Stane se ze Sýrie další Libye?

Situace v Sýrii stále víc připomíná občanskou válku. A začíná přibývat hlasů, že by se v ní mělo zasáhnout. Rusko je však zatím proti tomu.

Petr Zelenka 11.6.2012

Situace v Sýrii stále víc připomíná občanskou válku. Povstalecké jednotky v okolí města Homsu, v němž se od začátku povstání odehrávají nejtvrdší boje, byly v neděli 10. června výrazně posíleny. Zpráva o zběhnutí protiletecké brigády Asadova režimu se dostala na veřejnost poté, co západním novinářům bylo divné, že provládní síly bombardují vlastní základnu. Podle Times of Israel její velitel umožnil vojákům buď odejít domů, nebo se přidat k povstání. V době bombardování základny provládními silami se však už z ní většina nových povstalců stáhla.

Pokud se boje zintenzivní a Asadův režim začne ve vojenských akcích proti povstalcům ve větší míře nasazovat vedle těžké pozemní techniky a bojových helikoptér i bitevní letouny, bude mít jednotka disponující raketami země-vzduch sovětské výroby S-75 pro povstalce velkou cenu. Stále však není jasné, jakého počtu z 275 syrských S-75 (a jestli vůbec nějakých) se povstalci zmocnili.

Význam letecké převahy dokládají zkušenosti z loňských bojů v Libyi. Tehdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí začal povstalce porážet až poté, co jeho pozemním jednotkám začaly ze vzduchu pomáhat bitevní letouny. Tuto převahu ukončila až bezletová zóna prosazená Radou bezpečnosti OSN.

Operace v Sýrii by se pravděpodobně zúčastnilo i britské a francouzské letectvo a do značné míry by se podobala té před rokem v Libyi

Z libyjského konfliktu se syrský prezident Bašár Asad určitě poučil. Snad i proto se zdráhá použít letouny, neboť by se mohly stát záminkou k vytvoření bezletové zóny. Zejména v nedávných dnech totiž neustále přibývalo hlasů, že by se v Sýrii mělo zasáhnout. Zatímco ještě v březnu britský premiér David Cameron vojenskou intervenci v Sýrii odmítal, v neděli 10. června se jeho ministr zahraničí William Hague nechal v rozhovoru pro Sky News slyšet, že Sýrie je na prahu občanské války a že mezinárodní vojenská intervence „není vyloučená“.

Izraelský server DebkaFile, známý svými spekulacemi, uvedl, že americký prezident Barack Obama vydal rozkaz k „urychlení příprav k omezené letecké ofenzivě proti Asadovu režimu a vytvoření bezletové zóny“. Operace, jíž by se pravděpodobně zúčastnilo i britské a francouzské letectvo, by se do značné míry podobala té před rokem v Libyi. Podle oficiálních informací americké bezpilotní letouny už minimálně od zimy nad Sýrií krouží.

Nejbližším syrským spojencem je nadále Rusko, které má v syrském Tartusu jedinou námořní základnu ve Středozemním moři. V sobotu 9. června ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko v Radě bezpečnosti OSN vojenskou intervenci nikdy nepodpoří. Kreml se však snaží aspoň na oko od Asadova režimu distancovat. Podle Lavrova je situace v Sýrii „alarmující“.

Jozef Gáfrik západ zasahuje jiz notnou chvili. 18:54 11.6.2012

Počet příspěvků: 1, poslední 11.6.2012 06:54 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.