Staré lidi do vězení, zločince do domovů důchodců!

Po předpokládaném odsouzení prý čeká vraha Anderse Breivika luxusní kriminál. A internetem se začaly šířit žerty.

Masový vrah Anders Behring Breivik má před sebou osmitýdenní samovazbu ve věznici Ila u města Sandvika západně od norské metropole. Bude hlídán 24 hodin denně, aby se předešlo riziku, že spáchá sebevraždu. V jeho cele o sedmi metrech čtverečních je postel, záchod, židle a stůl. Řeklo by se – tak to má být. Nepotřebuje nic jiného, nezaslouží si nic lepšího. Do konce života.

Breivik by však poté, co bude (pokud bude) odsouzen na několik desetiletí za mřížemi, mohl skončit v nejmodernějším a nejluxusnějším vězení v Norsku, v nedávno otevřené věznici Halden Fengsel. V té jsou zadržování nejnebezpečnější kriminálníci a mohou si užívat všelijakých vymožeností. V celách bez mříží s koupelnami jsou televize s plochými obrazovkami, miniledničky a nábytek od designéra. V zařízení, jež spíše připomíná docela komfortní hotel, mají odsouzenci k dispozici  i tělocvičnu, posilovnu, knihovnu a dokonce nahrávací studio. Jak říká ředitel věznice Are Hoidal, „chceme s vězni pracovat, dát jim sebedůvěru pomocí vzdělání a práce, aby z nich, až budou odcházet, byli lepší lidi“.

Růžovou ubytovací perspektivu a péči o duši i tělo Anderse Breivika nemohla opominout síť sítí, tedy internet. Nápad pocházející z Německa mi přistál tento týden v mailu. Přikládám ho v plném znění:

Dejme starší lidi do vězení a zločince do domovů důchodců!

Následkem toho by naši senioři měli denně přístup ke sprše, volný čas, procházky, léky, pravidelné zdravotní a stomatologické kontroly. Měli by nárok na kolečková křesla atd. Dostávali by peníze, místo aby za ubytování platili. Navíc by měli nárok na trvalý kamerový dohled, v případě potřeby by se jim tedy dostalo okamžité pomoci. Jejich postele by byly dvakrát týdně převlékány, jejich prádlo a oblečení by jim bylo pravidelně práno a žehleno. Každých 20 minut by měli návštěvu dozorce a jídlo by dostávali až na pokoj. Měli by zvláštní místnost, ve které by přijímali návštěvy své rodiny. Měli by přístup do knihovny, tělocvičny, k fyzické i psychické terapii a také do bazénu a dokonce právo na další bezplatné vzdělávání. Na žádost by byly legálně bezplatně k dispozici pyžama, boty, pantofle a další pomůcky. Soukromé pokoje pro všechny s vlastní venkovní plochou obklopené velkorysou zahradou. Každý senior by měl právo na vlastní počítač, televizi, rádio a neomezené telefonování. Existovala by ředitelská rada, která by vyslechla a řešila stížnosti, dohled by musel dodržovat kodex chování!

Zločinci by dostávali většinou studené, v lepším případě vlažné jídlo, byli by osamělí a bez dohledu. Světla by se vypínala ve 20 hodin, měli by nárok na jednu koupel týdně (pokud vůbec!). Žili by v malém pokojíku a platili za to 2000 eur měsíčně, bez naděje se z toho dostat živí!

A konečně by byla spravedlnost pro všechny!

Ptákovina? Nápad přitažený za vlasy? Určitě, ale když nic jiného, přinejmenším upozorňuje na pokřivenou realitu, která lpí na lidských právech a respektu pro nejtěžší zločince, ale už jí většinou nezbývá síla zajistit lidem důstojné stáří.

Počet příspěvků: 1, poslední 28.8.2011 03:14 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.