Stát žádané pozemky v Harrachově neprodá. Bude je pronajímat

Stát, konkrétně majetkový úřad, bude hledat nájemce pozemků v oblíbeném lyžařském středisku v Harrachově. Z jejich přímého prodeje sešlo pro odpor ministerstva životní prostředí a bývalého ministra financí Andreje Babiše. Nynější nájemce přitom dříve pohrozil, že pokud parcely získá někdo třetí, provoz areálu zastaví.

Upravené sjezdovky v lyžařském středisku Harrachov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Upravené sjezdovky v lyžařském středisku Harrachov | foto: Tomáš Rucký, Snow.cz
Upravené sjezdovky v lyžařském středisku Harrachov

Kdo bude provozovat lyžařský areál Čertova hora v Harrachově, který patří k nejoblíbenějším zimním střediskům v Česku? Z přímého prodeje pozemků pod sjezdovkami a vleky současnému provozovateli sešlo kvůli nevoli ministerstva životního prostředí a bývalého ministra financí Andreje Babiše. A stát, konkrétně majetkový úřad, teď chystá výběrové řízení, jehož vítěz získá lukrativní parcely do nájmu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má právo s 23 hektary hospodařit, se však k detailům tendru nechce vyjadřovat. „Žádné konkrétní parametry, a to ani časové, zatím nebyly stanoveny,“ sdělil LN mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Nynější nájemce Sportovní areál Harrachov již dříve pohrozil, že pokud parcely získá někdo třetí, provoz areálu zastaví. Pozemky by rád získal do svého vlastnictví, nicméně připravované soutěže se chce zúčastnit. Bude ovšem záležet na jejích podmínkách.

Alespoň na 25 let

„Pronájem pozemků je také řešením, ale pouze dlouhodobý, pětadvacet a více let. Vzhledem k současným právním možnostem státu, které umožňují pouze krátkodobý pronájem nebo složité výjimky, je nemožné realizovat dlouhodobé investice, které jsou nákladné a areál je již nutně potřebuje, aby byl konkurenceschopný,“ upřesňuje mluvčí firmy Lenka Tichá.

Hlavním důvodem, proč majetkový úřad nehledá v soutěži nového vlastníka parcel, ale pouze nájemce, je probíhající soudní spor se společností Sportovní areál Harrachov kvůli výši nájemného.

Hlavním důvodem, proč majetkový úřad nehledá v soutěži nového vlastníka parcel, ale pouze nájemce, je probíhající soudní spor se společností Sportovní areál Harrachov kvůli výši nájemného. Do konce května 2015 měla firma se státem uzavřenu nájemní smlouvu, podle níž za pozemky ročně platila zhruba 2,1 milionu korun. Jenže ze znaleckého posudku, který si nechal úřad zpracovat, vyplynulo, že nájemné by mělo být kolem 3,5 milionu, tedy 15,60 koruny za metr čtvereční. S touto částkou však zástupci firmy nesouhlasili a odmítli uzavřít novou nájemní smlouvu.

Společnost si nechala vypracovat vlastní znalecký posudek, který stanovil nájemné na 6,80 koruny za metr čtvereční. „V Alpách si mnohem větší střediska než Harrachov pronajímají pozemky za průměrnou cenu v přepočtu mezi pěti až sedmi korunami za metr čtvereční za rok,“ říká Tichá s tím, že areál, který ve finančním roce 2015/2016 dosáhl zisku přes osm milionů korun, se musí chovat jako řádný hospodář. Měsíčně tak nyní státu platí zhruba 132 tisíc korun, i když nájemní smlouva již vypršela.

Svízelná situace

Firma si harrachovské pozemky od státu pronajímá od konce 90. let. Na části parcel postavila technická zařízení potřebná k provozování sjezdovek, stožáry lanovek, pokladny a hotel. Pokud by ve výběrovém řízení na pronájem parcel uspěl jiný subjekt, dostane se společnost do svízelné situace. To by mohlo ovlivnit i samotné lyžování v Harrachově.

Mluvčí Sportovního areálu Harrachov sice dnes tvrdí, že usnesení o případném zastavení provozu se týkalo sezony 2015/2016, nevylučuje jej však ani do budoucna.

Mluvčí Sportovního areálu Harrachov sice dnes tvrdí, že usnesení o případném zastavení provozu se týkalo sezony 2015/2016, nevylučuje jej však ani do budoucna. „Společnost nemá záměr zastavit provoz areálu. O případném zastavení provozu bude rozhodovat představenstvo po poradě s právníky podle podmínek, které vyplynou z výsledků a důsledků výběrového řízení,“ konstatovala Tichá.

Lyžařské středisko na Čerťáku zahrnuje čtyři sjezdovky, dvě lanovky a dva vleky. Přes polovinu akcií Sportovního areálu Harrachov (56,5 procenta) drží Česká unie sportu, více než 37 procent pak Svaz lyžařů ČR, čtyři procenta náleží městu. Necelá dvě procenta patří investiční společnosti Sportlease ze skupiny Sazka.

Počet příspěvků: 2, poslední 12.10.2017 04:31 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.