Státní rozpočet: Investice versus projídání

Kabinetu Bohuslava Sobotky se podařilo ve sněmovně definitivně prosadit státní rozpočet na příští rok. Schodek zůstane na plánované hodnotě 100 miliard korun, tedy o 12 miliard méně ve srovnání s letošním rokem. Kdo ostrouhal?

Státní rozpočet (ilustrační obrázek).

Státní rozpočet (ilustrační obrázek). foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Státní rozpočet (ilustrační obrázek).

Věci chceme zlepšovat postupně a budeme postupně hledat další finanční prostředky na investice, a to zejména do veřejné infrastruktury, na podporu vědy a výzkumu v příštích letech, prohlásil 10. prosince před poslanci premiér Sobotka. A rozpočet označil jako „prorůstový“.

Onu nálepku se snažila několik posledních týdnů ostře bombardovat opozice, která v čele s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) používá slovíčko „projídací“ a argumentuje klesajícími výdaji na investice. „Je to projídací rozpočet. Nemyslí na budoucnost, ale na okamžitý efekt pro vládu a její členy,“ kontroval Kalousek ve sněmovně.

Výdaje na investice tedy v rozpočtu doopravdy rostou. Ve srovnání s posledním rokem, kdy státní pokladně šéfoval Kalousek, ale klesly o 26,7 miliardy korun.

Ve skutečnosti jsou kapitálové výdaje – tedy peníze určené k investicím – o 1,33 miliardy vyšší ve srovnání s letošním rokem. Výdaje na investice tedy v rozpočtu doopravdy rostou. Ve srovnání s posledním rokem, kdy státní pokladně šéfoval Kalousek, ale klesly o 26,7 miliardy korun.

Tématem se stalo také snižování schodku. Ten má být oproti letošnímu roku o dvanáct miliard nižší. Letos se ale zatím daří držet výdaje na uzdě a podle posledního prohlášení ministerstva financí nakonec může tento rok skončit deficitem 80 až 90 miliard korun. Sto miliard v roce 2015 oproti tomu nepůsobí jako velké snižování.

„Myslím si, že ten rozpočet je velice dobrý. Samozřejmě stát má rezervy, i resorty mají rezervy a čeká nás dlouhá cesta. Ale myslím si, že ten trend je dobrý,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který podle svých slov zároveň doufá, že stejně jako letos se podaří reálný schodek příští rok snížit. Debata se vedla také o poměrně velkém počtu pozměňovacích návrhů. Koalice se ještě před hlasováním dohodla, že většinu z nich nepodpoří.

Schválený státní rozpočet na rok 2015.

Sport a kultura ostrouhaly

Poslanci kývli na přesun 450 milionů v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí. Z toho je 250 milionů určeno na nové sociální pracovníky v obcích podle návrhu předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka. Zbylých 200 milionů zamíří na investice v sociálních službách. Dalších šest milionů poputuje na řešení nového sídla pro Nejvyšší kontrolní úřad a 1,7 milionu pošle stát Českému svazu bojovníků za svobodu.

Řada sportovišť, kterým chtěl ministr školství Marcel Chládek peníze poslat, leží v rukou mocných mužů českého sportu

Řada jiných návrhů, včetně těch pocházejících od vládních poslanců, ale skončila v koši. Neúspěšný byl například ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který se snažil získat miliardu na sport. Z ní se měla financovat například stavba rychlobruslařského oválu pro olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou nebo snowboardcrossová trať pro letošní šampionku ze Soči Evu Samkovou.

Řada sportovišť, kterým chtěl Chládek peníze poslat, leží v rukou mocných mužů českého sportu. Například tenisový klub Agrofert Prostějov vede Miroslav Černošek. Sportcentru Nymburk zase předsedá vlivný právník Miroslav Jansta a v dozorčí radě Sportcentra Račice působí předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

 Ostrá diskuse se vedla také kolem peněz na kulturu. Poslanci odmítli hned několik pozměňovacích návrhů, které měly resortu poskytnout podstatnou injekci. Neprošel návrh na přesun 400 milionů korun na obnovu kulturních památek nebo přidání více než 44 milionů korun na hudební festivaly. S 300 miliony korun navíc se musí rozloučit i systém filmových pobídek, který do Česka láká zahraniční filmaře.

Pozměňovací návrhy
Co poslanci na poslední chvíli schválili?Co naopak odmítli?
250 milionů korun na nové sociální pracovníky v obcích (přesun v rámci kapitoly ministerstva práce)1 miliarda korun navíc na sport
200 milionů korun na investice v sociálních službách (přesun v rámci kapitoly ministerstva práce)400 milionů korun na obnovu kulturních památek
6 milionů korun na řešení sídla NKÚ300 milionů korun na filmové pobídky
1,7 milionu korun pro Český svaz bojovníků za svobodu525 milionů korun na výzkum
 355 milionů korun pro programy Evropské kosmické agentury