Starosta Richter okusil „kvalitu“ cenných papírů po Key Investments. Nechutnají nikomu.

Šest zásadních chyb, které udělaly pražské městské části při správě svých stamilionů.

Tým starosty Prahy 10 Milana Richtera uspořádal dva tendry na správu a ocenění cenných papírů po Key Investments, ale bez výsledku. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Tým starosty Prahy 10 Milana Richtera uspořádal dva tendry na správu a ocenění cenných papírů po Key Investments, ale bez výsledku.

Kolem kauzy Key Investments začíná být řádné dusno. Vládnoucí politici z ODS a ČSSD z městských částí Praha 6 a 10 nevědí, co s nelikvidními cennými papíry, které po Key Investments převzali. A to bez předchozích konzultací s právníky a nezávislými správci aktiv. Udělali totiž obrovskou chybu, která se jim může vymstít. Měli postupovat jako Praha 13, která místo cenných papírů trvala na vrácení peněz.

Jaká je bilance dnes, půl roku poté, co aféra vypukla?

Tři městské části svěřily Key Investments celkem skoro miliardu korun.

  • Praha 6 a její dceřiná firma SNEO získaly zpět zhruba 240 milionů korun, jenže v nelikvidních cenných papírech mají nadále utopeno téměř 300 milionů.
  • Praha 13 získala zpět - nikoliv od Key Investments, ale velice netransparentním způsobem od advokáta Jana Pacovského - 100 milionů korun a na další 100 milionů stále čeká.
  • Praha 10, která dala Key Investments 200 milionů, nedostala zpět prakticky nic.

Takže celkem je ve vzduchu zhruba 600 milionů.

Cenné papíry, za které veřejné peníze Key Investments utratila, jsou neobchodované. Dluhopisy v nominální hodnotě více než půl miliardy korun, jsou splatné na konci roku 2013 (dluhopisy Via Chem Group) nebo až na podzim roku 2024 (E Side Property).

Šest fatálních chyb

Politici Prahy 6, 10 a 13 udělali tolik zásadních chyb, že mluvit o náhodě či o neznalosti problematiky, není možné.

  • První velká chyba byla (ale to v době, kdy Key Investments ještě měla licenci obchodníka s cennými papíry), že městské části jako krátkodobí investoři (nejdéle do konce volebního období, ale většinou rok či dva) souhlasily s tím, že správce pro ně může nakupovat dlouhodobé dluhopisy. Tento souhlas měl nevyřčenou podobu, městské části ve smlouvě se správcem neomezily maximální termín splatnosti dluhopisů.
  • Druhá velká chyba byla, že město souhlasilo s naprosto bizarními investičními limity 0 až 100 procent v akciích a současně 0 až 100 procent v dluhopisech a současně 0 až 100 procent v takzvaných buy-sell operacích.
  • Třetí velká chyba byla, že městské části neomezily kreditní kvalitu nakupovaných dluhopisů (například ratingem).
  • Čtvrtá velká chyba byla, že městské části neomezily kreditní kvalitu kolaterálu přijatého v buy-sell operacích.
  • Pátá velká chyba byla, že městské části neměly se správcem dobré smlouvy, a to nejen na správu, ale ani na buy-sell operace.
  • A šestá velká chyba, přímo osudová, byla, že Praha 6 a 10 převzaly od Key Investments nelikvidní cenné papíry, místo toho, aby trvaly na vrácení peněz jako Praha 13 a okamžitě zpochybnily ocenění dluhopisů.
Žádný zájemce

Poté, co Key Investments vrátila licenci obchodníka s cennými papíry a co od ní městské části cenné papíry převzaly, nastal problém: kdo bude tyto nelikvidní akcie a dluhopisy pro Prahu 6 a 10 spravovat. Podle informací ČESKÉ POZICE Praha 10 v květnu 2011 vypsala výběrové řízení na obhospodařování investičních nástrojů. Byla ustanovena i hodnotící komise, jenže do soutěže se přihlásil pouze jeden zájemce a obálka se ani neotevřela, městská část tendr zrušila. Pak lidé kolem starosty Milana Richtera přišli s nápadem vypsat soutěž na odborné posouzení portfolia cenných papírů bez obhospodařování. Do tohoto tendru se ale nepřihlásil žádný zájemce.

Není divu. Kdo by o takovou práci, o takové portfolio investičních hitů taky stál? ČESKÁ POZICE se zajímala o to, zda by standardní finanční instituce byly teoreticky ochotné takovou zakázku převzít. Například mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň odpověděl: „Jsme připraveni převzít pod správu likvidní a transparentní cenné papíry standardně obchodované na veřejných trzích. Pro naše rozhodování o investicích patří likvidita a transparentnost obchodovaných subjektů a jejich cenných papírů ke klíčovým parametrům.“

Zelení: Je třeba zjistit míru pochybení všech aktérů

K problematice Key Investments sdělil ČESKÉ POZICI stanovisko Strany zelených zastupitel Prahy 10 Zdeněk Vávra: „V případě této investice zastáváme stanovisko, že zde selhaly všechny složky. Pochybila rada městské části Praha 10, která bez projednání v zastupitelstvu umístila stovky milionů do nekotovaných dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti a přes neprůhledného prostředníka. Nesprávná investiční strategie způsobila, že správný záměr diverzifikovat rizika se zvrtnul. A v neposlední řadě pochybilo i nejvyšší vedení České národní banky. Banka z nepochopitelných důvodů po mnoho let prováděla dohled nad firmou Key Investments bez patřičné razance. Vyzýváme radu městské části, aby zadala nezávislé právní kanceláři zaměřené na služby na finančním trhu analýzu, jejímž cílem bude zjistit míru pochybení na straně radnice, Key Investments, Via Chem Group, E Side Property , dohledu České národní banky a případně dalších osob. Požadujeme, aby v případě podobných finančních operací rada vše řádně projednala ve finančním výboru a zastupitelstvu, aby volila konzervativní investiční strategii a aby délka investice nepřesahovala jedno volební období.“

Počet příspěvků: 4, poslední 29.6.2011 11:24 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.