 17:43
Foto

Tatana

To se mi snad zdá

Investice podporuje Ex-Imp banka z USA, Naše Exportní banka, maďarská banka, stát dává pobídky......

Zisk teče akcionářům.

0/0
27.7.2015 13:49