Diskuse k článku

Stát platí za nedokončená studia každý rok desítky milionů korun

Až příliš studentů v Česku nedostuduje zvolený obor a mění vysoké školy. Anebo zanechá studia. Ze studií zahájených v roce 2011 na technických školách jich bylo v prvních čtyřech ročnících ukončeno 63 procent bez absolutoria.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stys 10.10.2017 17:22

Je to především problém autonomie

Bohužel je třeba to říci: finanční prostředky v českém výzkumu jsou mimořádně naředěny. Vnitroakademická demokracie jak na univerzitách, tak na Akademii věd, daná zákonem, stvořila spoustu pracovišť, která není možno zrušit. Ba i přesunout laboratoř z jednoho ústavu na jiný je dnes legální problém, který zavání daňovým podvodem. O plevelných fakultách a oborech se diskutovalo jinde.

Bude třeba řezu a to shora. Změna zákona a státní prioritizace studijních oborů. Pak je možné zdvojnásobit množství peněz, které do výzkumu jdou.

PhD studium je metoda brain gainu všude na světě.

J. Ráž 7.10.2017 12:06

O úrovni naseho universitniho vzdelani napovi

http://ceskapozice.lidovky.cz/patri-ceske-verejne-vysoke-skoly-do-evropy-fkj-/forum.aspx?c=A170911_002425_pozice-forum_lube

Petr Svoboda 8.10.2017 21:36

Re: O úrovni naseho universitniho vzdelani napovi

... ten clanek obsahuje banality, co jsou zname dvacet let, a napovi leda tak o autorovu vztahu k WoS a Scopusu.

S. Nikl 7.10.2017 8:56

Změkčit podmínky VŠ vzdělání.

Inu:

Pokud se někdo specializuje na veřejnou a sociální politiku jako Magistr dr. Aleš Vlk tak mu ČVUT& jistě připadá nepochopitelně těžké.. A "změkčovat" podmínky, aby nám počet studentů = státní příspěvek neklesal je jistě cesta k zvýšení úspěšnosti našich škol v mezinárodním srovnání. Je pak otázkou, zda pro universitu je metou Harvard a nebo Obecná universita Nairobi.

Když již to musí být, ponechal bych masového "Bakaláře", s tím, že při shánění zaměstnání musí doložit i maturitní vysvědčení, přičemž Soukromé gymnasium v Kotěhůlkách ( a nebo i v Praze) se jaksi moc nepočítají

J. Tínek 7.10.2017 7:51

Aby to studenti měli snažší ,tak

I proto třeba Masarykova univerzita chystá od října 2019 změny k prostupnějším a volitelnějším programům.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/stat-plati-za-nedokoncena-studia-kazdy-rok-desitky-milionu-korun-py4-/tema.aspx?c=A171004_182238_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

No výborně....Co budeme se všemi těmi absolventy dělat. kam je umístit ? Vymyslí se pro ně další organizace ?

P. 1 7.10.2017 6:57

Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Školné za Mudr je cca 500-800 ti Kč.

OK, platit jej nemusíš, ale zavazuješ se odpracovat 10 let v českém zdravotnictví do svých 45 let. (ženy taky musí mít kdy rodit atd)

Když nechceš, zaplať. Proč u nás studují zdarma cizinci? Proč vzděláváme naše lidi, investujeme do nich a oni pak jsou dál do zahraničí? To je dost velké odčerpávání peněz z kolonií. Už za ČSSR bylo, že při emigraci a následném "urovnání" vztahů s republikou jste zaplatili peníze v sumách obdobných, jako dnes stojí soukromé školy, jen ta hodnota peněz je cca 20 x vyšší. Nechci po těch studentech peníze dopředu, ani u kritických oborů peníze za to, že je vyhodili v prvním či druhém ročníku, ale taky není potřebné, aby jsme platily daně kolonizátorům.

Lsd 7.10.2017 10:26

Re: Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Cizinci studují zdarma jen za přesně definovaných podmínek (nepř. že studují v češtině) a mnoho jich naopak za svá studia v ČR težce platí tvrdou měnou (nebo za ně platí studia vysílající země). Některé medicinské fakulty českých VŠ z toho docela slušně prosperují (aspoň tomu tak ještě pár let bylo). Vyhlášená v tom bývala také jaderná fakulta ČVUT.

J. Ráž 7.10.2017 12:01

Re: Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Každý cizinec by měl platit. Proč bychom měli platit ze svých daní cizince, který si udelá kurz češtiny a pak studuje zadarmo.

Skoro v každé vesnické stodole máme universitu a t.zv. prestižní university změkčují podminky studia, aby dostávaly stále víc státních, rozuměj našich peněz. Jsou pak většinou jen zašívárnou jak pro neschopné studenty, tak pro neschopné ucitele od asistentů až po profesory. University odsávají ze systému zcela neproduktivně miliardy, které pak chybí na platy učitelů základních a středních škol.

