Stany na náměstích v Madridu, Barceloně i dalších městech zůstanou

Španělské hnutí M-15 vyzvalo občany, aby vybrali ze svých bankovních účtů symbolických 155 eur.

David Kasl 11.10.2011

Španělská revoluce, jak je nazývaná mohutná vlna odporu zejména mladých Španělů proti současné situaci na Pyrenejském poloostrově, bude pokračovat i tento týden. Demonstrující příznivci hnutí M-15 na shromážděních v Madridu, Barceloně a dalších španělských městech během neděle odhlasovali, že klíčová náměstí neopustí a stany bourat nebudou. Navzdory pátečnímu zásahu policie na barcelonské Plaza de Cataluna, během kterého bylo zraněno zhruba sto lidí. (Zásahu se uskutečnil zejména kvůli možným oslavám vítězství fotbalové FC Barcelona v sobotním finále Ligy mistrů proti Manchesteru United; Barcelona vyhrála 3:1, oslavy se odehrály bez problémů.)

V ohnisku protestů na madridském náměstí Puerta del Sol se demonstrující shodli, že vydrží po zatím neurčenou dobu, přestože se policie zaručila, že je ochotná vést s demonstrujícími dialog do úterý. Okupace náměstí stany si již vysloužila kritiku drobných obchodníků, jimž kvůli ní klesají příjmy z turistického ruchu. „Neodcházíme, hnutí pokračuje. Tábořiště přestavíme, protože jsme zodpovědní,“ prohlásil mluvčí hlavního madridského shromáždění.

Hnutí M-15 dnes také vyzvalo občany, ať ze svých účtů vyberou 155 eur, aby banky musely uvolnit své fondy. Hnutí mimo jiné protstuje proti tomu, že by občané měli platit za dluhy španělských bank. Částka zároveň symbolizuje datum první demonstrace vyvolané skupinou Democracia Real Ya! (Skutečná demokracie hned!), která proběhla 15. května.

Tábory lidu se rozhodly setrvat na svých pozicích například i v Seville, stany v centru města zůstanou minimálně do 4. června. Podobně rozhodlo shromáždění v Logronu. Například ve Valencii a v Toledu již stanové tábory mizí, nicméně demonstrace budou pokračovat.

Kromě více než 60 španělských měst se vlna protestů rozlila i do zahraničí. V neděli přišlo do centra Atén demonstrovat nespokojenost s politiky dle policejních zdrojů 40 tisíc lidí, kteří vyjádřili podporu hnutí M-15. Na pařížském náměstí Bastilly se sešlo tisíc protestujících proti „nezaměstnanosti, nejistotě a korupci“ a demonstrujících za „skutečnou demokracii“. Vlna se šíří i do dalších velkých měst, jako jsou Lyon, Toulouse či Bayona.

Španělské protesty již našly odezvu například v Itálii, Belgii či Německu. Zatímco zpočátku hnutí navrhovalo řadu politických, sociálních a ekonomických změn, během uplynulého týdne se jeho účastníci shodli na čtyřech základních požadavcích: reforma volebního systému, boj proti korupci, rozdělení státní moci a vytvoření mechanismů občanské kontroly politiků. Kdy se připojí aktivisté v České republice?

Počet příspěvků: 1, poslední 31.5.2011 05:37 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.