Statisícové platy by měly do české vědy přilákat zahraniční esa

O elitním tuctu ředitelů šesti českých vědeckých center excelence rozhodne celosvětový konkurz. Díky fondům EU dostanou evropské platy.

Vznikající centra excelence chtějí nalákat špičkové vědce. Šéfovat by jim mělo šest manažerů a šest topvědců, kteří si řeknou o evropské platy, jaké mají třeba v ženevském CERN. foto: ©? CERNČeská pozice

Vznikající centra excelence chtějí nalákat špičkové vědce. Šéfovat by jim mělo šest manažerů a šest topvědců, kteří si řeknou o evropské platy, jaké mají třeba v ženevském CERN.

Elitní, špičková, excelentní. Těmito slovy se zaklíná šestice velkých výzkumných projektů, jež získají z Bruselu dotaci vyšší než 1,24 miliardy korun. Centrům s bystrými vědci by měli šéfovat i výjimeční ředitelé, kteří budou očekávat adekvátní mzdy. ČESKÉ POZICI se podařilo získat záznam jednání, který dokládá přípravy spuštění výzvy k financování tuctu topmanažerů: každé z šesti center (ELI, SUSEN, CEITEC, ICRC, IT4I a BIOCEV) bude mít výkonného a výzkumného ředitele, který projde výběrovým řízením podobně jako předtím i samy velké projekty. Jejich plat pak bude velmi atraktivní.

Platové ohodnocení bude motivační i pro světové odborníky„Definitivní částka dosud nebyla schválena; předpokládáme takové ohodnocení, které bude motivační i pro světově uznávané odborníky. V rámci projektu uspořádáme celosvětový konkurz na dvě nejvyšší pozice v každém z velkých projektů Evropské unie tak, aby výzkumné infrastruktury skutečně měly předpoklad pro světovou excelenci,“ potvrdil záměr ČESKÉ POZICI Jaroslav Kuba, vrchní ředitel sekce evropských fondů na ministerstvu školství, které je řídícím orgánem šesti výzkumných projektů za zhruba dvacet miliard korun.

„Výzva bude vyhlášena pravděpodobně v dubnu nebo v květnu letošního roku. Konečné datum závisí na rozhodnutí ministerstva,“ doplňuje Kuba. Z dokumentu je zřejmé, že se MŠMT bude podílet i na výběru expertů v součinnosti „se dvěma top headhuntery se zkušenostmi s dodáváním CEO významným hráčům v české ekonomice“. Pro každý z šesti velkých projektů budou následně navrženi 3+3 manažeři, z nichž si žadatelé výzvy zvolí tu nejvhodnější dvojici: svého výkonného plus výzkumného ředitele.

Statisícové platy by musel schválit i ministr

Financování jejich platů půjde z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost (OP VK). „Konkrétně jde o výzvu z prioritní osy zaměřené na podporu terciárního vzdělávání, výzkumu a vývoje. Její vyhlášení očekáváme ve druhém kvartálu letošního roku v návaznosti na schvalování center excelence Evropskou komisí,“ říká ředitel OP VK Miroslav Daněk.

Ani on nechtěl upřesnit, o kolik peněz půjde. Prostou matematikou však odměny dvanácti ředitelů (při hypotetické výši několika statisíců měsíčně) vycházejí do roku 2015 na několik set milionů korun. Podle náměstka Kuby je pouze tak možné přilákat vpravdě kvalitní zahraniční topmanažery. Třeba až čtvrtmilionové i vyšší měsíční platy by si ovšem vyžádaly schválení ministra Josefa Dobeše (VV), případně i souhlas Vlády ČR.

Centra excelence: ano, o výzvu k přilákání topmanažerů stojímeNa tuto výzvu z OP VK pro podporu dvou exekutivních pozic se skutečně připravujeme,“ řekl ČESKÉ POZICI Petr Koška, ředitel Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně, která chystá ve spolupráci s americkou Mayo Clinic medicínský projekt ICRC.

Obeznámenost s programem potvrdil i Tomáš Hruda, ředitel šestimiliardového projektu CEITEC: „Velmi o to stojíme. Jsem rád, že se to podařilo dojednat, protože se díky tomu do Česka dostanou skutečně špičkové osobnosti. Do výzvy se ihned po vyhlášení zapojíme.“ Podobně hovoří i tým připravující nejvýkonnější počítač v Česku – IT4 Innovations. „Určitě se přihlásíme. Pro českou vědu není jiné cesty než personální obohacení ze zahraničních zdrojů,“ řekl ČESKÉ POZICI Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Pokud tedy v následujících týdnech Evropská komise schválí šestici velkých projektů, ocitnou se naděje českých vědců přímo v rukách dvanácti statečných mužů či žen. Věřme, že excelentních.