Starosta Prahy 2 rezignoval kvůli obvinění ze špatného hospodaření

Policie obvinila Jiřího Palusku ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli rekonstrukci nemovitosti.

Martin Shabu 8.3.2012

foto: © městská část Praha2Česká pozice

Aktualizováno: Starosta městské části Praha 2 Jiří Paluska (ODS) ve středu 7. března rezignoval na svou funkci. V minulých dnech ho policie obvinila ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Měl se týkat Paluskovy nehospodárnosti při rekonstrukci půdní vestavby v Dittrichově 1943/22, kterou financovala tato městská část (MČ). Vyplývá to z trestního oznámení, které na Palusku loni v dubnu podala organizace Transparency International (TI).

Podle TI zaplatila Praha 2 stavební úpravy, jež neodpovídaly původnímu záměru MČ. Na základě plánu měla MČ zrekonstruovat byty do podoby hrubé stavby. Minimálně v jednom případě – v Dittrichově ulici – však byl byt vybaven za peníze obce i vnitřními dveřmi, podlahovými krytinami a sádrokartonovými podhledy.

„Nájemníci si měli byty dokončit sami a investovat řádově jeden až 1,5 milionu korun. Podle výše investice se jim následně vypočítávalo nájemné,“ řekl ČESKÉ POZICI právník TI Petr Leyer, který se případem zabýval. A zmínil i propojení na starostu Palusku: „Půdní byt v Dittrichově, který byl určen k privatizaci, zřejmě navíc obýval syn starosty Palusky Jiří. Měli jsme o tom poštovní doklad. Šlo o výzvu k vyzvednutí zásilky.“

Starosta Paluska však vinu odmítá. „Bylo mi sděleno obvinění, a takový člověk nemůže fungovat v čele městské části,“ řekl bývalý starosta ČTK.

Odhalení při kontrole

O mimořádném zájmu bývalého starosty o nemovitost v Dittrichově ulice se 1. prosince 2010 během plánované kontroly přestavby přesvědčili i opoziční zastupitelé Prahy 2 Daniel Kůta a Dan Richter z hnutí Občané za spokojené bydlení (OSB) a předsedkyně kontrolního výboru Marie Truhlářová (TOP 09). Den před prohlídkou totiž vedoucí odboru městského investora Miroslava Kudlíková kontrolní akci zrušila kvůli bezpečnosti. Podle dokumentů, jež má ČESKÁ POZICE, o tom údajně rozhodl Paluska. Toto zdůvodnění však zpochybňuje to, že 2. prosince 2010 měla být půdní vestavba předána nájemci.

Starosta Prahy 2 Jiří Paluska zřejmě nebyl jediným zastupitelem této městské části, který se snažil získat zrekonstruovaný byt pro své příbuzné

Zastupitelům byl sice odepřen do půdního bytu přístup, ale získali jeho fotografie. „Na první pohled je zřejmé, že vybavenost a stav staveb, zejména vestavby na adrese Dittrichova 22, naprosto neodpovídá rozhodnutí rady. Byty totiž měly být předány ve stadiu hrubé stavby, zatímco jsme si všimli, že minimálně byt č. 1 na této adrese byl kompletně dodělaný včetně některých vybavovacích předmětů. To však bez jakékoli smlouvy a na náklady MČ Praha 2. Jen na první pohled odhadujeme provedené víceinvestice ze strany MČ Praha 2 na stovky tisíc korun,“ uvádí se ve stížnosti Richtera a Truhlářové zastupitelům Prahy 2.

Ve stížnosti se také popisuje chování bývalého starosty Palusky, když se o kontrole dozvěděl. „Při návštěvě staveb telefonovali příslušní stavební pracovníci starostovi Paluskovi. Po předání telefonu se starosta Paluska hrubým způsobem obořil na zastupitele Kůtu, že překračuje své pravomoci, a poté, co byl hovor předán panu Richterovi, zastupiteli a předsedovi finanční komise, který se mu snažil vysvětlit, že postupuje zákonem danými prostředky, mu telefon položil,“ píší zastupitelé ve stížnosti.

Paluska zřejmě není jediný

Podle Leyera z TI nebyl Paluska jediným zastupitelem Prahy 2, který se snažil získat zrekonstruovaný byt pro své příbuzné. Problém však spočívá v tom, že k podání trestního oznámení na další osoby chyběly důkazy. V této souvislosti server Aktuálně.cz uvedl, že exstarosta pravděpodobně nebude jedinou osobou, kterou policie obviní. Nejasně hovořila i policejní mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Eva Kropáčová: „Z taktických důvodů nebudeme poskytovat žádné další informace, neboť okruh obviněných osob není dosud uzavřen.“

Podle informací ČESKÉ POZICE je jedním z dalších zastupitelů, kteří získali půdní byt, i místostarosta městské části Václav Vondrášek (ODS). Ten byl po Paluskově rezignaci pověřen řízením radnice do doby, než zasedne zastupitelstvo, aby zvolilo nového starostu. „Nikdy jsem nehlasoval o majetku pro svou dceru, která získala byt v ulici Budečská 26,“ řekl ČESKÉ POZICI Vondrášek. A dodal, že v tomto bytě se uskutečnila kontrola, která však žádné vícepráce nezjistila.

Podle Vondrášky byl odprodej půdních bytů na Praze 2 vítaným způsobem, jak rekonstruovat zchátralé domy, do nichž zatékalo – a to bez úvěrů od bank. A za autora trestního oznámení na Palusku označil opozičního politika Dana Richtera, předsedu hnutí OSB, jež usiluje o privatizaci obecních bytů.

Richter to však odmítl. „Nic jsem na nikoho nepodával. Ani kolegové z OSB. Dlouhodobě však kritizujeme počínání vedení radnice. Za paradoxní proto považujeme, že byl pověřen vedením radnice místostarosta Vondrášek, který se privatizace půdních vestaveb zúčastnil,“ řekl ČESKÉ POZICI Richter.