Diskuse k článku

Stoupenec pravice by měl být antifašistou. A levice antikomunistou

Na tom, že nacistický režim byl zločinný, zvrácený a zavrženíhodný, panuje v podstatě společenská shoda. Proč to neplatí i o komunismu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavík 24.10.2020 21:55

Fašizmus je přirozeným následným vývojovým stupněm liberální demokracie. Co se týče socializmu - tam je to složitější. "Klasický socializmus" je výmysl liberální filozofie a je to utopie - jeho přirozeným následným vývojovým stupněm je liberální trockizmus - a odtud je další krok zase fašizmus. Důvodem je to, že liberální společnost neuznává všeobecný mravní zákon a proto pokus o obnovu společenských vazeb skončí na jejich zneužití "elitami".

Ale Leninův socializmus (a v neprojevené podobě i Marxův komunizmus) staví na všeobecném mravním zákoně a povinnosti lidí se mu podřídit. Proto v něm (v ideálním případě; obecněji působí v tomto směru tlak společnosti) nedojde ke zneužití moci a nevznikají "elity" (mocní ano, ale ti jsou tlačeni do mravního jednání). Takto "sovětský", "reálný" atd. socializmus nemá s fašizmem nic společného.

V. Sobotka 26.10.2020 13:54

Kámen úrazu je v tom, že svět dosud stále nemá jednoznačnou a použitelnou definici fašismu. Což umožňuje nakládat s fašismem libovolně, jak se komu hodí. Souzčasní fašisté si mohou říkat "antifašisté" a naopak za fašisty mohou být prohlašováni obyčejní vlastenci (nikoli nacionalisté). A snahy jsou různé, např. kdyby fašismus definoval nějaký německý filosof, mohlo by se stát, že největším fašistou by byl Stalin a z Hitlera by mohl být žoviální chlapík, třeba i gentleman. Kdyby 2. světová válka tak rychle nepřerostla ve válku studenou, byly by předpoklady pro použitelnou definici fašismu mnohem lepší a mohli jsme použitelnou definici fašismu mít dávno. Proč se ani filosofové neumějí oprostit od obyčejné politiky? Kdyby to uměli, nedocházeli by k názorům, že např. sovětský reálný socialismus nemá s fašismem nic společného.

J. Kouba 21.10.2020 9:58

No, poslušného občana reálný socialismus (komunismus ještě nikde nebyl) nechal žít, zatímco poslušného Žida nacismus odpravil. Rasu nezměníte, chování ano (i když to je ponižující). Systém, který vás chce zabít za to, co změnit nelze, je o kousek zločinnější, než systém, který vás chce zabít za to, co změnit můžete ( i když je to nesprávná změna).

J. Polana 19.10.2020 23:02

Odporúčam si prečítať Filozofiu dejín od istého G.W.F. Hegla.

(=:

A. Satrapa 19.10.2020 9:07

On někde ten komunismus byl? A kde?

J. Schneider 19.10.2020 1:15

Nevím, jaké mindráky si léčíte, když po třiceti letech kopete do čehosi beztrestně. Unikají vám naprosto zásadní věci - komunismus vyhlížel podobné věci, jako křesťanství (divné, že vám chybí výčet obětí všech církví). Nacismus na rozdíl od těchto hnutí deklaroval své pekelné cíle. Nacismus nelze dávat na roveň komunismu, aniž byste popřel holokaust (nic podobného v komunismu nebylo, a antisemitismus je například v USA opět na vzestupu, vyznávají ho většinově ty ozbrojené "bílé" milice). Nadto - základní životaschopná forma není komunismus, ale komuna (a ty žijí a žít budou, například v Izraeli kibucy). Ďáblovo kopýtko je v tom -ismu (jak správně kdysi prohlásil Václav Klaus, jakoukoliv ideu zničíte tím, že z ní uděláte -ismus). Základní ideou hnutí předcházejících "komunismus" je pak spravedlnost - a na to socialisté (výstižnější pojem!) navázali. A žízeň po spravedlnosti je věčná a správná.

J. Nový 18.10.2020 19:25

"„Snaha reformovat komunismus je jako snaha usmažit si sněhové koule.“

.

Jen je potřeba si uvědomit, že i rok 1968 byl soubojem dvou frakcí komoušů, z nichž ani jedna neslibovala vypuštění části ústavy ČSSR o vedoucí úloze strany. Fakt si myslíte, že komouši "s lidskou tváří" by byli ti hodní? Dneska se z r. 1968 dělá mediálně skoro nástup demokracie, ale tak tomu rozhodně nebylo, to je jen zkreslování historie. Tím samozřejmě nezpochybňuji prasárnu, spočívající v našem obsazení soudruhy ze SSSR, NDR, PLR a MLR.

Jinak mně utkvěl záběr, asi dva roky starý, kdy při oslavách založení republiky nějací lidé vyhazovali kytky od památníku, které tam položil mladý Klaus a Okamura a vzápětí nadšeně aplaudovali tehdejšímu předsedovi senátu Štěchovi, který byl normalizační komunista. Občas některé lidi moc nechápu, hlavně ty pražáky ;-D

V. Sobotka 19.10.2020 18:26

V r. 1968 byl SSSR velmi silný, na všech kontinentech získával s komunistickou ideologií sympatie a představoval pro světovou demokracii smrtelné nebezpečí. Pod tímto tlakem západní demokracie musela občanům dávat pocítit přednosti svého systému, a to tak, že jejich kapitalistická demokracie dostala tu lidskou tvář, po níž jsme oprávněně toužili. Pražské jaro bylo pokusem nastolit v područí SSSR (bez toho područí to tehdy nešlo) lidskou tvář socialismu. Kdyby to SSSR dopustil, mohla z toho být nejlepší reklama pro socialismus. Vládnoucí dogmatici to však nepřipustili, a tak forma socialismu s lidskou tváří byla navždy umrtvena a možnost srovnání zničena. Zda by to vedlo k demokracii nebo ne se už nikdy nedovíme, ale našlápnuto k demokracii za Pražského jara rozhodně bylo, právě proto měli Dubček a spol. takovou popularitu a podporu a také právě proto bylo Pražské jaro rudými dogmatiky zašlapáno. Závěr úvahy - lidé chtějí hlavně tu lidskou tvář v demokracii a to je hlavní problém i naší

V. Sobotka 19.10.2020 18:29

... a to je hlavní problém i naší současnosti.

T. Kohout 25.10.2020 19:22

Proč jmenujete 4 státy a ne BLR? To je náhoda nebo úmysl? Todor byl taky pěkná sv... .

P. Skála 18.10.2020 17:41

Skoro byste měl pravdu,pane Seltenreichu.Až na to,že fašismus neměl s pravicí nic společného.

J. Straka 19.10.2020 16:56

přesně tak, jenomže to se spoustě lidí nelíbí a rádi zapomínají na "národní socialismus"

H. Hoho 18.10.2020 11:24

R^ O komunismu, altruismu a (ne)potřebě definic od P. Ouředníka: http://www.nllg.eu/spip.php?article18