Ceska Pozice

Stavitel plynovodu Gazela je v úpadku

Zbytky kdysi slavné české stavební firmy Plynostav svádějí boj o existenci.

foto: © ČTKČeská pozice

Kdysi stavěla například plynovod Družba, dnes však zbytky kdysi slavné české stavební firmy Plynostav svádějí boj o existenci. Jednu z posledních společností bývalého velkého socialistického koncernu ovládl stavební a projekční holding enteria Pardubice, další nedávno spadla do insolvence. O majetek nyní svádějí lítý boj noví majitelé a věřitelé, zejména banky. Podaří se oživit pošramocenou značku Plynostav a získat zpět důvěru zákazníků?

V insolvenci se ocitla pardubická společnost Plynostav – regulace plynu, která se v posledních letech velkou měrou podílela na výstavbě nového plynovodu Gazela. Návrh byl podán u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové těsně před dokončením plynovodu, společnost je v úpadku od 30. ledna. Plynostav – regulace plynu dlouhodobě dluží svým subdodavatelům zhruba 200 milionů korun, firma je navíc významně zadlužena u Raiffeisenbanky a také u ČSOB.

„Plynostav Pardubice holding jsme koupili za několik milionů korun, ale podnik byl ve velmi špatném finančním stavu, tudíž do jeho oživení budeme muset investovat nemalé peníze“

Raiffeisenbank se obává o zákonnost průběhu insolvenčního řízení

Nečekaná zápletka se odehrála v polovině ledna, kdy se Raiffeisenbank obrátila na Krajský soud v Hradci Králové, protože se obává velmi reálného ohrožení zákonnosti insolvenčního řízení. Bude zajímavé sledovat, jakým způsobem bude insolvenční řízení pokračovat.

Plynostav – regulace plynu je dcerou podniku Plynostav Pardubice holding. Matku koncem loňského roku koupila významná česká projekční a stavební skupina enteria Pardubice (dříve Chládek & Tintěra Pardubice). I na Plynostav Pardubice holding byl ovšem v polovině ledna podán insolvenční návrh, úpadek holdingu však byl odvrácen. „Plynostav Pardubice holding jsme koupili za několik milionů korun, ale podnik byl ve velmi špatném finančním stavu, tudíž do jeho oživení budeme muset investovat nemalé peníze,“ sdělil ČESKÉ POZICI generální ředitel firmy enteria Pardubice Libor Joska.

Vztah mezi mateřkou společností a dcerou je takový, že Plynostav Pardubice holding sice podniká ve stejném oboru, ale většinu byznysu uskutečnil právě Plynostav – regulace plynu.

„Původně jsme chtěli zachránit před krachem obě firmy, ale bohužel to nebylo v našich finančních možnostech a také rentabilita takového kroku by byla dlouhodobě nereálná. Za naši skupinu mohu prohlásit, že chceme zachránit dobré a již historické jméno Plynostav Pardubice, v žádném případě nemáme spekulativní či jiné nekalé záměry,“ zdůrazňuje Libor Joska.

Jenže Raiffeisenbank, která firmu Plynostav – regulace plynu úvěruje, má údajně informace o opaku.

„Existují zde indicie nasvědčující tomu, že předpokládaná komplexnost insolvenčního řízení daná zejména významem dlužníka a jeho příslušností k holdingu v postavení dceřiné společnosti s právně neprůhlednými vztahy budou využity některými účastníky řízení k nedovoleným zákulisním praktikám v rozporu se zákonem. Společnost Raiffeisenbank s ohledem na jí sdělené informace vnímá ohrožení zákonnosti insolvenčního řízení jako velmi reálné,“ stojí v dopise, který Krajskému soudu v Hradci Králové zaslal Pavel Strnad z právní kanceláře Polverini Strnad.

Banka se pravděpodobně obává, že mateřský holding po započtení různých pohledávek (například za používání loga) získá od dcery cenné majetky (zejména pracovní stroje), což mu umožní pokračovat v byznysu. Vzhledem k vyvedení majetku pak na věřitele zbude podstatně menší vyrovnání, což by pro Raiffeisenbank, ale i další banky a věřitele znamenalo velké ztráty. Důkazem takové strategie může být i skutečnost, že Plynostav Pardubice holding promptně platí insolvenční návrhy, které na něj byly podány. Tím zajišťuje budoucnost pro holding, kam časem může převést zaměstnance, stroje a reference z firmy Plynostav – regulace plynu.

Nový majitel: Jsou to dezinformace

Naznačenou strategii však šéf firmy enteria Pardubice kategoricky odmítá. Na otázku, zda je pravda, že již byly převedeny nebo zajištěny významné movité a nemovité majetky z firmy Plynostav – regulace plynu na mateřský holding, Libor Joska odpověděl, že se jedná o dezinformace.

