Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Státy se zásobují očkováním proti covidu. Vakcínu objednalo i Česko

Očkování - ilustrační foto. foto: ČTK

Testy vakcíny proti nemoci covid-19 jdou do finále. Firma AstraZeneca je s testováním zatím zřejmě nejdál. Evropská unie u ní poptala 300 milionů vakcín, jež se mají rozdělovat podle počtu obyvatel členských zemí. Česko má nárok na 7,5 milionu vakcín, ale objednalo jen tři miliony dávek. První dodávku by mělo obdržet do konce roku.
  10:27

Česko by do konce roku mělo obdržet první dodávku vakcíny proti nemoci covid-19. Účinnou látku vyvíjí společnost AstraZeneca, která je s testováním zatím zřejmě nejdál. Evropská unie u ní poptala 300 milionů vakcín, jež se mají rozdělovat podle toho, kolik mají členské země obyvatel. Česká republika si jich však objednala méně. Stát má nárok na 7,5 milionu vakcín, poptal však jen tři miliony dávek.

„Je to proto, že chceme diverzifikovat naše portfolio, abychom byli schopní nakoupit vakcínu i od dalších společností. A vyhnuli se tím riziku, že některá z nich bude mít problém se schvalováním, protože klinická studie nedopadne, jak se očekávalo. Nechceme záviset na jediném výrobci,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Výsledky testování až za několik týdnů

Do konce roku by dle předběžné smlouvy s EU měla dorazit první desetina objednávky. Dalších 20 až 25 procent v prvním čtvrtletí příštího roku, zbytek v následujícím. Není to ale tak, že by se k očkování dostaly tři miliony lidí. Jeden člověk bude potřebovat dvě dávky, objednávka proto uspokojí 1,5 milionu obyvatel. Počítá se přitom s tím, že přednostně by na očkování měly mít nárok rizikové skupiny. „Vakcinace bude dobrovolná,“ dodal ministr.

Vláda odsouhlasila, že uvolní 150 milionů korun z rozpočtové rezervy, aby Prymulův resort mohl tři miliony vakcín koupit. Na začátku září firma AstraZeneca oznámila, že pozastavuje testování své vakcíny proti covidu-19. U jednoho z pacientů, který byl touto látkou očkován, se objevilo těžké onemocnění. Jaké, není jasné. Zřejmé ale nebylo ani to, je-li důvodem právě vakcína. Krátké zastavení testů není nic výjimečného, farmaceutické firmy k němu sahají běžně.

Na začátku října zahájila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) první průběžné hodnocení vakcíny, konkrétně se zaměří na úvodní části dokumentace a údaje o přípravku, tedy ne na klinické údaje. Zatím se proto nedá čekat, že by EMA řekla, jak je vakcína bezpečná nebo účinná. Výsledky testování budou až za několik týdnů, teprve pak se bude posuzovat účinnost.

Od lékové agentury MHRA nakonec společnost dostala potvrzení, že je studie bezpečná. V klinických testech mohla pokračovat. A dnes je nejdál ze všech. Vakcínu, na níž pracují vědci z univerzity v Oxfordu, získá i Česko. Tři sta milionů dávek objednala EU, která ji bude přerozdělovat členským zemím. Nárok na množství dávek se odvíjí od počtu obyvatel jednotlivých států. Co se Česka týče, mohlo by mít sedm milionů balení. Stát se ale nakonec rozhodl, že nechce vsadit vše jen na jednu kartu, byť nadějnou.

S klinickou studií je AstraZeneca sice daleko, ale zdaleka ne ještě na konci. Vláda se proto nechce dostat do situace, že objedná nejvyšší možný objem jen od jedné firmy, u níž by se ještě mohlo stát, že bude mít se schválením přípravku problém. Proto nyní Česko objednalo jen tři miliony dávek. To znamená očkování pro 1,5 milionu lidí, protože jeden člověk dostane dvě dávky. Vakcínu by jako první měly obdržet rizikové skupiny, její aplikace bude dobrovolná.

