Státní zastupitelství: Žaloba na Knetiga kvůli sponzorskému daru ODS

Martin Knetig, bývalý poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila, čelí žalobě za nepřímé úpatkářství.

Dle prohlášení Martina Knetiga je Pavel Drobil osobnost s velkým morálním kreditem. foto: Česká pozice

Dle prohlášení Martina Knetiga je Pavel Drobil osobnost s velkým morálním kreditem.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 v pondělí podalo žalobu na Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), kvůli nepřímému úplatkářství. Knetig měl požadovat po Vladimíru Jeřábkovi z Komerční banky sponzorský dar pro Občanskou demokratickou stranu.

„Provinění se dopustil (Knetig – pozn. red.) tím, že v restauraci U Modrého orla požadoval po Vladimíru Jeřábkovi úplatek ve formě sponzorského daru ODS, kdy v případě poskytnutí tohoto sponzorského daru nabízel, že bude svým vlivem jako poradce ministra životního prostředí působit na vedoucí pracovníky Státního fondu životního prostředí v postavení úředních osob rozhodujících o nakládání s volnými finančními prostředky fondu,“ uvádí se v policejní zprávě, jejíž část se podařilo ČESKÉ POZICI získat.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) disponoval miliardami korun a hledal „vhodného“ adepta na uložení těchto finančních prostředků. Podle policie se Knetig pokoušel zajistit peníze pro ODS výměnou za uložení finančních prostředků SFŽP v Komerční bance. Proto se loni v říjnu sešel s Vladimírem Jeřábkem, členem představenstva a náměstkem generálního ředitele Komerční banky.

O zájmu vložit peníze do Komerční banky, včetně schůzky s Jeřábkem, informovala ČESKÁ POZICE letos v lednu. Tehdy dokonce schůzku s čelním představitelem banky potvrdil Dušan Fibingr, náměstek exředitele SFŽP Libora Michálka. Odmítl však, že by se jednalo o úložkách fondu. V případě schůzky Knetiga s Jeřábek však policie dospěla k závěru, že se o úložkách jednalo. Knetigovi hrozí až tříletý trest vězení, bude-li mu prokázána vina.

Jak skončí Drobil?

Byl to přitom exředitel SFŽP Libor Michálek, kdo loni na korupci ve fondu opakovaně upozorňoval tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (Věci veřejné) i úřad premiéra Petra Nečase, leč neúspěšně. Proto, vyzbrojen technikou od novinářů MF Dnes, nahrál tajně několik rozhovorů s Knetigem a ministrem Drobilem. A až po jejich zveřejnění se začala případem zabývat policie.

Z tajné nahrávky rozhovoru Michálka s Knetigem mimo jiné vyplynulo, jak se Knetig snažil získat peníze pro budoucí politickou kariéru Pavla Drobila. „A v zásadě pro toho Pavla, aby měl někdy šanci být prostě premiérem, (nesrozumilteně) tak on bez toho, že prostě pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze, to znamená, aby jinými slovy ta strana mohla být dál. To je prostě o tom, že když vezmeš rozpočet na mediální kampaň na úrovni 130 milionů korun, které deklarují strany, tak zjistíš, že ta mediální kampaň stála dvě a půl miliardy,“ řekl Knetig.

Drobil se sice od Knetigových slov distancoval a svého tehdejšího poradce odvolal. Současně však z funkce odvolal i tehdejšího ředitele SFŽP Michálka. Následně sice Drobil pod tlakem veřejného mínění odstoupil z postu ministra životního prostředí, ale zůstal místopředsedou ODS. Police také zkoumala, jestli se trestného činu nedopustil i Drobil tím, že Michálka žádal, aby tajné nahrávky zničil, přičemž mu měl za to nabízet místo svého náměstka. V létě však bylo toto vyšetřování odloženo. Nyní důvody zastavení případu prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství.