Ceska Pozice

Stihne Karel Schwarzenberg prodat Štiřín?

Odpůrce privatizace barokního zámeckého aerálu dnes najdeme nejen v řadách opozice, ale také mezi členy TOP 09.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Každým dnem se zvyšuje pravděpodobnost, že barokní zámecký komplex Štiřín do soukromých rukou nepřejde. Alespoň ne za vlády na půdorysu dosavadní koalice. Ať již kvůli možným předčasným volbám, nebo proto, že ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nebude mít dostatek času složitou transakci završit, ale i proto, že odpůrce privatizace Štiřína dnes najdeme nejen v řadách opozice, ale také mezi členy TOP 09.

Je zámek na prodej?

Nejprve vyjasněme otázku, zda prodej Štiřína vůbec hrozí, neboť v tomto směru panuje jisté zmatení. Je sice pravda, že v polovině května ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg při ústních interpelacích v Poslanecké sněmovně popřel, že by resort v současné době zámek, k němuž náleží rozsáhlý park včetně golfového hřiště, prodával. Ministr připustil, že areál byl zrekonstruován pro pořádání mezinárodních akcí, ale není využíván. Pro potřeby diplomacie prý postačí Černínský palác. Štiřín dle Schwarzenberga nevyužívají ani jiné státní orgány. Ministerstvo přispívá na provoz zámku ročně osmi miliony korun.

Jsou tedy zprávy o prodeji Štiřína poplašné? Nikoliv. Dle zákona je nutné před případným prodejem splnit několik podmínek, které nabídce soukromým zájemcům musejí předcházet. A některé úkony tohoto procesu již proběhly či probíhají.

Už v dubnu nám generální sekretář MZV Jaromír Plíšek potvrdil, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl za úkol prověřit „nabývací tituly“ k zámku, tuto práci dokončil a záležitost bude dále řešit vládní dislokační komise. Ta nabídne Štiřín ostatním organizačním složkám státu, které se mohou o Štiřín přihlásit. Teprve poté, co se nenajde žádný zájemce, může začít příprava prodeje.

Zatím Štiřín organizačním složkám státu nabídnut nebyl. „K tomu může dojít, až budou odstraněny všechny administrativní otázky s nabídkovou povinností spojené,“ sdělila ČESKÉ POZICI Johana Grohová, tisková mluvčí ministerstva. Neuvedla, kdy by se tak mělo stát.

Ještě před samotným prodejem Štiřína pak musí ministerstvo zahraničních věcí nechat vypracovat nejméně dva znalecké posudky, které stanoví cenu areálu. MZV na svých internetových stránkách zveřejnilo informaci, že „v tuto chvíli relevantním posudkem nedisponuje“.

Deset měsíců není dost

Sociální demokraté se proti prodeji zámku opakovaně postavili, opakovaně také kvůli Štiřínu interpelují ministra SchwarzenbergaJak již ČESKÁ POZICE dubnu zveřejnila, realitní makléři se domnívají, že dokončit převod Štiřína do soukromých rukou je reálné za nejméně rok a půl. Pravděpodobněji si ale takto složitá transakce vyžádá mnohem více času. Do řádných voleb však zbývá jen deset měsíců. (To by platilo v případě, že ministerstvo zahraničních věcí se nespokojí s menší sumou peněz jen kvůli tomu, že bude na obchod spěchat a tlačit na jeho uzavření za každou cenu.)

Vyjdeme-li ze současných průzkumů veřejného mínění, největší šanci na sestavení příští vlády má ČSSD. A sociální demokraté se proti prodeji zámku opakovaně postavili, opakovaně také kvůli Štiřínu interpelují v Poslanecké sněmovně ministra Schwarzenberga. Stínový ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) konstatoval, že má podezření, že na MZV „dochází k netransparentnímu výprodeji státního majetku“. A to ke konci volebního období. Zaorálek narážel nejen na Štiřín, ale i na Lobkovický a Fürstenberský palác. „Takovýto způsob šetření, kdy se prodávají památky nevyčíslitelné hodnoty, to je velice špatná politika,“ je přesvědčen Zaorálek.

Laudát versus Schwarzenberg

Není to už ale jen opozice, která se staví proti prodeji. Koncem května zavítal na Štiřín kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Má třináct členů, šest za koalici, sedm za opozici, a ke Štiřínu jednomyslně přijal usnesení, že „stát málo využívá potenciál zařízení pro vlastní činnost.“ Dále že areál plní funkci významného regionálního kulturního a společenského centra, a výbor se proto domnívá, že „privatizace zařízení může ohrozit místní i celospolečenské funkce zařízení“.

Poslanci vyzvali dotčená ministerstva, aby „neuváženými výroky o prodeji zařízení neohrožovala komerční aktivity a budoucnost příspěvkové organizace.“ (Příspěvková organizace Zámek Štiřín spadá pod ministerstvo zahraničních věcí a hospodaří se zámkem – pozn. red.) S obsahem usnesení kontrolního výboru byl seznámen předseda vlády a všichni ministři.

Laudát: Pokud se Štiřín zprivatizuje, tak v regionu s prominutím chcípne pesV úvodu usnesení se praví, že jeho návrh vypracoval poslanec a člen kontrolního výboru František Laudát (TOP 09). „Mám na věc jiný názor než ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Stát na tom není tak špatně, aby se zbavoval takového majetku, jakým je zámek Štiřín. Soukromník pravděpodobně nebude udržovat cenný park, který zámek obklopuje. Na Štiříně jsme se setkali se starosty okolních obcí. Ti nás upozornili, že Štiřín je významným regionálním kulturním centrem. Pokud se zprivatizuje, tak v regionu s prominutím chcípne pes,“ je přesvědčen Laudát. „Pokud nějaký ministr udělá chybné rozhodnutí, stojí to stovky milionů korun. V tomto srovnání jsou dotace na Štiřín směšné,“ dodává poslanec.

Laudát říká, že Schwarzenberg dostal usnesení kontrolního výboru, osobně však s ministrem o prodeji zámku nejednal. „Ministři dnes mají jiné starosti, než se zaobírat Štiřínem,“ tvrdí poslanec. Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda ovlivní současný politický vývoj názor ministerstva zahraničních věcí na nepotřebnost zámku, mluvčí Grohová odpověděla: „Otázku současného politického dění nepřísluší MZV komentovat.“ A co říká Schwarzenbergův resort na usnesení kontrolního výboru? „MZV vzalo usnesení na vědomí. MZV mnohokrát uvedlo, že postupuje a bude postupovat v souladu se zákonem o majetku ČR,“ konstatovala mluvčí.

Ministerstvo zahraničních věcí zvažovalo prodej Štiřína již v minulosti, a to v roce 2009. I tehdy stál v jeho čele Karel Schwarzenberg. Obchod tenkrát uzavřen nebyl. Může se stát, že tomu tak bude i nyní. Problémem je, že zprávy o možném prodeji zámku do soukromých rukou negativně ovlivňují hospodaření Štiřína. Kdo bude plánovat na zámku uspořádání nějaké akce, když není jisté, komu bude patřit?

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.