Stihne Pavel Dobeš vybrat nového šéfa Ředitelství vodních cest?

Tři ze čtyř kandidátů nesplnili podmínky tendru na ředitele vodních cest. Ministerstvo dopravy vypíše nové výběrové řízení koncem roku.

Výběrové řízení na šéfa Ředitelství vodních cest (ŘVC) skončilo nezdarem. Ministerstvo dopravy, pod které ŘVC spadá, v tiskovém prohlášení informovalo, že ze čtyř zájemců – včetně Jana Skalického, který je od loňského října pověřen vedením ŘVC – pouze jeden kandidát splnil všechny stanovené podmínky a měl bezpečnostní prověrku od NBÚ na stupeň utajení důvěrné.

Resort dopravy tvrdí, že nemohl jmenovat ředitelem ŘVC jediného uchazeče, který splnil všechna předem daná kritéria, protože „výsledná situace neposkytuje záruku výběru optimálního kandidáta“. A protože prý podle Metodiky výběru zaměstnanců implementujících fondy EU „nelze jmenování ředitele ŘVC provést bez adekvátního výběrového řízení“, rozhodlo se ministerstvo dopravy tendr zrušit a znovu vypsat výběrové řízení koncem letošního roku. Do té doby zůstane ve funkci Jan Skalický.

ČESKÁ POZICE již dříve informovala, jak odlišně přistupuje ministr dopravy Pavel Dobeš k výběru ředitelů v podřízených organizacích. Připomeňme, že zatímco na ředitele Správy železniční dopravní cesty byl vypsán dvoukolový tendr (správní rada poté zvolila Pavla Koláře), David Čermák získal funkci šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aniž by musel projít jakýmkoliv výběrovým řízením.

Ministerstvo dopravy Čermákovu instalaci do čela ŘSD zdůvodňovalo tím, že bylo potřeba urychleně řešit situaci. Čermák se prý na dopravě v minulosti osvědčil a má potřebné zkušenosti. Může se ale ukázat, že pro Dobeše nebyl Čermák tou pravou volbou. Začátkem srpna týdeník Reflex napsal, že prvotním impulzem roztržky mezi Karolínou Peake (LIDEM) a Dobešem nebyl problematický centrální registr vozidel, ale právě jmenování Čermáka šéfem ŘSD, což si údajně nepřál ani premiér Petr Nečas.

Jenže, jak tvrdí Reflex, Čermák se Dobešovi „odvděčil“ tím, že se od něj osamostatnil, a navíc přestal komunikovat s ministrovými lidmi. Reflex spekuluje, že Dobeš Čermáka do konce léta odvolá. To si ale pro změnu údajně nepřeje Peake. Před likvidací Čermáka by prý dala přednost odstranění Dobeše a spol. a dosazení loajálních lidí...

Pavel Dobeš má zatím štěstí, že registr vozidel funguje. Jenže systém ještě čeká napojení na centrální registry. Pokud by neproběhlo bez komplikací, nového ředitele ŘVC by Pavel Dobeš pravděpodobně již nevybíral.