Školství, stejně jako zdravotnictví potřebuje zásadní reformu, ale k tomu nemá a dlouho nebude mít odvahu žádná z našich vlád. A proto kvalita obojího klesá.

Lsd 7.10.2017 23:24

Re: Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Proč by měli cizinci u nás platit, když i čeští studenti mají možnost studovat v zahraničí zadarmo? A pokud zde zahraniční student české školy po dostudování zůstane, je to pro společnost jen dobře. Stejně tak, když se vrátí do země původu a udělá tam ČR dobré jméno. Já takového člověka ze svých daní rád podpořím. Raději jeden vzdělaný cizinec než domácí zápecník, který si myslí, že sežral všechnu moudrost.

A myslet si, že z menším počtem univerzit zbude na učitele na jiných typech škol, to je úplně absurdní představa. Školství žádnou vládu nezajímá a pokud se zaříznou VŠ, tak se ty peníze utratí úplně jinde než ve vzdělávácí soustavě.

Petr Svoboda 8.10.2017 21:42

Re: Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

... tak se na to podivejte z pohledu skolitele. Potrebuji PhD studenty a ceskych je malo. Jednak by tady ani nemeli delat PhD a druhak ten pocet dobrych nepokryje poptavku. PhD student bude delat v ceske laborce na ceskem projektu,. Takze mi je jako ceskemu skoliteli fuk, jestli to bude Cech nebo cizinec, podstatne je, ze chci toho nejlepsiho, kdo ke mne pujde. A ceskou vedu drzi na nohou PhD studenti. Protoze za prachy, co stejnou praci bude delat PhD student, tezko najdete postdoca.

I. Newton 12.10.2017 10:02

Re: Školné, sem s ním, proč jej neplatí cizinci

Lékařské fakulty jsou svět sám pro sebe. Od státu berou těžké prachy, ale - profesora zapsaného v seznamu přednášejících studenti nevidí celý semestr, na stáži na gynekologii (velmi citlivé oddělení, že) se sejdou dvě skupiny, 40 studentů, tak jich polovinu pošlou domů a stáž oběma zkrátí na dva týdny, z nichž se reálně dostanou do "akce" 3 dny, protože jednou má pan docent poradu, podruhé se pan asistent šel vyspat po noční službě... Ale náročnost je zaručena - vyhodit studenta od poslední státnice (když před tím zvládl šest let a pět státnic) se považuje za příznak kvality.

Měli by státu vracet (ne studenti, ale škola) trojnásobek příspěvku za studium za každého studenta, kterého vyhodí od třeťáku výše - protože to je především o tom, že studenti jsou pro velkou část "učitelů" na LF jen obtížný hmyz, se kterým se musí patlat na úkor svého výzkumu (nebo spíše soukromých kšeftů) - vyslechnuto v metru na vlastní uši.

Chce se mi zvracet, velebnosti. Resp. pane děkane, pane rektore a další ... Zdůvodňovat, že studentka s

R. Kučerová 6.10.2017 23:20

Náročné studium?

Zajímavý článek. Myslím, že vyšší studijní úmrtnost na technických školách je způsobená také tím, že přijímají bez přijímaček - samozřejmě, že ne na všech. Naopak výše zmíněné obory - lékařství, právo a jiné - už prosejí studenty při přijímacích zkouškách a je tedy vyšší pravděpodobnost, že studium dokončí.

Můj syn studuje inženýrské studium a vím, že je pro něj např. těžké skloubit studium s prací. Spousta studentů také pracuje a někdy je pro ně výdělek atraktivnější než studium.

Také si myslím, že je úplně zbytečný titul bakalář, jen se tím studium prodlužuje. Obory, které se dříve studovaly 4 roky, se studují 5 let. Také tím dochází k inflaci bakalářských a diplomových prací, protože zákonitě při tak velkém počtu studentů docházejí náměty pro tyto práce. Někdy jsou náměty prací (obzvláště z humanitních oborů) opravdovým výsměchem - např. diplomová práce "Genderová analýza filmu Sněhurka a lovec".

Další problém je nepřipravenost studentů už od základní školy na střední, ze střední

J. Tínek 7.10.2017 7:56

Re: Náročné studium?

Přidal bych jako zbytečný titul i bakalář. Protože tyhle tituly jako Mgr a Bc jsou jen berličky, většinou pro politiky, aby mohli zastávat místa s předepsaným vysokoškolským vzděláním. A pak jsou tady další tituly, ve kterých se objevuje snad celá abeceda....Směšné. Důležité je, co je v hlavě a rukách, a nikoliv na vizitce.

Lsd 7.10.2017 10:35

Re: Náročné studium?

A těch špičkových odborníků, kteří to mají v hlavě a rukách, ale nemají VŠ, je jak máku, že? Jedinou hodnotu má vysoká škola života, ostatní VŠ můžeme zrušit a studenty a vyučující naženeme do sleváren a dolů, ne?