Strašidelná pohádka o korunním princi ODS Radimu Zikovi

Šéfa Pozemkového fondu Radima Ziku, jenž čelí několika kauzám, označil expremiér Mirek Topolánek za budoucí elitu občanských demokratů.

Podivuhodný příběh vykreslily v uplynulých dnech Hospodářské noviny o šéfovi Pozemkového fondu a politikovi ODS Radimu Zikovi. Tento úřad se pod jeho vedením vloni na podzim podezřele zbavil 25 lukrativních parcel v turistickém středisku Bedřichov v Jizerských horách. Kromě toho Ziku pronásledují nepříjemnosti se zbytečným utrácením peněz fondu (například 140 milionů korun za externí právníky), který má přitom letos zaniknout.

Pozemky v Bedřichově na Liberecku od Pozemkového fondu získala firma Bio Shop, která na nich prý hodlá hospodařit a už na jaře „pást krávy“. Podle HN jsou však pozemky pro hospodaření nevhodné a po plánované změně územního plánu Bedřichova by se mohly přeměnit na stavební parcely. Tím by jejich cena raketově vzrostla. Firma Bio Shop by na tom podle listu mohla vydělat až 90 milionů korun.

I přes závažné průšvihy vláda Ziku z čela fondu dosud neodvolala. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) vloni v prosinci pouze uvedl, že by měl vzniknout krizový tým, který bude dohlížet na hospodaření fondu. „Nechci dělat laciná prohlášení,“ odpověděl ministr zemědělství HN na dotaz, co si myslí o Zikově vedení úřadu. Jenomže pan Bendl by se k problému měl postavit čelem a na vládě prosazovat Zikovo odvolání. Na stole má konkrétní kauzy, a přesto si dovolí říct, že by se nerad dopustil „laciného prohlášení“.

Jedna pěkná kariéra

Zajímavé je podívat se na Zikův „pohádkový“ politický příběh, který HN zmapovaly. V roce 1997 vstoupil do ODS v Liberci a následně začal pracovat jako asistent tehdejšího místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS). Od roku 2000 byl Zika krajským radním a od roku 2004 náměstkem hejtmana. V krajských volbách v roce 2008 jako lídr liberecké krajské kandidátky zažil výsledkovou blamáž. Zřejmě jako útěchu ho v roce 2009 ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) pověřil (bez výběrového řízení) vedením Pozemkového fondu. Ve vedení úřadu se navíc obklopil svými známými. Od roku 2010 je i členem výkonné rady ODS.

Zikův případ krásně ukazuje, jak i přes volební propadák a vzdělání v naprosto odlišné „branži“ se lze skrze dobré politické známosti proháčkovat do čela mocného úřadu

Zika vystudoval politologii na soukromé vysoké škole ve středočeském Kolíně a poté evropská studia a mezinárodní vztahy na Metropolitní Univerzitě v Praze. Zikův případ krásně ukazuje, jak i přes volební propadák a vzdělání v naprosto odlišné „branži“ se lze skrze dobré politické známosti proháčkovat do čela úřadu, který ročně rozprodá půdu v řádech několika miliard korun. A navíc se držet ve vedení i přes podezřelé kroky v čele fondu.

Topolánkovi korunní princové

Kromě známosti s bývalým předsedou Senátu a vlivným libereckým občanským demokratem Přemyslem Sobotkou prošlapával v minulosti Zikovi politickou cestičku i ten „nejvyšší“, totiž Mirek Topolánek. „Je celá řada velmi nadějných lidí v regionech a dneska jsou to lidé, kteří už mají i nějakou politickou odpovědnost, určitě Pavel Drobil, místopředseda moravskoslezského regionu, určitě jsou to lidé, jako je Pavel Blažek z Brna, nepochybně Radim Zika,“ odpověděl v listopadu 2009 tehdejší předseda ODS na dotaz, zda ve straně vidí nové osobnosti, které by se mohly v budoucnu stát stranickými lídry. Byli označováni za takzvané korunní prince občanských demokratů.   

Nutno dodat, že expremiér a v současnosti teplárenský lobbista by se jako personalista asi příliš neuchytil. Pavel Drobil byl kvůli korupční aféře na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) nucen opustit post ministra životního prostředí. Nyní má na krku průšvih i Zika. A bodrý šéf brněnské ODS a místopředseda občanských demokratů Pavel Blažek? Naposledy jsme o něm více slyšeli a četli na podzim roku 2010, kdy ho Petr Nečas kvůli ustavení brněnské velké koalice odvolal z dozorčí rady společnosti Lesy ČR.