Steve Jobs dočasně opouští Apple

Šéf počítačového gigantu Apple Steve Jobs opět onemocněl, akcie reagují strmým pádem.

Šéf společnosti Apple Steve Jobs si vzal volno. Překvapivé rozhodnutí Jobs odůvodnil zdravotními problémy. Akcie společnosti klesly o víc než osm procent. 

Vynálezce iPhonu a iPadu oznámil svůj dočasný odchod v hromadném e-mailu. „Nadále budu výkonným ředitelem a budu se podílet na strategických rozhodnutích,“ stálo mimo jiné ve zprávě.

Jaký druh nemoci ho k nečekanému rozhodnutí donutil, Jobs neprozradil, stejně jako neupřesnil délku absence. Jobs je považován za hnací motor inovace kultovní firmy. Proto byl dopad zprávy na akcie společnosti okamžitý. Na frankfurtské burze cena akcie klesla o 8,15 procenta na 239 eur.

V minulých letech Jobs již dvakrát vážně onemocněl. V roce 2004 překonal rakovinu slinivky a o pět let později musel podstoupit transplantaci jater. I tehdy akcie reagovaly strmým pádem. Podobně jako v předešlých letech Jobse i tentokrát zastoupí člen vedení Tim Cook.

Dočasný odchod Jobse přichází v době, kdy Apple plánuje hned několik důležitých oznámení. Očekává se, že kalifornská společnost v nejbližších týdnech představí druhou generaci tabletu iPad. Na počátek roku 2011 byl rovněž plánovaný start novin „The Daily“vyrobených speciálně pro iPad, které měl Jobs veřejnosti představit společně s mediálním magnátem Rupertem Murdochem.