„Absolutně to není pravda. Ani do této doby, ale ani v době příští se nikam nepřevede ani koruna z majetku firmy Plynostav – regulace plynu. Pokud se převáděl nějaký majetek, se kterým doposud dceřiná společnost disponovala, byl to majetek movitý, ale ne v majetku podniku Plynostav – regulace plynu, nýbrž v majetku leasingových společností! Jednalo se o majetek, hlavně mechanizace, za který firma Plynostav – regulace plynu neplatila delší dobu leasing, a tudíž nám ho jako holdingu, ale i jiným firmám leasingové společnosti nabídly. Pokud to byly věci, které potřebujeme k zachování existence produktu plynárenství, tento leasing jsme převzali. Ale to, znovu říkám, nemá nic společného s majetkem společnosti Plynostav – regulace plynu,“ zdůrazňuje generální ředitel Joska.

Šéf enteria Pardubice rovněž odmítá, že firma plánuje ukončit reálný byznys v Plynostavu – regulace plynu prostřednictvím reorganizace, čímž by se zbavila věřitelů a Plynostav Pardubice holding by s lidmi a stroji své zkrachovalé dcery pokračoval.

Ředitel Joska uvádí: „Banky přišly s myšlenkou reorganizace firmy v úpadku a Plynostav Pardubice holding jako významný věřitel tuto myšlenku podporuje. Avšak teď se ještě neví, zda reorganizace bude schválená. Záleží to na kvalitě reorganizačního projektu a hlavně na rozhodnutí všech přihlášených věřitelů. Na druhou stranu se nám zdá, že program reorganizace firmy je pro všechny věřitele mnohem lepší variantou než klasický konkurz, a to z hlediska rychlosti vyřešení pohledávek i rozhodně větší reálné částky na uspokojení těchto věřitelů. A také dá prostor na další fungování firmy a dokončení rozpracovaných zakázek, tím i umožnění doplacení těchto zakázek od investorů a tím získání finančních prostředků na uspokojení věřitelů.“

Šéf společnosti enteria Pardubice tvrdí, že osud firmy Plynostav – regulace plynu nikdy nebyl, tedy není ani dnes v rukou holdingu. Že noví majitelé za současný stav obou firem nesoucí název „Plynostav“ nenesou žádnou odpovědnost.

„Naopak děláme vše pro to, aby podnik dokončil všechny rozpracované zakázky, a vydělané peníze pak použil na uspokojení věřitelů. Nijak jsme nezapříčinili současnou situaci obou ,Plynostavů‘, na to je třeba se ptát bývalého majitele a manažerů firmy. Naší strategií je postavit nový a lepší Plynostav Pardubice, vracíme se tedy ke staronovému názvu. Chceme mít komplexní portfolio produktů pro plynárenskou infrastrukturu, jsou to liniové plynovody, regulační a předávací stanice, strojírenská výroba pro plynárenství, údržba těchto zařízení a podobně. A v neposlední řadě chceme obnovit důvěru našich zákazníků, která je jednáním a konáním starého vedení a majitele značně pošramocená,“ dodává ředitel Joska.

Od Družby ke Gazele

Před příchodem firmy enteria Pardubice kontroloval společnost Plynostav Pardubice holding přímo, ale zejména prostřednictvím společností Sokolovské strojírny a Sokolovská obchodní podnikatel Jiří Krš. Holding měl podle knihy akcionářů i dalších deset minoritních vlastníků. enteria Pardubice koupila akcie od Krše a od Sokolovských strojíren.

Plynostav - regulace plynu se postupem času dostával do finančních problémů, přestože se vzhledem ke svým referencím účastnil zajímavých zakázek

Plynostav byl od padesátých let významnou státní firmou, která stavěla plynovody velkého průměru, včetně plynovodu Družba ze Sovětského svazu. Po roce 1989 se rozpadl na mnoho menších společností, které již v privátních rukou pokračovaly ve stejném byznysu. Plynostav Pardubice holding vlastní firmu Plynostav – regulace plynu majoritně, obě společnosti sídlí v Pardubicích.

Plynostav – regulace plynu se postupem času dostával do finančních problémů, přestože se vzhledem ke svým referencím účastnil zajímavých zakázek. Poslední takovou zakázkou byla první část plynovodu Gazela, propojující plynovod Nord Stream se západoevropskými sítěmi. Plynostav – regulace plynu prakticky postavil tuto část plynovodu pro ruský Strojtransgas, který zvítězil ve výběrovém řízení. Gazela se s velkou pompou otvírala za účasti premiéra Petra Nečase v polovině ledna 2013, jenže kvůli úpadku firmy Plynostav – regulace plynu je otázka, kdy bude veškerá příslušná infrastruktura zcela dokončena.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.