Studie probíhá na několika místech světa, kromě Spojeného království v Brazílii nebo v Jihoafrické republice. Dohromady se jí účastní 30 tisíc lidí. Na začátku října zahájila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) první průběžné hodnocení vakcíny, konkrétně se zaměří na úvodní části dokumentace a údaje o přípravku, tedy ne na klinické údaje. Zatím se proto nedá čekat, že by EMA řekla, jak je vakcína bezpečná nebo účinná. Výsledky testování budou až za několik týdnů, teprve pak se bude posuzovat účinnost.

Otázka působení očkování

„Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože přípravek se aplikuje zdravé populaci. A toho si jsou všichni velmi dobře vědomi,“ uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Přestože se ještě neví, zda bude očkování působit, státy už si zajišťují dodávky. Do Česka by první várka měla dorazit už do konce roku, konkrétně pak desetina z objednaných tří milionů dávek. Dalších 20 až 25 procent přijde v prvním čtvrtletí, zbytek poté.

I kdyby vše šlo dobře a svět měl účinnou vakcínu brzy, život se podle britské Královské společnosti do normálu jen tak nevrátí. Například proto, že není jasné, jak dlouho bude očkování působit, i vzhledem k tomu, že protilátky v těle toho, kdo nemoc prodělal, po čase mizí nebo se nevytvoří vůbec.

„Jednotková cena za vakcínu se pohybuje okolo 2,9 eura, nicméně v tuto chvíli je naše platba 1,78 eura, protože zbytek už byl předplacen v rámci unijních mechanismů,“ uvedl ministr Prymula. Jeho resortu vláda schválila 150 milionů z rozpočtové rezervy, aby ministerstvo mohlo lék zaplatit. A už dříve řekl, že vakcína od firmy AstraZeneca je unikátní i tím, že její cena je téměř nákladová.

„Některé firmy kalkulovaly s cenou třeba i sto dolarů za dávku (asi 2300 korun – pozn. red.), přitom v tomto případě se pohybuje kolem 4,5 dolaru za dávku (asi 103 korun – pozn. red.),“ přiblížil. Firma na očkování spolupracuje s vládami a organizacemi po celém světě. Nevyvíjí však vakcínu jediná. V poslední fázi klinického testování je deset firem. Čtyři jsou z Číny, lék ale vyvíjí i Austrálie nebo Německo. Registrována je i ruská vakcína, ale Rusové testování výrazně urychlili, což u západoevropských odborníků vzbuzuje nedůvěru.

I kdyby vše šlo dobře a svět měl účinnou vakcínu brzy, život se podle britské Královské společnosti do normálu jen tak nevrátí. Například proto, že není jasné, jak dlouho bude očkování působit, i vzhledem k tomu, že protilátky v těle toho, kdo nemoc prodělal, po čase mizí nebo se nevytvoří vůbec. „Dokonce i když je vakcína dostupná, neznamená to, že bude do měsíce každý očkovaný. Mluvíme o šesti, možná devíti měsících nebo dokonce i o roce,“ uvedl profesor Královské společnosti Nilay Shah.

Jak vypadá vývoj vakcíny ve světě

Vědecké týmy ve třetí fázi

  • Velká Británie/Švédsko: University of Oxford / AstraZeneca
  • Německo/Čína/USA: BioNTech / Fosun Pharma / Pfizer
  • Čína: Wuhan Institute of Biological Products / Sinopharm
  • Čína: Beijing Institute of Biological Products / Sinopharm
  • Čína: CanSino Biological Inc. / Beijing Institute of Biotechnology
  • Čína: Sinovac
  • USA: Moderna/NIAID
  • USA: Novavax
  • Belgie: Janssen Pharmaceutical Companies
  • Rusko: Gamaleya Research Institute

Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!